Home > Téma > Top události z Annecy: Opět skvělý Johannes Bø a dvojitá francouzská radost

Top události z Annecy: Opět skvělý Johannes Bø a dvojitá francouzská radost

Martin Fourcade

Biatlonisté a biatlonistky nadělovali ve francouzském Annecy parádní vánoční dárky. Viděli jsme další skvělé bitvy Martina Fourcada a Johannese Thingnese Bøho, obrovskou radost více než 15 tisíc francouzských fanoušků či fenomenální běžecké výkony Anastasie Kuzminové. Jen čeští reprezentanti se na nadílce příliš nepodíleli.

Johannes Thingnes Bø – specialista na Annecy

Před čtyřmi lety Johannes Thingnes Bø vyhrál svůj první závod Světového poháru v kariéře. Tehdy ve sprintu neudělal ani jednu chybu. Den nato se radoval i ve stíhačce. Norskému závodníkovi dokonale sedla velbloudovitá trať, na které sice chybí výraznější stoupání, ale zase si ani na chvíli neodpočinete.

To Bø potvrdil i letos, navíc přijel v nejlepší běžecké formě ze všech závodníků a také s jednou z nejlepších střeleb. Jeho francouzský kouč Siegfried Mazet musel mít radost, když Johannes zastřílel čistě ve sprintu i ve stíhačce a jasně deklasoval celý svět v čele s Martinem Fourcadem.

Norský biatlonista tak vyhrál počtvrté v řadě, popáté v sezóně a poosmnácté v kariéře. Další vítězství už ale nepřidal. V hromadném startu si vybral jedinou slabší chvilku, když udělal na úvodní položce dvě chyby. I přes fantastickou stíhací jízdu už to nestačilo na víc než druhé místo.

Teď už má ale Johannes Bøjiné plány:

Vytoužené výhry domácích

Jako by Annecy přinášelo francouzským biatlonistům smůlu. Při premiéře Světového poháru tu skončil Martin Fourcade jednou druhý, jinak se nikdo výrazněji neprosadil. Ani letošní sprinty a stíhací závody to nevytrhly. Dvě druhá místa Fourcada byla fajn, ale přeci jen u nejlepšího muže světa čekáte něco jiného.

Fourcade se nakonec vítězství dočkal, ale opět byl až „druhý“. V hromadném startu žen ho totiž předběhla Justine Braisazová, která ve 21 letech prožila zatím svůj vrchol kariéry. S upracovanou střelbou a tradičně velmi dobrým během si dojela pro premiérové vítězství v kariéře. Zbavila se tak syndromu Simona Fourcada, který byl zatím bez výhry sedmkrát druhý. Braisazová brala druhou příčku čtyřikrát.

Zhruba 15 000 fantastických diváků bylo ve varu, který se v závodě s hromadným startem mužů snad ještě zvětšil. Johannes Thingnes Bø poprvé za posledních pět závodů ukázal, že je to jen člověk, naopak Martin Fourcade přidal další strojově přesný výkon. Bral už 63. výhru ve Světovém poháru, ale tahle byla zřejmě nejcennější.

Kuzminová zaslouženě ve žlutém

Vítězka předloňské sezóny Gabriela Koukalová stále nenaskočila do aktuálního ročníku, loňská vítězka Laura Dahlmeierová zase přišla o úvodní závody v Östersundu. Naskýtala se otázka: Kdo bude novou vládkyní? Domračevová, nebo snad Mäkäräinenová?

Ve žlutém trikotu už se vystřídaly Skardinová, Solemdalová, Braisazová a Mäkäräinenová, ale až teď, zdá se, našel tu správnou majitelku. Anastasia Kuzminová znovu ukazuje, že olympijská sezóna je pro ni jako červená pro býka. Soupeřky ničí na trati a když dobře odstřílí, tak je těžce porazitelná.

Ukázala to ve sprintu, ve stíhačce a v hromadném startu pak udělala čtyři chyby. Ale i s touto porcí skončila čtvrtá a právem stráví Vánoce ve žlutém. Byť v lednu bude mít co dělat, vždyť čtyři biatlonistky jsou v pouhých 26 bodech.

Češi si nenadělili dobré výsledky

Světový pohár v Annecy byl pro české biatlonisty hořkou tečku za prvním trimestrem. Muži během něj nevybojovali ani jedno umístění v elitní dvacítce. Ondřej Moravec, který ve Francii obhajoval druhé místo, bral pouhé čtyři body. Sprint i stíhačku si vždy pokazil hned na první položce.

Michal Šlesingr poprvé v sezóně zastřílel za nula. Jenže ve sprintu ho výrazně limitovalo bolavé koleno, a tak skončil až 41. Do stíhačky už ani nenastoupil. To Michal Krčmář v ní zaznamenal nejlepší český výsledek, ale 22. místo ho asi moc neuspokojilo. Stejně jako neúčast v hromadném startu. Poprvé od roku 2010 se do elitního závodu nedostal ani jeden Čech.

Češi v Annecy
Max L S Body
Michal Krčmář 22. (SZ) 87 % 93 % 26 b
Ondřej Moravec 37. (SP) 67 % 93 % 4 b
Michal Šlesingr 41. (SP) 100 % 100 % 0 b
Adam Václavík 84. (SP) 100 % 20 % 0 b
Tomáš Krupčík 43. (SZ) 87 % 80 % 0 b

U žen dával naději úvodní sprint. Veronika Vítková v něm předvedla svůj standard, Jessica Jislová si vylepšila osobní maximum a bodovaly i Eva Puskarčíková a Markétou Davidovou. Stíhačka už ale byla horší. Relativně dobře zajela jen Puskarčíková, ale při zlepšeném běhu ji zlobila střelba. To se projevilo i v hromadném startu, kde se čtyřmi chybami dojela poslední.

Vítková ukončila svou vyrovnanou sérii šesti výsledků do 20. místa. Od stíhacího závodu vypadala velmi vyšťaveně a oporou jí nebyla ani střelba. Hůř na tom ale byly Charvátová s Davidovou, které ve sprintu, resp. ve stíhacím závodě sestřelily jen polovinu terčů.

Češky v Annecy
Max L S Body
Veronika Vítková 16. (SP) 88 % 80 % 44 b
Markéta Davidová 35. (SP) 60 % 60 % 6 b
Jessica Jislová 24. (SP) 100 % 73 % 18 b
Eva Puskarčíková 25. (SZ) 72 % 92 % 33 b
Lucie Charvátová 82. (SP) 80 % 20 % 0 b
Veronika Zvařičová 69. (SP) 100 % 80 % 0 b

Dvě velká překvapení

V Annecy se urodila dvě velká medailová překvapení. Francouzský kouč měl šťastnou ruku, když pro domácí Světový pohár nasadil Antonina Guigonnata místo Emiliena Jacquelina. Vítěz dvou závodů IBU Cupu potvrdil znamenitou formu a ve sprintu si dojel pro životní třetí místo. Předtím byl přitom nejlépe 24.

Když nemáte Domračevovou, dejte tam Skardinovou. Když nemáte ani Skardinovou, tak tam dejte Kryukovou. Právě Iryna Kryuková se postarala o druhé překvapení. V hromadném startu jako jediná trefila všechny terče a poprvé v kariéře vystoupala na stupně vítězů. V závěru dokonce uhájila druhou příčku před Laurou Dahlmeierovou.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *