Home > Novinky > Manžel Kuzminové pomůže slovenským mužům. Přidá se i Kos?

Manžel Kuzminové pomůže slovenským mužům. Přidá se i Kos?

Anastasia Kuzminová

Blýská se nad Tatrou na lepší časy? Vedení slovenského biatlonu chce vytěžit maximum z úspěchů Anastasie Kuzminové, k čemuž má pomoct angažování jejího manžela na pozici trenéra mužů. Realizační tým by měl navíc rozšířit i český kouč Tomáš Kos.

Tým pěti mužů a dvou žen

Bývalý rusko-izraelský běžec na lyžích Daniel Kuzmin už řadu let pomáhá své manželce Anastasii Kuzminové právě s běžeckou přípravou. O střeleckou přípravu se starali Slovák Juraj Sanitra nebo Rus Alexander Chlusovič, po jejichž boku se Kuzmin leccos naučil.

Své zkušenosti bude nyní předávat i slovenským mužů. „Chtěl jsem chlapcům pomoct už v květnu, protože v minulosti se každý rok opakovalo to samé: Měsíc a půl stáli. Vzal jsem je tedy do Norska na soustředění na sněh. Během toho přišel návrh, abych se ujal trenérského kormidla,“ říká 45letý kouč.

Mužskou reprezentaci tvoří pětice Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Michal Šíma. Do tréninkové skupiny Kuzmina bude samozřejmě patřit i jeho žena a Terézia Poliaková.

Podle Daniela Kuzmina je jasné, že nebude na tým sám. Na dobré cestě by měla být jednání s českým trenérem Tomášem Kosem. Muž, který řadu let vedl slovinskou reprezentaci, by se měl zaměřit především na střelbu.

Tomáš KosFoto: Tomáš Kos (Autor: Jiří Zaňát)

Paulína a Ivona Fialkovy se budou dále připravovat pod úspěšným duem Anna Murínová a Martin Bajčičák, připojí se k nim i další sestry Veronika a Júlia Machyniakovy.

A možná také Julia Pustovalová. Třiadvacetiletá Ukrajinka studuje v Banské Bystrici a projevila přání otestovat své biatlonové schopnosti i na Slovensku.

Po vzoru Kuzminové

Nové uspořádání týmu je impulsem pro druhou ženu celkového hodnocení Světového poháru. V minulých letech se Anastasia Kuzminová připravovala v malé skupince po boku žen, nyní může porovnávat svou výkonnost s muži.

„Tréninky v Norsku na sněhu nebyly společné. Každý jezdil podle svého tréninkového plánu. Následná krátká soustředění v Banské Bystrici a v Králicích ukázala, že Nasťa je fyzicky na velmi dobré úrovni a má potenciál zlepšit se. Stíhala v tréninku s muži to, co já už s nimi nezvládám,“ vysvětluje Daniel Kuzmin.

Podle něj může Kuzminová absolvovat tréninky v podobné intenzitě jako muži, ale v menším počtu opakování. Sama nejlépe ví, co si může v tréninku dovolit.

Otázkou také je, na kolik bude plán přípravy mužského áčka kopírovat cestu Kuzminové. „Uvidíme. Podle toho, jaké finance máme slíbené, můžeme hovořit zhruba o tom, že 80 % Nastina plánu můžeme udělat i s mužskou reprezentací. Jasně, že nemáme finance na srpnové soustředění na sněhu na Novém Zélandu, což se ale může směrem k olympiádě v Pekingu změnit,“ věří nový trenér.

Záležet bude na tom, jak si Slováci povedou už v příští sezóně. Ta minulá byla velmi nepovedená. Nejlepší byl v celkovém hodnocení až 66. Martin Otčenáš. Zkušený Matej Kazár se pohyboval ještě o 8 příček níže.

Matej KazárFoto: Matej Kazár (Autor: Jiří Zaňát)

Další Slováci už nebodovali, a tak podle Kuzmina není kam spadnout. Optimismus mu dodává talentovaný Šimon Bartko, který však musí zapracovat na střelbě. V Tomáši Kosovi by mohl mít dobrého učitele.

Zdroj: Šport.sk, Šport.sk
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *