Biatlon na Zimních olympijských hrách 2002

Zimní olympijské hry 2002 hostilo Salt Lake City, ale biatlon našel zázemí stejně jako severské disciplíny v 85 kilometrů vzdáleném resortu Soldier Hollow. Po 10 letech se rozšířil program, když přibyly stíhací závody. Široké bylo také startovní pole, 34 států vyslalo do USA 190 biatlonistů. Závodilo se od 9. do 20. února.

Medailové pořadí

Německo získalo v biatlonu hned 9 z 24 cenných kovů, přesto nevyhrálo medailové pořadí. Proti bylo Norsko. Konkrétně Ole Einar Bjørndalen, který získal všechny čtyři zlaté medaile. Na nejcennější kov kromě těchto dvou zemí dosáhlo už jen Rusko. Medailovou premiéru si odbylo Rakousko.

Závody mužů

Ole Einar Bjørndalen započal svou zlatou cestu ve vytrvalostním závodě. Dvě nepřesnosti hravě smazal díky nejrychlejšímu běhu a porazil bezchybného Frank Lucka o více než půl minuty. Ve sprintu za sebou Nor nechal jiného Němce, Svena Fischera. A ve stíhacím závodě si zase svůj náskok hlídal před Raphaëlem Poiréem.

Bjørndalen získal i čtvrté zlato, ke kterému mu výrazně pomohli krajané Hanevold, Andresen a Gjelland. Na Němce opět zbylo jen stříbro.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod nor Bjørndalen ger Luck rus Majgurov
Sprint nor Bjørndalen ger Fischer aut Perner
Stíhací závod nor Bjørndalen fra Poirée ger Groß
Štafeta nor Norsko ger Německo fra Francie

Českým biatlonistů vládl ve vytrvalostním závodě 25. Petr Garabík, pak ale převzal žezlo jeho mladší kolega Zdeněk Vítek. Ve sprintu zaujal 14. příčkou, ve stíhacím závodě bral zase 17. místo.

Výborně se zhostil i role finišmana české štafety, když ji dovezl na skvělém pátém místě. Na nejlepším výsledku v historii českého biatlonu se podíleli i Petr Garabík, Ivan Masařík a Roman Dostál.

Závody žen

Na tratích v Soldier Hollow řádily německé biatlonistky. Medailovou párty odstartovala vítězstvím ve vytrvalostním závodě Andrea Henkelová. Ve sprintu z toho byl dokonce dvojitý triumf Kati Wilhelmové a Uschi Dislové.

Wilhelmová měla dobře našlápnuto i ke druhému zlatu, to by ovšem nesměla ve stíhacím závodě udělat čtyři chyby. I kvůli nim nakonec o pět sekund nestačila na Rusku Olgu Medvedcevovou. Poslední slovo už ale mělo znovu Německo. Ve zlaté štafetě se krom tří individuálních medailistek objevila i Katrin Apelová.

Ženy
Vytrvalostní závod ger Henkelová nor Skjelbreidová swe Forsbergová
Sprint ger Wilhelmová ger Dislová swe Forsbergová
Stíhací závod rus Medvedcevová ger Wilhelmová bul Nikulčinová
Štafeta ger Německo nor Norsko rus Rusko

Nejlepší výsledek českých žen přišel hned v úvodním vytrvalostním závodě v podání Kateřiny Holubcové Jakešové. Pak už se české biatlonistky shodně pohybovaly ve třetí a čtvrté desítce. Ve štafetě to stačilo na 8. místo.