Biatlon na Zimních olympijských hrách 1998

Zimní olympijské hry 1998 se nezapíšou do dějin jako ty nejpovedenější. Většina sportů se v japonském Naganu potýkala s nízkým diváckým zájmem, s chaotickou organizací a také s rozmary počasí. Týkalo se to i biatlonu, který byl na programu od 9. do 21. února. Celkově se v resortu Nozawa Onsen představilo 183 biatlonistů z 32 zemí.

Medailové pořadí

Alespoň jednu biatlonovou medaili si z her v Naganu odvezlo 8 zemí, což byl až do roku 2010 rekordní počet. Norsko vyhrálo medailové pořadí hlavně díky čtyřem medailím mužů, Německu přispěly stejným počtem ženy. Víc než jednu medaili už získalo jen Rusko. Poprvé se z cenného kovu radovalo Bulharsko.

Závody mužů

Trochu překvapivé zlato získal na úvod her Nor Halvard Hanevold, když udělal ve vytrvalostním závodě jedinou chybu. Jeho krajan Ole Einar Bjørndalen sice běžel ze všech nejrychleji, ale udělal čtyři chyby. Chuť si spravil až ve sprintu.

Tedy v opakovaném sprintu. Ten původní byl totiž ve svém průběhu kvůli špatné viditelnosti zrušen a další den se startovalo od nuly. Bjørndalen byl opět nejrychlejší a navíc nechyboval, takže nebylo co řešit.

Norsko bylo favoritem i pro štafetu. Vyrovnanější výkon však předvedla německé čtveřice v čele s Peterem Sendelem.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod nor Hanevold ita Carrara blr Ajdarov
Sprint nor Bjørndalen nor Andresen fin Räikkönen
Štafeta ger Německo nor Norsko rus Rusko

Skvěle načasoval formu pro Zimní olympijské hry v Naganu Ivan Masařík. Tak trochu ve stínu zlatých hokejistů zůstalo jeho skvělé čtvrté místo z vytrvalostního závodu. Tento výsledek platil až do roku 2014 za české maximum.

Masaříkovi se celkem vedlo i ve sprintu, skončil 15. Od jeho krajanů už to taková sláva nebyla, což se projevilo 14. příčkou ve štafetě.

Závody žen

Vytrvalostní závod žen na hrách v Naganu byl tím životním pro Jekatěrinu Dafovskou. Střílela s jednou chybou, stejně jako dalších 10 biatlonistek, ale díky rychlému běhu vyhrála. Šlo o vůbec první bulharské zlato ze zimních olympijských her.

Smolařkou her se stal Uschi Dislová. Ve vytrvalostním závodě si poslední ranou odstřelila zlato, ve sprintu ji pokořila Ruska Galina Kuklevová o pouhých 7 desetin. Štěstí se na Němku usmálo až ve štafetě.

Ženy
Vytrvalostní závod bul Dafovská ukr Petrovová ger Dislová
Sprint rus Kuklevová ger Dislová ger Apelová
Štafeta ger Německo rus Rusko nor Norsko

České biatlonistky v Japonsku běžecky výrazně zaostávaly za svými soupeřkami. Nejlepší výsledek zaznamenala ve sprintu 26. Eva Háková, ale s pouhou jednou chybou pomýšlela na víc. Ve štafetě se však Háková zaskvěla pátým nejlepším časem a výrazně přispěla k dobré 6. pozici.