Home > Novinky > Medailista z MSJ Jan Burian ukončil kariéru

Medailista z MSJ Jan Burian ukončil kariéru

Jan Burian

Talentovaný český biatlonista Jan Burian ukončil ve 23 letech svou kariéru. Rozhodnutí oznámil na sociálních sítích, kde zároveň poukázal na nedostatky systému českého biatlonu.

Rodák z Třince patřil k velkým nadějím. Na Mistrovství světa juniorů 2014 byl mezi dorostenci 14. ve sprintu, o dva roky později zase pomohl juniorské štafetě k bronzu.

S mládežnickými léty se úspěšně rozloučil na Mistrovství světa v letním biatlonu 2016, kde byl členem zlaté smíšené štafety a také získal dvě individuální stříbra.

Poměrně dobře vstoupil Jan Burian i mezi dospělé. Hned svůj druhý start v IBU Cupu proměnil ve 27. místo. Bohužel i vinou zdravotních problémů už se mu na tento výsledek nepovedlo navázat. V uplynulé sezóně dostal v druholigovém seriálu kvůli nabité konkurenci jen tři šance a k bodům měl daleko.

Důvody svého konce popsal český reprezentant na svém Instagramu.

#retired Za normálních okolností sice nesnáším srdceryvné výlevy na sociálních sítích, ale dnes budu v tomhle směru trochu pokrytecký a udělám vyjímku. Po 15 letech mého sportovního počínání jsem se rozhodl již nebýt součástí reprezentace a skončit s vrcholovým biatlonem. Za tu dobu se pro mě sport stal srdeční záležitostí, kvůli které jsem s radostí obětoval spoustu věcí. Po přechodu mezi dospělé jsem však zažil své nejhorší dvě sezóny v životě. S čistým svědomím mohu říct, že jsem udělal vše, co bylo v mých silách. Ovšem v určitých situacích, a ve sportu to platí obzvlášť, bohužel nelze všechno urvat pouze vůlí a pílí. Vztah sportovce a trenéra je něco, co já osobně považuji za jednu z nejduležitějších součástí vrcholového sportu. Komunikace, vzájemná důvěra a zájem o názory druhého by měly být samozřejmostí a tvořit tak základní kámen uspěšného tréninku. Je proto velmi smutné, že je tento aspekt mnohdy zanedbáván a o to víc mě mrzí, že je tomu tak i v biatlonu na té nejvyšší úrovni. Reprezentační trenéři by se mohli učit v mládežnických klubech, jak se pracuje se sportovci, co všechno patří k práci trenéra a co k ní naopak nepatří. Není se čemu divit, když je dnes normální upřednostňovat na pozice trenérů nezkušené a bezproblémové na úkor zkušených, ovšem s názorem. Navíc spolu s arogancí a egoismem je to smrtící kombinace. Vrcholoví sportovci jsou v drtivé většině přemýšliví a inteligentní lidé, proto si myslím, že systém založený na principu “Drž hubu a krok” není tou správnou cestou. Rozhodně nechci zpochybňovat správnost systému, výsledky hovoří za vše a jsem rád, že je spoustu sportovců úspěšných. Mám však na mysli jeho efektivitu, protože je ještě více sportovců, které systém doslova semele. Tento přístup si můžou dovolit velmoci jako je Rusko, Norsko nebo Německo, ne však země s relativně malou základnou a velkými ambicemi. A hlavně je to škoda pro samotné sportovce, kteří obětují mnoho práce, aby s nimi bylo zacházeno jako s věcí. Není úmyslem tuto úvahu vnucovat, ale pouze potřeba vyjádřit se… Nikdy jsem nepatřil k těm nejlepším. Dosáhnul jsem však pár úspěchů, na které jsem hrdý a za které vděčím mým juniorským trenérům, rodině a hlavně dědovi ❤

Příspěvek sdílený Jan Burian (@honza_burian),

Foto: Jan Burian (Autor: Jiří Zaňát)

3 thoughts on “Medailista z MSJ Jan Burian ukončil kariéru

  1. Bohužel je to tak. Talenty jsou, ale u nás se s nimi neumí hospodařit (a to se netýká jen biatlonu ani jenom sportu – je to vidět ve všech oblastech a na všech úrovních); jako když není zájem… individuální přístup? „Co to je??“ Na to není čas a hlavně chuť. Každý člověk je jiný a ten, kdo s nimi pracuje, by to měl brát v potaz a naučit se s tím zacházet. Chce to trochu empatie a hlavně přemýšlení, jak koho povzbudit a motivovat. Ale když ono myšlení bolí…
    A jak praví Lydie, za všechno mohou funkcionáři (a hlavně ti, na které „není vidět“). Pro takové je práce až to poslední, co by kdy chtěli v životě dělat. Radši budou vymýšlet obludnosti a zbytečně vyhazovat naše peníze (nás daňových poplatníků) za nesmysly. Jako pan Kejval za „hymnu“. To vážně sportovcům pomůže. 600.000 Kč schramstl p. Bok a jeho suita. Kdyby tím radši podpořil Samkovou, Sáblíkovou či biatlon (já vím, je to málo, ale aspoň by to bylo vydáno smysluplně). Biatlon je jeden z posledních sportů u nás, který má trochu fungující systém. Ale jak dlouho ještě? Sám pan Kejval pravil, že naši sportovci vozí medaile navzdory neexistenci státní podpory sportu. A co s tím dělá jeho ČOV?? Je to opravdu jen „čistírna odpadních vod“?

  2. Velká škoda a možná i unáhlené rozhodnutí. Přece jen úspěchy nemohou přijít hned. Avšak příspěvek určitě k zamyšlení. Kéž kdyby i ostatní biatlonisté byli trochu odvážnější a nebáli se projevit.

  3. Honzo, ano díky dědovi a díky juniorským trenérům jsi zažil sice dřinu, ale i spoustu pozitivního – radost ze sportu, závodění a i výher a to Ti zůstane po celý život….
    díky ostatním jsi poznal něco méně pozitivního, co Tě také určitě v životě posunulo dál ….a asi to tak mělo být…. škoda, že už nebudeš závodit, ale určitě Tě ještě v životě čeká spousta krásných zážitků a díky sportu a tvrdé dřině se určitě v životě neztratíš…. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *