Home > Preview > SP Oberhof: Ve štafetách budou chybět některé hvězdy (startovní listiny)

SP Oberhof: Ve štafetách budou chybět některé hvězdy (startovní listiny)

Markéta Davidová

První Světový pohár roku 2018 uzavřou v Oberhofu štafety. Sice na startu neuvidíme některé hvězdy, ale to určitě nebude bránit zajímavé podívané. O tu se může tradičně postarat nevyzpytatelné počasí.

Štafeta žen
Neděle 7. 1. | 11:30
cze 6. Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková
Startovní listina

První štafetu této sezóny vyhrály Němky, které budou zřejmě i teď patřit k největším favoritkám. V týmu z Hochfilzenu zůstaly jen Vanessa Hinzová a Maren Hammerschmidtová, nově se představí Denise Herrmannová a Franziska Preußová. Toto kvarteto bude celkem pod tlakem, jelikož Německo na domácím Světovém poháru zatím nezískalo ani jednu medaili.

O vítězství se budou chtít poprat i Francouzky, které mají na posledním úseku velmi rychlou Justine Braisazovou. Nikoho by nepřekvapila ani výhra Ukrajinek. Těm se v Oberhofu daří, Vita Semerenková byla dokonce včera na stupních vítězů.

Do boje o pódium můžou zasáhnout i v Hochfilzenu šesté Češky. Závod tradičně rozjede Eva Puskarčíková. Úkolem Jessicy Jislové by pak mělo být odstřílet co nejpřesnější. Markéta Davidová zase bude chtít navázat na skvělý výkon z minulé štafetě tak, aby připravila dobrou pozici pro finišmanku Veroniku Vítkovou.

Forma momentálně stoupá u Polek, hlavně u finišmanky Weroniky Nowakowské. Širší okruh favoritek dál tvoří Bělorusky s Darjou Domračevovou, tradičně vyrovnané Švédky či Rusky.

Velký otazník je nad Italkami. Dorothea Wiererová ve stíhačce excelovala, ale její kolegyně tak dobré výkony v Německu nepodávaly. Nejlepší není ani forma u Norek, naopak třeba Kanaďanky mají jednu z nejsilnějších čtveřic za poslední dobu a to jim schází Rosanna Crawfordová.

Vůbec bychom se nezlobili, pokud by dnešní závod dopadl tak jako ten před dvěma lety. To vyhrály české biatlonistky.

Štafeta mužů
Neděle 7. 1. | 14:30
cze 17. T. Krupčík, Hošek, Moravec, Krčmář
Startovní listina

Vybrat největší favority mužské štafety, to je tentokrát velmi těžký úkol. Norové vyhráli první štafetu v Hochfilzenu, kde byli v béčkové sestavě. Startovali tam i Henrik L’Abée-Lund a Lars Birkeland, které nyní doplní Vetle Christiansen a především Tarjei Bø. Právě on by nakonec mohl být tím rozhodujícím faktorem.

Ani další týmy totiž nebudou kompletní, snad s výjimkou Ruska. Rychlost Antona Šipulina a Alexandra Loginova bude silnou zbraní. Ale třeba Francii chybí Martin Fourcade a Simon Desthieux, v roli finišmana bude nezvykle Antonin Guigonnat.

Domácí Němci zase nemohou využít Simona Schemppa a Erika Lessera, šanci tak dostávají Roman Rees či Johannes Kühn. Rakušani jsou bez Simona Edera a Juliana Eberharda, navíc Dominik Landertinger stále dohání tréninkový výpadek.

Tady se naskýtá velká šance pro další týmy. Třeba pro ten český. Vždyť Michal Krčmář a Ondřej Moravec si dovezli do Oberhofu výbornou formu. Jaroslav Soukup také ukázal ve sprintu svůj potenciál. Trenéři od něj čekají přesnou střelbu, podobně jako od Tomáše Krupčíka. Pokud by vše klaplo, tak nemusí být nereálný útok na medaili, podobně jako v roce 2011.

Aktualizace: Lehce nachlazeného Jaroslava Soukupa nahradí Ondřej Hošek, kterého tak čeká debut ve Světovém poháru.

Uspět mohou i Ukrajinci s Dmytrem Pidručnyjem, Švýcaři s Benjaminem Wegerem či Švédové. V první polovině závodu opět mohou řádit naturalizovaní Belgičané, tedy duo Michael Rösch a Florent Claude.

Vítězství z roku 2015 obhajují Rusové, kteří vládli i v roce 2013. Nyní tak budou útočit na zlatý hattrick.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *