Home > Rozhovory > Dahlmeierová prosazuje doživotní trest za systematický doping

Dahlmeierová prosazuje doživotní trest za systematický doping

Laura Dahlmeierová

Kdo systematicky dopuje, ten už by neměl dostat druhou šanci. Takový postup proti podvádějícím sportovcům prosazuje aktuálně nejlepší biatlonistka světa Laura Dahlmeierová.

Aktuální systém má mezery

Němka byla jedním ze sportovců, které si noviny Stuttgarter Zeitung pozvaly k rozhovoru o dopingu. Na úvod v něm měla zodpovědět na otázku, jak úspěšný je nyní podle ní boj proti zakázaným látkám.

„V Německu je podle mě síť kontrol tak hustá, že jen těžko můžete systematicky podvádět. Bohužel celosvětově ještě očividně existují mezery. Ale věřím, že je boj proti dopingu efektivnější a lepší než před pár lety.“

Dahlmeierová ukázala i na příčinu problémů v některých zemích.

„Když chcete závodit na mezinárodní scéně, tak musíte kdykoliv umožnit nezávislým komisařům dopingovou zkoušku. Když testy dělají jen komisaři s vízy a ještě o tom předem víte, tak je systém absurdní.“

Německá biatlonistka zároveň připouští, že je potřeba systém nastavit tak, aby byl pro sportovce přijatelný. Momentální nastavení, kdy se musí striktně oznamovat místo pobytu, je podle Dahlmeierové tragické.

Žádné slitování

S těmi, které antidopingoví komisaři usvědčí, by Laura Dahlmeierová neměla slitování a sáhla by k jasnému zpřísnění sankcí.

„Kdo prokazatelně a systematicky dopoval, ten nemůže být litován, když ho potrestáte doživotním zákazem. Stejně důsledná bych byla na ty, kteří podobný systém umožňují.“

Investovat by se podle 23leté rodačky z Garmisch-Partenkirchenu mělo hlavně do prevence a osvěty mládeže. Například konzultace ohledně výživy nejsou ničím neobvyklým a podobně běžnou by se mohla stát i spolupráce s psychology.

A taky je potřeba si uvědomit jedno: „Vrcholový sport neznamená jen vítězit,“ říká Laura Dahlmeierová.

Zdroj: Stuttgarter Zeitung
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *