Biatlon na Zimních olympijských hrách 1976

Přesně po 12 letech se utkali biatlonisté o medaile znovu v rakouském Seefeldu. Zimní olympijské hry 1976 totiž opět hostil Innsbruck. Na start vytrvalostního závodu a štafety se dohromady postavilo 74 mužů z 18 zemí.

Medailové pořadí

Nejúspěšnější byli v Innbrucku sovětští biatlonisté, kteří tak medailové pořadí na olympiádě ovládli počtvrté v řadě. Velmi úspěšné bylo se dvěma medailemi i Finsko a ve sbírce cenných kovů pokračovalo Východní Německo.

Pozice Země Z S B =
1. rus Sovětský svaz 2 0 1 3
2. fin Finsko 0 2 0 2
3. ger Východní Německo 0 0 1 1

Závody

Králem her v Innsbrucku se stal Nikolaj Kruglov. Sovětský biatlonista nejprve 6. února ovládl vytrvalostní závod, když druhému Heikkimu Ikolovi nadělil minutu a 42 sekund. Oba přitom přičítali dvě trestné minuty. Ty se znovu udělovaly za minutý terč, zatímco jedna minuta byla trestem za trefení vnějšího kruhu.

Týden nato byl Kruglov členem zlaté štafety, stejně jako ve vytrvalostním závodě bronzový Alexandr Jelizarov. Sověti se vyhnuli trestnému kolu a nadělili druhému Finsku skoro čtyři minuty. Druhé stříbro získal Ikola.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod rus Kruglov fin Ikola rus Jelizarov
Štafeta rus Sovětský svaz fin Finsko ger Východní Německo

Českoslovenští biatlonisté prožili o poznání lepší hry než před čtyřmi lety. Antonín Kříž vybojoval ve vytrvalostním závodě jako nejlepší z našich 17. místo. Spolu s Ladislavem Žižkou, Miroslavem Sovišem a Zdeňkem Pavlíčkem pak bral 9. příčku ve štafetě.