Home > Téma > Cílová rovinka: Světový pohár v Ruhpoldingu 2017

Cílová rovinka: Světový pohár v Ruhpoldingu 2017

Kaisa Mäkäräinenová

Martin Fourcade stále vládl mužům, u žen převzala korunku Kaisa Mäkäräinenová. Gabriela Koukalová pokračovala ve své pódiové sérii a jednu novou možná započal Michal Krčmář. Přinášíme shrnutí Světového poháru v Ruhpoldingu.

Jak to všechno probíhalo?

Biatlonový Lionel Messi

Bjørndalenův rekord v podobě 12 výher v jedné sezóně (2004/2005) už je ve vážném ohrožení. Díky dalším dvěma triumfům v Ruhpoldingu má Martin Fourcade po 13 závodech, tedy přesně po polovině sezóny, na svém kontě 10 vítězství.

Francouz přitom v Ruhpoldingu čelil poměrně těžkým zkouškám. Ve sprintu musel odpovídat na dvě nuly Juliana Eberharda, se kterým se pravidelně přetahuje o pozici nejrychlejšího běžce. Ve stíhacím závodě se mu zase nepovedla druhá ležka a kvůli dvěma trestným kolům ztratil svůj náskok a musel začít od nuly.

Oba úkoly zvládl s rezervou 18 vteřin, ve stíhačce si tak sám užíval další triumfální dojezd. Je to biatlonový Lionel Messi, jak ho označila norská televize. Fourcade po 10. triumfu v sezóně děkoval svému týmu a rodině. Přímo Ruhpoldingu ho totiž podporovala manželka s dcerou. Vedle toho nezapomněl ani na své pověstné vtípky. Velký úspěch sklidil jeho tweet „když SuperSvendsen opouští tiskovou konferenci“.

A je to právě Emil Hegle Svendsen, kdo se zdá být pro Fourcada největším konkurentem. A nebo se vraťme k přezdívce SuperSvendsen, protože už zase vystihuje Norovy výkony. Zvlášť ten ve středeční štafetě, která otevírala celý podnik.

Rusové se díky skvělému výkonu Antona Šipulina posunuly do čela a jeho jmenovec Babikov měl ještě po poslední střelbě na Svendsena k dobru 15 vteřin. Ale ani ten mu nestačil. Svendsen pak přidal třetí místo ve sprintu a druhé ve stíhačce. Nebýt onemocnění z Nového Města, tak už je ve Světovém poháru druhý a stíhá Fourcada.

Kdo si počká, dvakrát se dočká

Od 19. března čekala Kaisa Mäkäräinenová na vítězství v závodě Světového poháru. Celkem třikrát byla druhá, ale její cestu za výhrou vždy zhatila střelba. Výrazné zlepšení přišlo až v Ruhpoldingu. A hned se začaly dít věci.

Finka nejprve jasně ovládla úvodní úsek štafety (kterou po výborném výkony finišmanky Dahlmeierové ovládly Němky), když jen jednou dobíjela. Ve sprintu dokonce nemusela ani na jedno trestné kolo. Mäkäräinenovou prostě v Ruhpoldingu nešlo porazit. O to cennější jsou dvě druhá místa Gabriely Koukalové.

Od 8. místa ve stíhacím závodě v Novém Městě nebyla Koukalová horší než druhá. I díky tomu si v celkovém hodnocení drží náskok 19 bodů na Mäkäräinenovou, která předstihla Dahlmeierovou.

Pokud Kaisu Mäkäräinenovou chválíme za rychlý běh (a teď i přesnou střelbu), tak musíme ocenit i nejrychlejší střelkyni z Ruhpoldingu. Eva Puskarčíková nadělovala těm největším hvězdám opravdu velké příděly, i přes 10 sekund na jednu střelbu. A i díky tomu se ve stíhacím závodě i přes horší běh propracovala až na 6. místo.

Překvapení, co nejde vyslovit

Server Biathlonworld.com ho označil za největší překvapení celého Světového poháru v Ruhpoldingu. Od britských komentátorů si zase vysloužil obdivné wow a titul výkon dne. Michal Krčmář překvapil třetím místem ve stíhacím závodě všechny okolo a možná i sám sebe.

Ne že bychom nevěděli, že je za týden 26letý biatlonista schopen velkých věcí. Vždyť už v loňské sezóně byl dvakrát pátý, včetně vytrvalostního závodu na Mistrovství světa. Ale propracovat se ke svému premiérovému pódiu z 29. místa po sprintu?

Po závěrečné střelbě ztrácel Krčmář na třetího Šipulina 7 vteřin. Na posledním mezičase už to byly jen čtyři sekundy, ale vypadalo to, že živější Šipulin si každým metrem bere desetinky zpět. Pohled do cílové rovinky však některé vyvedl z omylu. „Bože můj, Anton,“ vyhrkl ruský komentátor, když viděl, jak Krčmář předjíždí totálně vyčerpaného Šipulina.

Úspěch českého reprezentanta byl tak trochu oříškem pro zahraniční komentátory. Ten italský se s výslovností moc nenamáhal. Třetí podle něj dojel Kermar. Mišal Krčmaž, znělo ve video souhrnu na IBU TV. Nejblíže byli asi britští a němečtí komentátoři. Krčmár bylo ale maximum.

A ještě jedna kuriozita. Firma Rossignol se radovala ve stíhacím závodě z hattricku. Na lyžích této značky totiž závodí Martin Fourcade, Emil Hegle Svendsen i Michal Krčmář. Mimochodem, dobrá společnost pro Bimba.

Zajímavý okamžik

Pádů se v biatlonu odehraje celkem dost, ale tenhle byl přesto neobvyklý. „Zde Arnd Peiffer a Simon Schempp. A padají přes sebe, tedy na sebe. Jaká kuriózní scéna,“ soukal ze sebe s potlačovaným úsměvem komentátor německé ARD. A s humorem brali situaci i oba aktéři.

Kolizi způsobila lyže Arnda Peiffera, která se o něco zadrhla. Peiffer byl především rád, že oba zvládli následnou střelbu bez újmy a neztratili moc času. Komická situace měla dohru ještě na Twitteru. „Týmové propojení,“ komentoval pád Martin Fourcade. A Schempp mu odpověděl: „To je ten pravý týmový duch.“

Statistické okénko

Vítězství ve stíhacím závodě bylo pro Martina Fourcada 57. v kariéře, 10. v sezóně a 9. v Ruhpoldingu. Ve všech ohledech zatím nestačí jen na Oleho Einara Bjørndalena (94, 12 a 12).

Už poosmé v řadě se v této sezóně vešel Emil Hegle Svendsen do 8. místa. Zároveň už byl čtyřikrát na pódiu, čímž vyrovnal Antona Šipulina.

Michal Krčmář se stal 19. českým biatlonistou, který se v individuálním závodě Světového poháru probojovat na stupně vítězů.

Gabriela Koukalová natáhla dvěma druhými místy hned dvě série. Jednak už skončila čtyřikrát v řadě v Ruhpoldingu na stupních vítězů, což jí včetně štafet dalo v tomto středisku už na 10. pódium. Za druhé se šestkrát v řadě vešla v závodech SP do druhého místa.

Vítězství ve sprintu bylo pro Kaisu Mäkäräinenovou jubilejním 20. ve Světovém poháru. Zároveň poprvé v kariéře vystoupala v Ruhpoldingu na nejvyšší stupínek.

Němky vyhrály i druhou letošní štafetu. V minulé sezóně se přitom z vítězství neradovaly ani jednou.

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *