Home > Téma > Sourozenci ve světě biatlonu

Sourozenci ve světě biatlonu

Tarjei a Johannes Bøovi

Vzájemná pomoc, sdílení emocí či sportu nakloněná rodina. Sourozenectví přináší biatlonistům množství výhod, díky kterým pak snáze prorazí.

Fourcadovi vs Bøovi

V současné době se na čelních pozicích biatlonových závodů pohybuje až nezvykle mnoho sourozenců. Nejlepší biatlonista světa Martin Fourcade už dávno přerostl svého o čtyři roky staršího bratra Simona. Martin by se s ním mohl podělit o recept na kýžené vítězství v závodě Světového poháru, které Simonovi stále uniká.

Vyrovnanějším bratrským duem jsou Bøovi. A i tady se v posledních dvou sezónách více vede tomu o skoro 5 let mladšímu. Johannnes byl v minulém ročníku celkově druhý, Tarjei šestý. Možná je tak můžeme označit za vůbec nejúspěšnější duo v dějinách biatlonu. Tarjei už navíc doma má jeden velký křišťálový glóbus.

Úspěšní norští sourozenci

Norové však nabízejí i další velmi úspěšné sourozenecké dvojice. U Eckhoffů můžeme mluvit i o trojici, i když Kaja nikdy nedosáhla na úspěchy Stiana a nyní Tirill. Ta se na domácím Mistrovství světa v Oslu právě pod trenérským dohledem svého o více než 10 let staršího bratra stala mistryní světa ve sprintu.

Málo se to ví, ale i Ole Einar Bjørndalen měl v biatlonovém světě sourozence. O čtyři roky starší Dag se dokonce na Olympiádě v Naganu společně s bratrem radoval ze stříbrné medaile ve štafetě. V individuálních startech příliš úspěchů nenasbíral, ke konci to ještě zkoušel v belgické kombinéze.

Z hvězd dob minulých musíme vypíchnout Larse a Toru Bergerovi. Lars vyhrál 7x závod Světového poháru a získal mimo jiné dvě světová stříbra. Na Toru, která dosáhla prakticky na vše, na co se dosáhnout dalo, však zdaleka nemá. Podobně je to u sester Skjelbreidových. Liv Grete, bývalá manželka Raphaëla Poiréeho, na začátku třetího tisíciletí vládla světovému biatlonu, to Ann Ellen „jen“ párkrát vystoupala na pódium.

Sourozenecké trojice

Tři sestry v jednom závodě, i to nabízí současný biatlon. Nejúspěšnější a nejznámější Selině je 32 let, Elise 24 a Aitě 22. Třeba na Olympiádě v Soči si tyto Švýcarky společně ve štafetě dojely pro 9. příčku.

Brzy možná uvidíme tři sourozence i mezi muži. Do francouzského áčka se dostal 22letý Fabien Claude, 24letý Florent bude od nové sezóny hájit barvy Belgie a teprve 17letý Emilien je mládežnickým olympijským vítězem. O bratrech Claudeových si toho můžete přečíst více v samostatném článku.

Dvojčata a národnostní mix

Biatlonové prostředí nabízí i další sourozence. Mezi ty nejúspěšnější patří Anton Šipulin a Anastasia Kuzminová, která však vyměnila Rusko za Slovensko. Mimochodem, naši sousedi se nyní můžou chlubit talentovanými sestrami Fialkovými, Paulínou a Ivonou. Prvně jmenovaná se letos dokonce dvakrát probojovala do elitní desítky. O pozici nejslavnějších slovenských sourozenců se tak musí strachovat Matiaškovi. Marek, který před 10 lety zaujal pátou příčkou na Olympijských hrách v Turíně, už skončil, ale Miroslav ještě závodí.

Aktuálně se na tratích pohybují i rakouští bratři Julian a Tobias Eberhardovi či Kanaďané Christian a Scott Gow. U nich muselo být po Mistrovství světa v Oslu hodně veselo, neboť byli oba členy bronzové štafety. Kategorie žen nabízí dokonce dvojčata a to velmi úspěšná. Ukrajinky Vita a Valj Semerenkovy byly u toho, když Ukrajina v Soči vybojovala štafetové zlato. Už méně úspěšné jsou německé sestry Karolin a Nadine Horchlerovy nebo Polky Monika a Patrycja Hojniszovy. To od mladých Francouzek Anaïs a Chloé Chevalierových ještě můžeme čekat velké věci.

Sourozenci v českém biatlonu

Ani v českém biatlonu není o sourozence nouze. Třeba 28letý Tomáš Krupčík se už v příští sezóně může dočkat společného startu ve Světovém poháru s o 4 roky mladším bratrem Matějem. Podobné přání jistě mají i Jessica a Erika Jislovy. Na juniorských úrovních závodily i Monika Vítková a Anna Puskarčíková. Asi netřeba dodávat, čí že to jsou sestry.

Foto: Tarjei a Johannes Bøovi (© Instagram T. Bøa)

2 thoughts on “Sourozenci ve světě biatlonu

  1. Ještě jste pozapomněli na jednu poměrně zajímavou sourozeneckou trojici z Nizozemska… Luciena, Joela a Chardine Sloofovi… Chardine je juniorská mistrině, ale teď si nejsem jistej jestli Světa nebo Evropy a spolu s Lucienem od loňska reprezentují Švédsko…

    1. Vybírali jsme spíš ty známější, ale máte pravdu. S těmi juniorskými úspěchy se můžou dostat brzo do povědomí i v kategorii dospělých. Díky za postřeh.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *