Home > Téma > Belgický biatlon táhne pan nechtěný

Belgický biatlon táhne pan nechtěný

Michael Rösch

Belgie nepatří k zemím, ve kterých se zimní sporty těší větší popularitě. Na zimních olympijských hrách ji většinou nereprezentuje ani desítka sportovců a za posledních takřka 70 let získala jedinou medaili. Teď se ale zvyšuje zájem o biatlon, sport tak populární v sousedním Německu. A má v tom prsty právě jeden Němec.

I ve 30 se dá začít s biatlonem

Belgický biatlon o sobě začal výrazněji dávat vědět v minulém desetiletí. Od sezóny 2001/2002 se ve startovních listinách začal objevovat Thorsten Langer, který začal s biatlonem, a teď se podržte, ve 30 letech. To by asi v Norsku nebo v Německu neprošlo.

Belgie však mohla být ráda, že má o jednoho reprezentanta navíc. Sice se pohyboval většinou mezi posledními, ale po čase dosáhl i na zajímavější výsledky. Třeba na 34. místo v IBU Cupu či 64. ve Světovém poháru.

Thorsten závodil až do předminulé sezóny, kdy mu bylo 45 let. Biatlonu a posléze běhu na lyžích se věnoval i jeho bratr Stephan. Langerů bylo a je v belgickém biatlonu víc.

Belgická vlajka u jména Bjørndalen

Svět biatlonu zná spoustu případů změny občanství. Často se tak děje u biatlonistů ze silných zemí, ve kterých už pro ně není místo. To byl i případ Nathalie Santerové. Italka byla v sezóně 1993/94 druhou ženou celkového hodnocení Světového poháru, ale o 13 let později už pro ni v áčku nebylo místo.

Santerová ale ještě nechtěla končit kariéru, protože se toužila předvést na domácím Mistrovství světa v Antholzi v roce 2007. Azyl jí poskytla právě Belgie, které se odvděčila mimo jiné 14. příčkou v jednom závodě SP. Na MS jí to ale tolik nešlo, skončila nejlépe 50.

O rok později Santerová ukončila kariéru. Díky ní se belgická vlajka na chvíli spojila se slavným jménem. V roce 2006 si totiž vzala Oleho Einara Bjørndalena a závodila pod příjmením Santer-Bjørndalen. Rozvedli se o 6 let později.

Jeden závod za Belgii absolvovala i Saskia Santerová, sestra Nathalie. Saskia sice ukončila v roce 2006 kariéru, ale o rok později si bez tréninku na MS v Antholzi střihla smíšenou štafetu spolu se sestrou a Pascalem a Thorstenem Langerovými. Bylo z toho poslední 21. místo.

Z nechtěného muže hvězdou

Po sesterském duu Santerových se Belgie dočkala další zahraniční posily v roce 2014. To obdržel občanství Michael Rösch. Z dřívější hvězdy a člena zlaté štafety z Turína se v německém týmu stal pan nechtěný. Rösch to těžce nesl a už v roce 2012 vyjádřil touhu reprezentovat Belgii.

Poprvé tak mohl učinit na MS v letním biatlonu v roce 2014. Lepší start si asi nemohl představit, z Ťumeně si odvážel zlato a stříbro. Posléze začal pravidelně bodovat a na Mistrovství světa v Kontiolahti 2015 si vyjel ve vytrvalostním závodě 13. příčku. V uplynulé sezóně zase bral dvě 6. místa ve Světovém poháru.

Velké plány

Belgičané nyní staví silný tým právě kolem 34letého Rösche. Pomoct má i rakouský kouč Josef Obererlacher, který dovedl Kaisu Mäkäräinenovou k jejímu prvnímu zisku velkého křišťálového glóbu.

Obererlacher již bude moct využít služeb Florenta Clauda. Medailista z juniorských šampionátů už neviděl svou budoucnost ve francouzském dresu. Nyní bude pevným článkem belgické štafety, která se bude od příští sezóny nově objevovat ve Světovém poháru.

Kromě dvou „cizinců“ v ní budou i dva belgičtí rodáci. Thierry Langer je v 25 letech stále nadějným závodníkem, v minulé sezóně si dojel v IBU Cupu pro 18. místo a ani 77. místo ve vytrvalostním závodě na MS v Hochfilzenu nebylo špatné.

Tím čtvrtým do party by měl být teprve 21letý Tom Lahaye-Goffart, který je dost možná největším belgickým talentem. Vždyť byl v roce 2014 16. na MS dorostenců a v uplynulém ročníku se v IBU Junior Cupu třikrát vešel do TOP15.

Talentů má Belgie víc. Třeba v 17letý Pjotr Karel A Dielen byl na letošní MSJ mez dorostenci na 29. pozici. Horší už je situace u žen. Ve Světovém poháru nestartuje žádná Belgičanka, v IBU Cupu jen Rieke De Maeyerová a to ještě s ne moc velkými úspěchy.

V 25 letech ale absolvovala prakticky debutovou sezónu na mezinárodní scéně a může se ještě ukázat. Podobně jako její mužští protějšci. Plánem je uspět na příští Olympiádě v Pekingu.

Foto: Michael Rösch (© FB stránky M. Rösche)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *