Home > Preview > Preview: Světový pohár v Oberhofu 2017

Preview: Světový pohár v Oberhofu 2017

Oberhof

První závody roku 2017 v Oberhofu přináší dvě otázky. Najde se konečně přemožitel Martina Fourcada? A jak se povede comeback běloruské hvězdě Darji Domračevové?

>>> Podrobné informace o středisku

Závody v Oberhofu každoročně provází nejrůznější rozmary počasí. A letošek by neměl být výjimkou. Až do středečních 16 hodin vydali němečtí meteorologové varování před větrem o rychlosti 90 km/h a možnými sněhovými závějemi. Má totiž napadnout až 25 cm sněhu.

Sněžit má i v sobotu a v neděli. Samotné tratě jsou ale pokryté sněhem umělým. To nic nemění na tom, že jsou okruhy o délkách 2,5 a 3 kilometry v perfektní kondici. A tak by měly i zůstat. V Oberhofu má pořádně mrznout, v pátek a v sobotu může teplota dokonce překonat hranici minus 10 stupňů.

I počasí by mohlo pomoct k pozastavení dominance Martina Fourcada. Francouz ovládl v této sezóně 7 z 8 závodů a aktuálně drží sérii pěti triumfů v řadě. Čeká se hlavně útok ze strany Antona Šipulina, ale pozadu nebudou chtít zůstat ani Johannes Thingnes Bø a Simon Schempp. Nor s Němcem ale zatím neví, jaké je to vystoupat v Oberhofu na stupně vítězů.

To naopak moc dobře ví Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. Zvlášť prvně jmenovaný bude chtít navázat na výborné výkony z Nového Města na Moravě. V posledním závodě mu k medaili scházely už jen tři desetiny.

U žen je největším lákadlem návrat Darji Domračevové po skoro dvou letech. Je ale škoda, že minimálně ve sprintu a ve stíhacím závodě nepoměří síly s Laurou Dahlmeierovou. Suverénka letošní sezóny se představí až v hromadném startu. Podle zpráv je Domračevová ve výborné formě a klidně mohla ve Světovém poháru nastoupit už dříve. Je tak pravděpodobné, že se zařadí po bok největších favoritek.

A těmi tradičně budou Kaisa Mäkäräinenová, Marie Dorinová Habertová, Dorothea Wiererová a také Gabriela Koukalová. Oberhof sice nepatří k jejím nejlepším destinacím, ale zato se může chlubit parádní formou. Vždyť je vítězkou posledního závodu Světového poháru před vánoční pauzou. Koukalové bohužel nebude krýt záda nemocná Veronika Vítková.

Tahle to vypadalo před dvěma roky

Loni se v Oberhofu kvůli nedostatku sněhu nejelo, tak si musíme posloužit výsledky dva roky starými. V sezóně 2014/2015 mělo durynské středisko dva vládce. Martina Fourcada a Veroniku Vítkovou.

Jako první se jely štafety, které přinesly českým fanouškům naprosto odlišné emoce. Ženy zvítězily, muži po pádu Michala Krčmáře v prvním kole nedojeli. Česká euforie pokračovala i ve sprintu žen. Veronika Vítková vůbec poprvé vyhrála individuální závod Světového poháru a na malém pódiu ji doprovodila i Gabriela Koukalová.

Sprintu mužů kraloval Martin Fourcade, který nenašel přemožitele ani v závěrečném hromadném startu. V něm si mimochodem pro výbornou pátou příčku dojel Michal Šlesingr. To Vítkové se nepodařilo ovládnout i hromadný start, ale byla druhá za Darjou Domračevovou.

Štafeta žen: 1. Česká republika, 2. Francie, 3. Bělorusko

Štafeta mužů: 1. Rusko, 2. Norsko, 3. Francie – Česká republika nedojela

Sprint žen: 1. Vítková, 2. Wiererová, 3. Gontierová – 6. Koukalová, 53. Tomešová, 57. Puskarčíková, 90. Landová

Sprint mužů: 1. M. Fourcade, 2. Bjørndalen, 3. Lapšin – 13. Šlesingr, 25. Moravec, 31. Soukup, 55. Krčmář, 88. T. Krupčík

Hromadný start žen: 1. Domračevová, 2. Vítková, 3. Eckhoffová – 10. Koukalová

Hromadný start mužů: 1. M. Fourcade, 2. Šipulin, 3. Malyško – 5. Šlesingr, 13. Moravec

Věděli jste, že…

Martin Fourcade drží v Oberhofu sérii tří výher a pěti pódiových umístění v řadě.

Na 20. medaili z Oberhofu čeká Ole Einar Bjørndalen. To z něj dělá nejúspěšnějšího muže v tomto středisku, stejně jako 9 výher.

Oberhof tradičně svědčí ruským biatlonistům. Dmitrij Malyško už zde dvakrát vyhrál, ale medaili tu v minulých letech získali i Šipulin, Garaničev, Volkov či Lapšin.

Naopak se v Oberhofu nedaří domácím Němcům. V minulých třech ročnících se nedočkali jediné individuální medaile.

Z posledních 11 závodů byl 7x krát alespoň jeden Čech v elitní desítce. Pětkrát to byl Michal Šlesingr a dvakrát Ondřej Moravec.

M. Fourcade a BjørndalenFoto: M. Fourcade a Bjørndalen (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Darja Domračevová z posledních pěti závodů v Oberhofu třikrát vyhrála a jednou skončila třetí.

Kromě Domračevové bude na startu jediná biatlonista, která zažila v Oberhofu individuální vítězství – domácí Miriam Gössnerová.

V minulých dvou sezónách se v Oberhofu ani jednou nepostavila na stupně vítězů německá reprezentantka.

Gabriela Koukalová ještě nezískala v Oberhofu medaili. Nejlépe byla 6. ve sprintu před dvěma lety.

Jasně nejúspěšnější českou reprezentantkou v Oberhofu je Veronika Vítková. Ve své sbírce má individuální zlato a stříbro, jinak Češi sbírali jen bronzy.

Darja DomračevováFoto: Darja Domračevová (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Památný okamžik českého biatlonu

V sezóně 2010/2011 ještě český biatlon neslavil úspěchy jako na běžícím páse. O to cennější bylo stříbro mužské štafety v Oberhofu. Divoký závod zvládlo kvarteto Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr na výbornou. Zvlášť vítězný finiš Šlesingra proti Bjørndalenovi utkvěl na dlouho v paměti všech českých příznivců.

Program Světového poháru v Oberhofu
Datum Čas Disciplína
5. 1. 14:15 Sprint mužů
6. 1. 14:15 Sprint žen
7. 1. 11:30 Stíhací závod mužů
7. 1. 14:40 Stíhací závod žen
8. 1. 12:30 Hromadný start mužů
8. 1. 14:40 Hromadný start žen

Hlavní foto: Oberhof (© wintersportzentrum-thueringen.de)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *