Lukáš Kristejn

Datum narození: 17.2.1989 Místo narození: Letohrad
Bydliště: Žamberk Klub: SKP Kornspitz jablonec
Výška: x Váha: x

V Letohradu se narodil do rodiny, kde se biatlonu věnovali už jeho dva starší bratři. David dokonce získal medaili na mistrovství Evropy juniorů. Oba své sourozence brzy výsledkově překonal. Kromě biatlonu má rád i kolo, na němž také úspěšně závodí. Ve volném čase si užívá jízdu na motorce, hudbu či film. Za vzor má kolegu z reprezentace Ondřeje Moravce a také běžce Emila Zátopka.

Kariéra

2006/07

Při Evropském poháru juniorů v Novém Městě na Moravě debutuje na mezinárodní scéně. Ve sprintu však skončil mezi posledními, na 34. místě.

2007/08

Třikrát zasáhl do Evropského poháru juniorů, na starší soupeře však nestačil. Nejlépe byl 29. ve sprintu v Arberu. Příliš mu nevyšlo ani Mistrovství světa dorostenců. V Ruhpoldingu se nedostal výš než na 36. příčku.

2008/09

Přichází první starty mezi dospělými a posléze povedená premiéra na Mistrovství světa juniorů. Jeho maximem ze šampionátu v Canmore je 17. pozice ze sprintu. Na kontinentálním šampionátu skončil se štafetou těsně pod pódiem, sám byl 11. ve vytrvalostním závodě.

2009/10

V létě se v Oberhofu stal juniorským mistrem světa. Na tom hlavním zimním šampionátu však měl k podobným příčkám daleko. Ze švédského Torsby si odvezl jako nejlepší výsledek až 43. místo.

2010/11

Přechod mezi muže si osladil stříbrem a bronzem z letního světového šampionátu v Novém Městě na Moravě. Výraznější úspěch se konečně dostavil i v zimě. Z vytrvalostního závodu Evropského poháru v Osrblie vytěžil jasně nejlepší umístění v životě – osmou příčku. Následné Mistrovství Evropy už mu tolik nesedlo.

2011/12

Zabydluje se v Evropském poháru, kde pravidelně sbírá body. Poprvé také dostal šanci ve Světovém poháru a nevedl si úplně zle. Ve sprintu v Kontiolahti obsadil 56. místo a kvalifikoval se tak do stíhačky. V ní si ještě polepšil na 44. pozici.

2012/13

Obdržel jednu příležitost startu ve Světovém poháru, ale příliš ji nezužitkoval. Ve sprintu v Pokljuce dojel až na 78. příčce. Sezónu orazítkoval 20. pozicí na Mistrovství Evropy v Bansku.

2013/14

Vrcholem pro něj má být Mistrovství Evropy doma v Novém Městě na Moravě. Mezi elitu však neproniknul, skončil nejlépe 29. ve stíhacím závodě a až 9. se štafetou. Na konci ročníku byl ale povolán do Světového poháru a sahal po premiérových bodech. Ve sprintu v Kontiolahti mu k tomu scházely jen dvě pozice.

2014/15

Sezónu opět načal v IBU Cupu, kde však příliš dobrých výsledků nezaznamenal. Změnu nepřineslo ani Mistrovství Evropy v Otepää. Nejlépe 27. místo z vytrvalostního závodu je málo. Na jeho výkonech se však podepisuje onemocnění ledvin z kraje sezóny.

2015/16

Hned v úvodu sezóny zazářil na druholigové scéně. Sprint v Ridnaun dokončil na výborné čtvrté příčce. Tomuto výsledku už se ale výrazněji nepřiblížil. Na Mistrovství Evropy v Ťumeni bral společně s Barborou Tomešovou šestou příčku v závodě smíšených dvojic.

2016/2017

Díky povedené přípravě a solidnímu vstupu do IBU Cupu dostává šanci ve Světovém poháru. Sprint v Novém Městě na Moravě mu ale moc nevyšel, skončil 76. Ve zbytku sezóny zůstává v IBU Cupu. Nejvíc se mu dařilo v Osrblie, kde bral čtvrtou a sedmou pozici.

2017/2018

Svou poslední sezónu strávil převážně v IBU Cupu. Lepších výsledků se dočkal až po Vánocích, v Osrblie dojel sedmý a následně v Arberu pátý. Díky tomu dostal jednu šanci ve Světovém poháru, ale ve sprintu v Antholzi byl až 81. Chuť si trochu vylepšil devátou příčkou ve stíhacím závodě na Mistrovství Evropy v Ridnaun.