Home > Preview > Preview MS v letním biatlonu 2018: Uvidíme české medailové hody?

Preview MS v letním biatlonu 2018: Uvidíme české medailové hody?

Veronika Vítková

Co závod, to reálná šance na medaili. To platí pro domácí reprezentaci na Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě. Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová a další to ale nebudou mít jednoduché. Kde hledat jejich nejvážnější soupeře?

Muži: Mezi favority české hvězdy a letní specialisté

Pokud bychom se dívali jen na pořadí Světového poháru, tak je favoritem 13. nejlepší Andrejs Rastorgujevs. Lotyš navíc už slavil na letních šampionátech cenné kovy, a tak by se mohl výrazněji prosadit i v Novém Městě na Moravě. Na místě, kde se před čtyřmi lety stal mistrem Evropy.

Největšímu konkurenti by mu měli být čeští biatlonisté. Ondřej Moravec platí za letního přeborníka, ve své sbírce má už 14 cenných kovů. Medailové ambice má určitě i Michal Krčmář a překvapit by mohl třeba Adam Václavík.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Po třech titulech letních mistrů světa mají Michael Rösch a Martin Otčenáš, na kolečkových lyžích jim to tradičně jde líp než na sněhu. Skvělé výsledky z léta má i další ze Slováku Matej Kazár, navíc je tu rovněž Tomáš Hasilla.

Prakticky kdokoliv z ruského týmu může uspět. Největší šance má zřejmě trio Jurij Šopin, Petr Paščenko a Nikita Poršněv. Celkově budou patřit k favoritům závodníci z východu, například Ukrajinci Serhij Semenov a Dmytro Pidručnyj nebo Bulhar Vladimir Iliev.

Získané medaile na letním MS (letošní účastníci)
Z S B =
Ondřej Moravec cze 6 6 2 14
Michael Rösch bel 3 2 0 5
Martin Otčenáš svk 3 0 2 5
Maxim Burtasov rus 2 1 0 3
Matej Kazár svk 1 3 5 9
Vladimir Iliev bul 1 1 2 4
Ondřej Hošek cze 1 1 1 3
Adam Václavík cze 1 1 0 2
Taras Lesjuk ukr 1 1 0 2
Nikita Poršnev rus 1 0 2 3
Andrejs Rastorgujevs lat 1 0 2 3

Ženy: Těžká práce pro Vítkovou

Výsledky z loňské sezóny napovídají, že by nejblíže k úspěchu mohla mít Veronika Vítková. Bronzová medailistka z Pchjongčchangu má zatím ve své sbírce pouze jednu medaili z letního MS, v roce 2014 byla součástí zlaté smíšené štafety.

Na Vítkovou ovšem čeká těžký úkol. V takřka plné sestavě bude na startu Ukrajina. Uvidíme tak hned tři olympijské vítězky ve štafetě Valj Semerenkovou, Vitu Semerenkovou a Olenu Pidhrušnou. Všechny tři patří v létě mezi ty nejúspěšnější.

Respekt budí i druhá sesterská dvojice na startu. Paulína Fialková zakončila uplynulou sezónu druhým místem v Ťumeni, v létě navíc vybojovala už šest světových medailí. Na kolečkových lyžích se daří i Ivoně Fialkové. Rovněž ta zažila životní sezónu, když poprvé pronikla ve SP mezi deset nejlepších.

Paulína FialkováFoto: Paulína Fialková (Autor: Jiří Zaňát)

Medailové ambice má i polské trio Krystyna Guziková, Magdalena Gwizdońová a Monika Hojniszová. Nezapomínejme na Fujuko Tačizakiovou, která se pomalu blíží stupňům vítězům ve Světovém poháru.

A do další české reprezentantky? Eva Puskarčíková bude asi ztrácet v náročných sjezdech, ale s dobrou střelbou by mohla být nahoře. Na nuly bude spoléhat i Jessica Jislová. Překvapit by mohla rychlá běžkyně Ludmila Horká.

Získané medaile na letním MS (letošní účastnice)
Z S B =
Valj Semerenková ukr 4 10 1 15
Krystyna Guziková pol 4 2 1 7
Anastasija Merkušynová ukr 4 1 3 8
Vita Semerenková ukr 2 5 4 11
Olena Pidhrušná ukr 2 5 2 9
Paulína Fialková svk 2 2 2 6
Ivona Fialková svk 0 3 0 3
Monika Hojniszová pol 1 3 3 7
Julija Žuravoková ukr 1 1 3 5
Markéta Davidová cze 1 1 0 2

Junioři: Tři česká esa proti závodníkům z východu

Pro kategorii juniorou bude stěžejší otázkou, jestli si Roman Jeremin potykal se střelnicí ve Vysočina Areně. Kazach se opírá o fantastický běh, se kterým už se ve Světovém poháru vyšplhal na 22. místo. Žádný ze soupeřů se takovému výsledku ani zdaleka nepřiblížil.

K nejlepším patří mezi juniory Dzmitry Lazouski. Běloruský talent má doma třeba stříbro z Mistrovství Evropy juniorů. Opět platí, že vystřelit nahoru může prakticky kdokoliv z týmů Ruska a Ukrajiny. Zajímavým jménem je i juniorský vicemistr Evropy z roku 2017 Rakušan Sebastian Trixl.

A pak tu jsou samozřejmě Češi, které musíme řadit do skupiny favoritů. Jakub Štvrtecký už sbírá zkušenosti mezi dospělými, běžecky bude patřit k nejlepším. Vítězslav Hornig a Mikuláš Karlík jsou úřadujícímu dorosteneckými vicemistry světa ve štafetě, ale prvně jmenovaný má už i bronz z juniorského mistrovství Evropy.

Jakub ŠtvrteckýFoto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

Juniorky: Souboj Davidové s Żukovou

Kategorie juniorek bude dost možná reprízou letošního Mistrovství světa juniorů v Otepää. Tam dopadl souboj Markéty Davidové a Kamily Żukové 2:1 ve prospěch Polky. Tyto dvě dívky by si to měly při své juniorské derniéře rozdat o zlaté medaile i nyní. Davidová posbírala na letních šampionátech už dva cenné kovy.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Favoritkou bude také Valerija Vasněcovová, které získala medaile prakticky na všech juniorských podnicích. Na letošním šampionátu ji čeká obhajoba zlata a dvou bronzů. Na úspěch pomýšlí i další Rusky a také Ukrajinky v čele s Annou Kryvonosovou. Na posledních dvou šampionátech brala stříbro se smíšenou štafetou.

Další českou nadějí vedle Davidové může být Tereza Voborníková. Na letošním Mistrovství světa dorostenců zaujala pátým místem.

Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *