Home > Téma > Šance Gabriely Soukalové na velký křišťálový glóbus se po druhém trimestru zvýšily

Šance Gabriely Soukalové na velký křišťálový glóbus se po druhém trimestru zvýšily

Gabriela Koukalová

Gabriela Soukalová

Foto: Gabriela Soukalová (Autor: Martin Kaděrka)

Zisk křišťálového glóbu? S tím zatím za Gabrielou Soukalovou a Zdeňkem Vítkem nechoďte, nechtějí o tom nic slyšet. Pohled na pořadí Světového poháru po druhém ze tří trimestrů ovšem podobné myšlenky vyvolává.

Před 25 lety se urodil dosud jediný český (tehdy československý) triumf v celkovém hodnocení Světového poháru v biatlonu. Křišťálový glóbus tehdy získala Jiřina Adamičková, po svatbě Pelcová. Trochu kuriózně ji se Soukalovou spojuje měsíc narození (listopad) a místo narození (Jablonec nad Nisou). Jak blízko je k tomu, aby tyto ženy pojilo ještě něco víc? Zkusme najít odpověď na tuto otázku ve třech různých úhlech pohledu na pořadí Světového poháru.

1) Škrtání výsledků

Gabriela Soukalová má v hodnocení SP náskok na druhou Marii Dorinovou 88 bodů. Je tu jedno ale: Na konci sezóny se každé biatlonistce odečtou dva nejhorší výsledky. Jak by to tedy vypadalo na čele SP v případě, že bychom tyto odpočty udělali už nyní?

1. Soukalová (613 b), 2. Dorinová-Habertová (547 b), 3. Wiererová (531 b), 4. Hildebrandová (530 b), 5. Dahlmeierová (485 b), 6. Mäkäräinenová (466 b)

Soukalová by nyní odečetla 8. a 9. místo a s tím spojených 66 bodů. Její konkurentky sice nyní přicházejí o výrazně menší sumu a náskok v čele by se zmenšil (shodnou okolností na 66 bodů), jenže… Češka má jistotu, že nemůže přijít o více než těch 66 bodů a taky má případnou rezervu škrtů pro případ, že by třeba kvůli nemoci jednou či dvakrát chyběla. Taková Dahlmeierová na to už spoléhat nemůže.

2) Druhý trimestr

První trimestr vyhrála Gabriela Soukalová o 14 bodů před Marií Dorinovou Habertovou. Jak dopadl ten druhý, který se skládal ze závodů v Ruhpoldingu a v Antholzi?

1. Soukalová (320 b), 2. Wiererová (294 b), 3. Hildebrandová (249 b), 4. Dorinová Habertová (246 b), 5. Dahlmeierová (243 b), 6. Mäkäräinenová (201 b)

Soukalová svým konkurentkám ještě více uskočila, alespoň trochu s ní držela krok jen Italka Wiererová. Někdo může oprávněně namítnout, že by druhý trimestr ovládla Dahlmeierová, kdyby nevynechala dva závody kvůli nemoci. Když přepočítáme bodový zisk na odjeté závody, tak skutečně Němka českou jedničku porazila. Ale v průměru na ni najížděla jen 3 body na závod. Kdyby to v podobném duchu pokračovalo až do konce sezóny, tak Dahlmeierová stáhne rozdíl jen o 33 bodů. Z více než 100bodové ztráty by tak neukrojila ani třetinu.

3) Pohled na loňský rok

Do třetice se můžeme podívat na to, jak se povedl šestici nejlepším biatlonistkám letošní sezóny závěr té minulé. Tedy závody v Novém Městě na Moravě, v Oslu, v Chanty Mansijsk a také Mistrovství světa v Kontiolahti.

1. Dahlmeierová (436 b), 2. Mäkäräinenová (407 b), 3. Soukalová (406 b), 4. Dorinová Habertová (392 b), 5. Hildebrandová (322 b), 6. Wiererová (260 b)

Jak je patrné, tak finiš Soukalové byl velmi dobrý a celkově bylo čelo celkem vyrovnané. Součet letošních dvou trimestrů s tím posledním loňským by hovořil jasně: První Gabriela Soukalová by druhou Marii Dorinovou porazila pohodlně o 80 bodů!

Nyní nám do konce sezóny chybí zámořská tour (Canmore a Presque Isle), Mistrovství světa v Oslu a velké finále v Chanty-Mansijsku. Celkem 11 závodů, kde bude ve hře 660 bodů. To je pořád hodně dlouhá doba a hodně velký počet bodů. Nikdo neodhadne, jak vydrží zdraví a jestli nepřijdou nečekané okolnosti. S klidem ale můžeme už teď říct, že má Gabriela Soukalová ke křišťálovému glóbu skvěle našlápnuto.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *