Home > Závody > IJC Sjusjøen: Čechoslovinec Cisar pokračuje na vítězné vlně, Hornig 11. a Karlík 12.

Alex Cisar

Dva klasické sprinty má na programu třetí kolo IBU Junior Cupu v norském Sjusjøenu, který bude za týden hostit také Mistrovství Evropy juniorů.

Vítězství Alexe Cisara, Češi těsně za desítkou

Páteční dopolední sprint juniorů, kde chyběla řada závodníků z čela celkového pořadí i nedávných světových medailistů, byl kořistí mistra světa Alexe Cisara. Slovinsko-český talent jako jeden z mála (6 ze 101) zastřílel v desetikilometrovém závodě čistě, předvedl rychlý běh a o dvacet vteřin porazil loňského mistra světa z Otepää Rusa Andreje Vjuchina, který i přes 4 střelecké omyly běžecky pokořil celé startovní pole. Svou první juniorskou medaili získal bronzový Švýcar Nico Salutt, který chyboval jednou při stojce.

Závod se nadmíru povedl slovenskému juniorovi Matejovi Balogovi, pro kterého je konečné páté místo nejlepším kariérním umístěním. Desítku uzavřel další závodník s českými kořeny Vašek Červenka, který žije a trénuje v Novém Městě na Moravě, ale startuje za USA. Stejně jako Cisar střílel přesně, o lepší umístění ho připravil až 40. čas.

Trenéři poslali do závodu jen tři české juniory. Nejzkušenější Vítězslav Hornig stále není v běžecké pohodě, ale jen jeden omyl ho zařadil těsně za polokrajana Červenku – na 11. místo. Výtěčně naopak zaběhl Mikuláš Karlík, druhý nejrychlejší muž startovního pole. Tři stojákové omyly ho ale zařadily na 12. místo. V celkovém pořadí IBU Junior Cupu je již osmý. Mimo body (42.) skončil pátý dorostenec ve sprintu na letošním Mistrovství světa Tomáš Mikyska, kterému se dnes běžecky vůbec nedařilo a přidal i dvě chyby na stojce.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
11. Vítězslav Hornig 1+0 1:00,6 32. +1:49,8 29.
12. Mikuláš Karlík 0+3 1:17,8 90. +36,5 2.
42. Tomáš Mikyska 0+2 1:04,1 46. +2:14,9 51.

Výsledkový servis

Ženské zlato putuje do Švédska, Polednová 17.

Sprinty v ženském podání si naopak juniorská špička ujít nenechala, přesto se z vítězství, svého prvního, radovala zatím nevýrazná Švédka Amanda Lundströmová, která stejně jako Cisar odstřílela čistě a slušně běžela. Stříbro, svou první medaili, si výborným během zaslouženě odnese zkušená Bulharka Milena Todorovová s bilancí 0+1. Na bronzovém stupínku skončila Ukrajinka Anna Kryvonosová, která se letos pohybuje i v dospělém IBU Cupu. Vládkyně juniorského poháru Hanna Kebingerová z Německa uzavřela elitní desítku, druhá v poháru a mistryně světa ve sprintu Ukrajinka Jekatěrina Bechová skončila 19.

Trenér juniorek Aleš Lejsek před závodem avizoval, že v pátek i v sobotu ušetří síly vždy jedné dorostenky. Do závodu tak dnes nasadil vedle tří juniorek mladší Terezu Jandovou. Ta opravdu neměla po Mistrovství ČR sil na rozdávání a i s jednou chybou doběhla 47. Bez chyb zastřílela z českého kvarteta jen Klára Polednová, slabší běh ji nedovolil lepší než 16. místo.

Jméno Petry Suché po ležce svítilo hodně vysoko – po bezchybném a velmi rychlém výkonu ze střelnice odjížděla na 4. místě. Svižně odstřílela i stojku, bohužel terče minula hned třikrát. Předvedla ale i nejrychlejší český běh a v cíli jí patřilo 33. místo. Eliška Teplá se mýlila 4krát a patří jí konečné 58. místo.