Home > Novinky > Koukalovou trápí lýtka, Moravce virus. Potíže mají i další Češi

Koukalovou trápí lýtka, Moravce virus. Potíže mají i další Češi

Gabriela Koukalová

Ondřej Rybář už zažil klidnější spaní. Před olympijskou sezónou trápí jeho svěřence větší či menší zdravotní problémy. Nejvíc se podepsaly na přípravě Gabriely Koukalové, Ondřeje Moravce a Adama Václavíka.

Dlouhý výpadek Koukalové

Gabriela Koukalová už v červnu cítila, že něco není v pořádku. Po dlouhých cyklistických výjezdech v Hnanicích ji bolely lýtkové svaly. Na dalším soustředění v Novém Městě na Moravě už si musela říct dost.

„Pan profesor Kolář tvrdí, že ta lýtka mě postupně začala bolet kvůli přetížení achilovek. Je to celé propojené. Achilovkami všechno začalo, pak mě bolely zadní úpony pod kolenem, potom také kolena a nakonec lýtka,“ popsala Koukalová pro iDNES.cz své zdravotní problémy.

Kvůli nim už tři měsíce nemůže naplno trénovat, z toho pět týdnů nemohla dělat skoro nic. Nyní rehabilituje a sbírá formu na ledovci Dachsteinu. A hlavně neztrácí optimismus. „I když začnu s přípravou později, věřím, že se pak budu zlepšovat hlavně ve druhé části sezony, kdy to bude sakra potřeba.“

Nechtěný suvenýr z dovolené

Zdravotní problémy výrazně zkomplikovaly přípravu i stříbrnému medailistovi z Mistrovství světa v Hochfilzenu Ondřeji Moravcovi.

„Po jarní dovolené jsem v květnu normálně zahájil přípravu. Měli jsme soustředění v Altenbergu, v Jablonci, u nás v Letohradě. Po celou dobu jsem měl z tréninků zvláštní pocity, bylo to nahoru a hned zase dolů,“ řekl Moravec webu biatlon.cz.

Krevní testy nakonec ukázaly, že se jedná o infekci jater. Moravec si pravděpodobně přivezl virus z dovolené. Kvůli tomu může stále trénovat jen v 50% až 60% intenzitě.

Vždy a na všem je ale třeba hledat pozitiva. „Intenzivně se věnuji střelbě, při které se teď cítím opravdu komfortně. To mě drží v dobrém rozpoložení.“

Problémy mají i ostatní

Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec nejsou zdaleka jediní, kteří se potýkají se zdravotními patáliemi. Už před měsícem si Adam Václavík na soustředění v Prémanonu po pádu zlomil pravou lýtkovou kost.

Pád na kolečkových lyžích potkal i Evu Puskarčíkovou. V Novém Městě na Moravě si narazila rameno a posléze raději vynechala Mistrovství České republiky v Letohradu. Mělo by to být ale v pořádku a sama Puskarčíková si zatím přípravu pochvaluje.

V Letohradu se nepředstavili ani Milan Žemlička, Matěj Krupčík, Ludmila Horká, Markéta Davidová či Jessica Jislová. Všechny skolila nemoc.

Rybář nepanikaří

I přes vlnu komplikací zůstává šéftrenér Ondřej Rybář tradičně nad věcí. Je si vědom toho, že nyní musí fungovat nejen jako trenér, ale také jako psycholog. Zároveň mu jeho zkušeností říkají, že nemusí být v zimě tak zle.

„Musíme se do nejdřív dostat do stavu, v němž půjde naplno trénovat a uvidíme, co nám čas dovolí. Komplikace to trochu je, ale do olympiády ještě nějaký čas zbývá, tak proč stahovat kalhoty,“ zhodnotil Rybář aktuální situaci pro sport.cz.

Řadu nejpříjemných zpráv vyvažují i ty dobré. Třeba výborné výkony Veroniky Vítkové na republikovém šampionátu, kde získala i díky zlepšené střelbě tři zlaté medaile. Velmi dobře se v Letohradu prezentoval i Michal Krčmář.

„To musím zaklepat, Bimbo je koncentrovaný, jde svou cestou a může být jednou z radostí. A po očku sleduju i mladé juniory, kteří mají před sebou nějaké dva tři roky, kdy můžou růst tak, abychom dál působili jako silný tým,“ vyhlíží optimisticky trenérský mág.

Věřme, že má Ondřej Rybář pravdu. Tak jako ji měl už mnohokrát.

Zdroje: iDNES.cz, biatlon.cz, sport.cz
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *