Home > Novinky > Následuje manžela. Darja Domračevová ukončila kariéru

Následuje manžela. Darja Domračevová ukončila kariéru

Darja Domračevová

Na začátku dubna oznámil konec kariéry Ole Einar Bjørndalen, o necelé tři měsíce později ho napodobila i jeho manželka. Darja Domračevová oznámila své rozhodnutí na dnešní tiskové konferenci v Minsku. Končí jedna z největších postav světového biatlonu.

V říjnu roku 2016 přivedla Darja Domračevová na svět dceru Xenii a v lednu roku 2017 už byla zpět na tratích. Během uplynulé sezóny se pak naplno vrátila do světové špičky.

„Dlouho jsem o tom přemýšlela. Snažila jsem se najít způsob, jak skloubit výchovu dítěte a kariéru profesionálního sportovce. Bohužel jsem ho nenašla,“ vysvětlila své rozhodnutí běloruská biatlonistka.

Na 12 sezón v národním týmu bude vzpomínat jen v dobrém. „Čas, který jsem strávila ve vrcholovém sportu, je pro mě nezapomenutelný. Děkuji všem, kteří byli po mém boku a pomáhali mi.“

Bělorusko tak přišlo v krátké době o druhou elitní biatlonistku. Už na začátku června oznámila konec kariéry Naděžda Skardinová.

Kariéry Darji Domračevové

Rodačka z Minsku sice vyrůstala v ruském Chanty-Mansijsku, ale v roce 2004 získala běloruské občanství. To byl jeden z nejdůležitějších okamžiků v dějinách Běloruska.

Darja se totiž svými úspěchy zařadila mezi nejvýznamější osobnosti ve své zemi. Stala se zasloužilou mistryní sportu a poté obdržela i nejvyšší státní vyznamenání Hrdina Běloruska.

To bylo po tom, co na Zimních olympijských hrách v Soči vybojovala tři zlaté medaile. Už v roce 2010 ve Vancouveru přitom získala bronz ve vytrvalostním závodě a medailovou sbírku zkompletovala stříbrem z hromadného startu v Pchjongčchangu. Navrch dovezla běloruskou štafetu k překvapivému zlatu.

Dá se říct, že Domračevová vyhrála všechno, co se vyhrát dalo. Na mistrovství světa uspěla hned dvakrát, v Ruhpoldingu v roce 2012 a v Novém Městě na Moravě 2013. Celkem vybojovala na velkých akcích šest zlatých, pět stříbrných a dvě bronzové medaile.

Ve Světovém poháru dosáhla na 31 individuálních výher. V celkovém hodnocení se pětkrát vešla do elitní trojky a v sezóně 2014/15 získala svůj jediný velký křišťálový glóbus.

Foto: Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *