Web: edersam.com
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Simon Eder se v biatlonu řídí mottem „Run fast, shoot clean. Shoot fast, run clean.“ A o tom, že střílet rychle skutečně umí, ve svých 38 letech již nemusí přesvědčovat žádného biatlonového fanouška.

Jako syn Alfreda Edera byl Simon Eder předurčen k tomu, aby se stal prvotřídním biatlonistou. A právě otec Alfred mu dával cenné rady a vychoval ze Simona jednoho z nejrychlejších střelců ve Světovém poháru.

Téměř před dvaceti lety na sebe Eder poprvé upozornil na mezinárodní scéně. Na juniorském světovém šampionátu v roce 2002 vybojoval zlato ve vytrvalostním závodě. O dva roky později přidal do sbírky bronz.

Ze světové elity je Eder vůbec nejzkušenějším biatlonistou, ve Světovém poháru se natrvalo usadil v sezóně 2005/06. Tento tok tak již posedmnácté v řadě nastupuje mezi biatlonovou elitou.

Na individuální stupně vítězů vystoupal Eder poprvé v sezóně 2008/09 a ve stejném roce oslavil také svou premiérovou výhru ve Světovém poháru v hromadném startu v ruském Chanty-Mansijsku.

V sezóně 2013/14 přidal své druhé prvenství a v celkovém hodnocení skončil na životním pátém místě. V létě se pak stal otcem dcery Marlene.

Své největší úspěchy začal sbírat až po 33. narozeninách. Na světovém šampionátu v Oslu získal svou první individuální medaili, když ve vytrvalostním závodě skončil bronzový. Jen o dva body mu tehdy unikl křišťálový glóbus ze stejné disciplíny. V celkovém hodnocení pak pátým místem vyrovnal své kariérní maximum.

Skvěle dokázal připravit také na jeden z nejdůležitějších vrcholů své kariéry o rok později. Na domácím mistrovství světa v Hochfilzenu bral dva bronzy, nejprve s mužskou štafetou, následující den skončil třetí i v hromadném startu.

Eder je rovněž klíčovým mužem rakouské štafety. Z této disciplíny posbíral dvě medaile na olympijských hrách i na světových šampionátech. Úspěchy slaví také spolu s Lisou Hauserovou ve smíšených dvojicích, v Pokljuce 2021 zase získal stříbro se smíšenou štafetou.

Eder je již trojnásobným účastníkem olympijských her. Na individuální cenný kov však stále čeká. Prolomit to může tuto zimu. Nejnadějnější je pro něj vytrvalostní závod, kde by klíčem k úspěchu mohla být právě jeho přesná muška. Na střelnici v minulé sezóně dosahoval úspěšnosti 92 %.

Text: Tereza Papoušková
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021