Tomáš Krupčík

Datum narození: 8. 1. 1988 Místo narození: Jablonec nad Nisou
Bydliště: Jablonec nad Nisou Klub: SKP Kornspitz Jablonec
Výška: 186 cm Váha: 71 kg

K biatlonu přesedlal až v juniorských letech. Předtím se doma v Jablonci nad Nisou věnoval běhu na lyžích. Ten je však jeho slabší stránkou. Student trenérství na Masarykově univerzitě v Brně s oblibou sleduje hokej, ale také čte poezii. Biatlonu se věnují i jeho mladší bratr Matěj a přítelkyně Jessica Jislová. Jeho přezdívka zní Křupas.

Kariéra

2008/09

Úplně přeskočil mládežnické úrovně a svůj premiérový mezinárodní start zapsal v Evropském poháru. Ve sprintu v Novém Městě na Moravě však skončil až 78.

2009/10

Jeho výkonnost v Evropském poháru se zvedá, až mu vynese premiérové body. Nejlepší výsledek si schoval na Mistrovství Evropy v Otepää, kde si vyjel 31. místo.

2010/11

V Evropském poháru výkonnostně stagnuje, na závěr sezóny se mu ovšem zadařilo na Mistrovství Evropy. Vytrvalostní závod v Ridnaun zakončil na 18. příčce.

2011/12

Pohybuje se na hraně bodů v Evropském poháru, ale opět dobře vyladil formu na kontinentální šampionát. V Osrblie byl u 6. příčky štafety, k níž přidal 17. pozici ve vytrvalostním závodě.

2012/13

Od začátku sezóny figuruje ve Světovém poháru, na body však v individuálních závodech zatím nemá. To s představením ve štafetách může být spokojený, zvláště s 5. příčkou z Hochfilzenu. Startoval také na Univerziádě v Teseru, kde získal stříbro a bronz.

2013/14

Třikrát už se ve Světovém poháru dostal na body, což mu vyneslo letenku na Olympijské hry do Soči. V Rusku se mu ovšem nevedlo, sprint zakončil na 75. místě a příliš nepomohl ani 11. štafetě.

2014/15

Úvod sezóny v Östersundu mu vynesl hned dva bodové zisky. Potom už na body dosáhl jen jednou, dobrou 26. pozicí ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Kontiolahti. Mezitím obsadil 5. příčku ve sprintu na Mistrovství Evropy v Ridnaun.

2015/16

Z 12 příležitostí ve Světovém poháru přetavil v bodový zisk jen 3. I proto ho v nominaci pro Mistrovství světa v Oslu vystřídal mladý Adam Václavík.

2016/2017

Na start ve Světovém poháru si musel počkat až do Pokljuky, kde vybojoval tři body a přispěl štafetě k páté příčce. Pak šel zase o patro níž a zaujal čtvrtou pozicí na IBU Cupu v Arberu nebo dvěma výsledky v TOP10 na Mistrovství Evropy v Polsku. Díky tomu se vešel do nominace pro MS v Hochfilzenu, kde si vyjel 32. místo ve vytrvalostním závodě a 10. se štafetou. Následně zaujal v Pchjongčchangu 19. příčkou ve sprintu.