Home > Novinky > Místo Ťumeně se Světový pohár pojede v Kontiolahti

Místo Ťumeně se Světový pohár pojede v Kontiolahti

Stadion v Kontiolahti

Předposlední díl Světového poháru 2016/2017 se pojede v Kontiolahti. Finské středisko tak trochu podle očekávání získalo pořadatelství na úkor Ťumeně. Rusové se akce už dříve vzdali kvůli dopingovému skandálu.

Světový pohár bude v Kontiolahti

Ve středu rozhodl výkonný výbor o tom, že Mistrovství světa juniorů 2017 bude hostit místo Ostrovu slovenské Osrblie, dnes už je jasno i o hostiteli Světového poháru v termínu 9. až 12. března.

Pro Kontiolahti hrálo hned několik faktorů. Jedním z nich byla logistika, neboť další týden finišuje Světový pohár v norském Oslu. Důležitá byla i záruka dostatku sněhu, kterou může finské středisko poskytnout.

Kontiolahti navíc můžeme považovat za prověřeného pořadatele závodů té nejvyšší kategorie. Před dvěma lety se tam jelo Mistrovství světa a pravidelné jsou rovněž zastávky Světového poháru. Na přelomu února a března je navíc do Kontiolahti naplánován IBU Cup.

Negativní stránkou je snad jen nižší divácký zájem. Ťumeni finské středisko zdaleka konkurovat nemůže. Na druhou stranu se čekají velké přívaly ruských fanoušků, kteří to do Kontiolahti nemají daleko.

Bessebergovo vystoupení

Kromě zvolení náhradního pořadatele za Ťumeň dnes v Oberhofu proběhla ještě jedna zajímavá událost. Šéf Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg předstoupil před novináře a hovořil o dopingové kauze v ruském sportu.

Nor ocenil aktivní přístup biatlonistů k problematice dopingu. Zároveň ale upozornil na to, že výkonný výbor nemůže měnit pravidla. To je v pravomoci kongresu, který se uskuteční v roce 2018 v Poreči. Podle Besseberga je však právem každé národní federace, aby přednesla návrhy na změny pravidel.

Může se tak dostat na nápad Michala Šlesingra. Český biatlonistka je pro zpřísnění trestů za doping. Mimo jiné by podvádějícím zemím byla snížena kvóta ve Světovém poháru. Samotní hříšníci by pak nemohli startovat na olympijských hrách či mistrovství světa.

Zdroj: IBU
Foto: Stadion v Kontiolahti (© kontiolahtibiathlon.com)

2 thoughts on “Místo Ťumeně se Světový pohár pojede v Kontiolahti

  1. Nepovolený doping je svinstvo a kdo to poruší by měl dostat tvrdý trest. Ale trestat celé svazy má už politický podtext a obvinit zemi je už b!bost na druhou. Proč se nepíše o amerických skandálech nebo o dopingu u keňských sportovců a jen se hovoří a vylučují se ze sportovních akcí rušti sportovci? Proč se u nás omílá jen Rusko? To už je politika a zatahovat politiku do sportu je demence těch, co to provozují. Jsem za čistý sport, ale i za účast všech čistých a dobrých sportovců ať jsou třeba z Tramtárie 🙂

    1. Náš web je čistě biatlonových, takže skandály z jiných sportů necháváme jiným médiím. V biatlonu bylo za posledních 10 let 17 dopingových kauz, z toho 9 ruských a 4 ukrajinské. Je proto pochopitelné, že se nejvíc probírá právě Rusko, potažmo východní země.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *