Home > Téma > První týden MS v Hochfilzenu: Dvě české medaile a německá dominance

První týden MS v Hochfilzenu: Dvě české medaile a německá dominance

Gabriela Koukalová

Na minulém Mistrovství světa v Oslu se česká reprezentace nedočkala ani jedné medaile, letos v Hochfilzenu má dva cenné kovy dokonce po prvním týdnu. Díky zlatu a bronzu Gabriely Koukalové je už nyní jasné, že se šampionát bude hodnotit kladně. A vydatně se na hodnocení bude podílet i Ondřej Moravec.

Nejvíce důvodů ke spokojenosti však mají zatím v Německu, kam zamířily už tři nejcennější kovy. Ten zbývající vybojoval pro Francii Martin Fourcade. Pojďme se ale na dění během prvního týdne podívat trochu blíže.

Medaile pro 6 zemí

Po 6 odjetých závodech z 11 má 6 zemí jistotu, že z Hochfilzenu neodjede bez medaile. To je celkem vysoké číslo vzhledem k tomu, že před rokem v Oslu si radost ze zisku medaile užilo 8 zemí.

Medailové pořadí po 5 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 3 1 0 4
2. fra 1 1 2 4
3. cze 1 0 1 2
4. nor 0 2 1 3
4. nor 0 1 0 1
6. rus 0 0 1 1

Šampionátu zatím jasně vládne Německo se ziskem tří zlatých medailí a jednoho stříbra. A vzhledem k formě Laury Dahlmeierové a vyrovnanosti obou štafet se dá předpokládat, že tato bilance nebude zdaleka konečná. Zatím nejúspěšnějším šampionátem v historii německého biatlonu byl ten v roce 1999 v Kontiolahti, kde se urodilo 6 zlatých medailí, 2 stříbrné a 2 bronzové.

I český biatlon by se mohl dočkat nejlepší medailové sbírky. Stačí k tomu „maličkost“ v podobě ještě jedné zlaté medaile. Případně dvě stříbra a jedna medaile navrch.

Zlata už se v Hochfilzenu díky Martinu Fourcadovi dočkala i Francie, která má navíc stejně jako Německo čtyři medaile. Naopak bez nejcennějšího kovu zůstává Norsko. Pokud se Norům nezadaří ani ve zbytku šampionátu, tak vůbec poprvé od roku 1999 zůstanou bez mistrovského titulu.

Bitva mezi Koukalovou a Dahlmeierovou

Neděje se nic, co by se dopředu neočekávalo. Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová zůstávají i v Hochfilzenu výkonnostně oddělené od zbytku pole. Navíc se zdá, že se mezera ještě prohloubila.

Získané body na MS v Hochfilzenu
Po 2 závodech ze 4
1. Laura Dahlmeierová ger 114 b
2. Gabriela Koukalová cze 108 b
3. Anaïs Chevalierová fra 78 b
4. Marie Dorinová Habertová fra 74 b
5. Lisa Vittozziová ita 70 b
6. Darja Domračevová blr 68 b

Byť Dahlmeierová díky zlatu a stříbru získala o 6 bodů víc než Koukalová, tak se v trochu lepší formě zdá být česká reprezentantka. Nebýt problémům se zbraní na úvodní položce stíhacího závodu, tak tu možná oslavujeme dvojnásobnou mistryni světa.

Pozitivním zjištěním byla zejména běžecká forma Koukalové. Ve sprintu střílela stejně jako Dahlmeierová za nula, ale zdolala ji o čtyři sekundy na trati. To v posledních dvou letech nebylo moc obvyklé. A k vidění nebylo ani to, že by Češka běhala líp než Kaisa Mäkäräinenová.

Velmi spokojené mohou být po první polovině šampionátu ještě dvě ženy. Anaïs Chevalierová a Darja Domračevová získaly po jedné medaili, pro každou z nich ale měla jiný význam. Pro Francouzku znamenal bronz premiérovou individuální medaili na velké akci. A také dárek ke včerejším 24. narozeninám. U Bělorusky šlo o velký comeback po takřka dvouleté pauze.

Darja DomračevováFoto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)

Čekání na Fourcadovy chyby

Úvodní dva individuální závody potvrdily to, co se psalo ve většině prognóz. Martin Fourcade může být poražen jen v případě, že bude více chybovat na střelnici. Dvě chyby ve sprintu už byly pomyslnou hranou. Francouzovi to stačilo na bronz. S jedinou nepřesností ve stíhačce už ale nebylo co řešit.

I proto Ole Einar Bjørndalen říkal, že bronz ze stíhačky má pro něj cenu zlata. A že má s čím porovnávat. Naposled v roce 1996 poznal, jaké je to odjíždět z velké akce bez medaile. To mu bylo 22 let.

Dvakrát stříbrný Johannes Thingnes Bø má na věc asi odlišný pohled, ale ani Fourcadovi za normálních okolností konkurovat nemůže. Jednu velkou šanci na zlato už promarnil ve sprintu, kde v závěrečném okruhu ztratil 10vteřinový náskok na Benedikta Dolla. Němec se premiérovým triumfem na elitní úrovni dost možná postaral o největší překvapení celého šampionátu.

Získané body na MS v Hochfilzenu
Po 2 závodech ze 4
1. Martin Fourcade fra 108 b
1. Johannes Thingnes Bø nor 108 b
3. Benedikt Doll ger 90 b
4. Ole Einer Bjørndalen nor 82 b
5. Lowell Bailey usa 81 b
6. Ondřej Moravec cze 80 b

Kromě čtyř biatlonistů, kteří si zatím rozdělili 6 medailí, jsou tu další dva borci, kterým první polovina Mistrovství vyšla znamenitě. Už 35letý Lowell Bailey se zatím v Hochfilzenu prezentuje skvělou střelbou. Ve sprintu nechyboval a skončil čtvrtý. Ve stíhacím závodě obkroužil jedno trestné kolo a dojel šestý. Přitom ještě po závěrečné střelbě držel druhou příčku a útočil na svou premiérovou medaili. Trochu smutného Američana pak po závodě utěšoval Martin Fourcade.

Druhým úspěšným je Ondřej Moravec. V obou závodech si jednou chybou na poslední střelbě odstřelil medaili, ve sprintu dokonce až pověstným pátým výstřelem. Přesto může být spokojený. Být dvakrát pátý na světě, to se počítá.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Martin Kaděrka)

Co další Češi?

U Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce není co řešit. Těm musí Ondřej Rybář na pološampionátové vysvědčení napsat velkou jedničku. Ale co dál?

Dvě komety letošní sezóny zatím příliš nezáří. Eva Puskarčíková v každém závodě předvedla střelecký kolaps. Ve smíšené štafetě to byla dvě trestná kola při stojce, ve sprintu a ve stíhačce zase předvedla dvojku a čtyřku na ležkách.

To Michal Krčmář zajel slušně na posledním úseku mixu, ale zase si trojkou vleže ve sprintu odstřelil účast ve stíhacím závodě. Tam se neprobojovala ani Veronika Vítková. Skvěle rozběhnutý závod pohřbila střeleckou bilancí 2+3. Se střelbou se stejně jako v celé sezóně potýká Michal Šlesingr. S 80% úspěšností nemůže myslet na víc než pár bodů.

O něco pozitivněji můžeme hodnotit české čtyřky. Adam Václavík si zaslouží pochvalu hlavně za 8. běžecký čas ve sprintu, který mu i se čtyřmi chybami dovolil z premiéry na MS vytěžit 7 bodů. Jeho 9 trestných kol ze stíhačky už ale budou trenéři hodnotit jinak.

Na své poměry s velmi dobrou 80% úspěšností zatím střílí Lucie Charvátová. Kromě dvou chyb na úvodní položce stíhačky zatím neměla výraznější problém a v obou svých startech skončila na bodech. To je pozitivní zpráva před štafetou.

Rušno na trati i mimo ni

První polovina šampionátu přinesla tolik událostí a peripetií, že by to vystačilo na 10 podobných akcí. Vše začalo bohužel velmi smutně. Razie rakouské policie u kazašského týmu objevila podezřelé lékařské pomůcky a také nedovolené farmakologické přípravky. Zatím však Kazaši dál závodí.

Možná ještě větší rozruch vzbudila kauza Fourcade-Loginov-Šipulin. Martin Fourcade si později se Šipulinem podal ruku na usmířenou, ale zrovna vřelé to z ani jedné strany nebylo. Vedle toho Fourcade přijal pozvání na čaj od ruského kouče. Jestli tím ale trochu neriskoval.

Například čeští biatlonisté už kvůli svému postoji k dopingu dostali řadu výhrůžek v tom smyslu, že se ještě budou divit, co že se u nich najde. Musejí tak dohlížet na zamykání buněk, hlídat si bidony a nekonzumovat čokolády od fanoušků.

S dopingem souvisí i další nepříjemná událost. Jekatěrina Glazyrinová byla původně ve startovní listině sprintu, ale musela z ní být vyškrtnutá. Poněkud zvláštně působilo, když ruští trenéři třikrát upravovali důvod této změny. Poprvé to byl taktický tah, pak nemoc Glazyrinové a nakonec se ukázalo, že ji IBU suspendovala kvůli podezření z užití dopingu.

Hrůzné okamžiky přinesl sprint mužů. Přesněji řečeno Emil Hegle Svendsen a jeho kolaps po dojetí. Na nohy se postavil až po 10 minutách a musel odjet do nemocnice. Příčinou byl zřejmě nízký tlak. Norský tým pak preventivně Svendsena nenasadil do stíhačky.

V té zaujala zase jiná, málo vídaná situace. Na střelnici bylo tak rušno, že někteří závodníci neměli kde střílet. Do akce tak musela jury, která postiženým biatlonistům v cíli odečítala několik sekund jako kompenzaci za čekání na uvolněný střelecký stav.

Doufejme, že i druhý týden Mistrovství světa v Hochfilzenu bude stejně zajímavý, tedy v tom pozitivním směru. Po dvoudenní pauze se bude pokračovat ve středu vytrvalostním závodem žen.

Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *