Home > Závody > SP Oberhof: V mlze našli výhru Švédové. Češi byli dojeti o kolo

SP Oberhof: V mlze našli výhru Švédové. Češi byli dojeti o kolo

Fredrik Lindström

Oberhof se s biatlonisty rozloučil stylově – bílou tmou. Nejen díky kontrastním žlutým kombinézám v ní vynikli Švédové. Byli vůbec nejpřesnějšími střelci a díky tomu se po devíti letech radují z vítězství ve štafetě. Češi byli ze závodu předčasně staženi, když se nacházeli na 14. místě.

Švédové přemohli mlhu

Štafeta mužů byla kvůli velké mlze na hraně regulérnosti, ale to nesnižuje fenomenální představení Švédů. To odstartoval na prvním úseku šestý Martin Ponsiluoma. Posun na třetí příčku zajistil Jesper Nelin. Sebastian Samuelsson sice musel na trestné kolo, ale i tak předával jako druhý. Dílo dokonal Fredrik Lindström, který využil své zkušenosti a v přímém souboji o výhru porazil Itala Thierryho Chenala.

Švédové tak zvítězili po dlouhých devíti letech. Je tu jeden spojovací prvek. I v roce 2009 u triumfu ve Vancouveru byl Fredrik Lindström. Dlouho čekali na podobný úspěch i druzí Italové, na pódiu skončili po šesti letech.

Přesto Thierry Chenal bude trochu litovat. Thomas Bormolini a hlavně Lukas Hofer s Dominikem Windischem mu totiž vytvořili před posledním úsekem náskok více než minuty. Jenže Chenal neustál švédský atak na poslední střelbě a musel na dvě trestná kola.

I tak s přehledem uhájil druhou příčku před Norskem, které tak dobře navázalo na vítězství z Oberhofu. Od čtvrtého do šestého místa se seřadily favorizované štafety v pořadí Rusko, Francie a Německo. Vůbec jako poslední dorazila do cíle 13. Belgie. Ta přitom díky Michaelu Röschovi a Florentu Claudeovi v polovině závodu vedla, v jednu chvíli i o více než minutu.

Češi cíl neviděli

Tou nejhorší černou můrou byl první úsek v podání Tomáše Krupčíka. V prvním kole sice předváděl sympatický běžecký výkon, ale pak přišlo jedno trestné kolo na ležce. Už to byla velká komplikace, následná tři trestná kola vestoje už byla pro české šance konečnou.

Krupčík předával až jako 23. se ztrátou více než tři minuty. Hůř na tom byli jen Lotyš Patrijuks a Bělorus Čepelin. Debutant Ondřej Hošek tak měl na druhém úseku velmi nepříjemnou pozici.

Hošek ale čaroval. Na ležce měl čtvrtý nejrychlejší čas, navíc jen jednou dobíjel. Díky chybám dalších štafet se dostal až na 15. místo. Podruhé už tolik štěstí neměl, v mlze dlouho hledal terče a jeden mu nakonec zůstal nesestřelený.

Předával jako 21. se ztrátou téměr čtyř a půl minuty. Na druhém úseku mu ale patřilo desáté místo, a tak můžeme jeho debut hodnotit jako povedený.

Ondřej HošekFoto: Ondřej Hošek (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Ondřej Moravec na obou položkách trpělivě čekal na lepší podmínky a těch se nakonec dočkal. Dobíjel jen dvakrát a polepšil českému týmu na 14. pozici se ztrátou skoro šesti minut.

Na stejné pozici Češi i skončili po tom, co byl Michal Krčmář na sedmé střelbě dojet o kolo. Po ležce mu zůstal jeden nesestřelený terč, a tak si aspoň ušetřil cestu na trestné kolo.

Čeští muži skončili poprvé v historii v Oberhofu mimo elitní desítku.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
23. Tomáš Krupčík 4+6 2:04,0 23. +45,1 14.
10. Ondřej Hošek 1+4 3:06,0 14. +53,8 19.
10. Ondřej Moravec 0+2 2:15,0 16. +33,8 9.
n Michal Krčmář 1+3 x x x x

Výsledkový servis


Hlavní foto: Fredrik Lindström (Autor: Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *