Home > Téma > Top události z Hochfilzenu: Suverenita Johannese Bøho a návrat královen

Top události z Hochfilzenu: Suverenita Johannese Bøho a návrat královen

Johannes Thingnes Bø

Hochfilzen nabídl všechno. Druhý díl Světového poháru viděl další napínavé bitvy Martina Fourcada s Johannesem Bøm, vítězný průlom Darji Domračevové a Anastasie Kuzminové i bláznivé závody plné chyb. Jen zářné české výsledky opět nepřišly.

Johannes Bø vs. Martin Fourcade 2:0

Už v Östersundu ukázal Johannes Thingnes Bø svou sílu, ale také nevyrovnanost. V Hochfilzenu však fungoval jako dokonalý stroj. Jako Martin Fourcade v minulých sezónách. Ve sprintu byl nejrychlejší na trati a zároveň neudělal ani jednu chybu na trati. Fourcade byl i přes precizní výkon bezmocný.

Ve stíhačce Bø ukázal skvělou psychickou odolnost, když bleskově vyčistil terče na závěrečné položce. A Fourcade? Zkoušel se rychlostně přizpůsobit. Jenže udělal tři chyby a nakonec ho předjel i Jakov Fak.

Fourcadovi se poprvé od roku 2012 stalo, že odjel z Hochfilzenu bez výhry. V počtu triumfů v této sezóně už Bø vede 3:1, rozdíl v celkovém pořadí klesl na 26 bodů ve prospěch Francouze. Že by v této sezóně byl souboj o velký křišťálový glóbus přeci jen zajímavější?

Královny zpět na výsluní

Darja Domračevová a Anastasia Kuzminová. Obě toho mají hodně společného. Staly se olympijskými vítězkami v Soči, pak se jim narodily dcery a teď se vrátily na nejvyšší stupínek. Domračevová to dokázala ve sprintu, kde právě zdolala Kuzminovou. Slovenka jí to ovšem vrátila ve stíhacím závodě.

Domračevová čekala na triumf dva a tři čtvrtě roku, Kuzminová ještě o sezónu déle. A aby těch úspěchů zkušených biatlonistek nebylo málo, tak se do žlutého trikotu dostala Kaisa Mäkäräinenová po tom, co se ve stíhačce vměstnala mezi Slovenku a Bělorusku. Na stupně vítězů se dostala poprvé v této sezóně.

Další trápení českých mužů…

Čeští biatlonisté bořili v Hochfilzenu historické milníky. Bohužel ty negativní. Ten první přišel už ve sprintu, ve kterém bodovali jen 26. Michal Krčmář a 35. Ondřej Moravec. Jednalo se nejhorší závod v rakouském středisku od roku 2016, kdy byl Jaroslav Soukup 40.

Nevylepšila to ani stíhačka, kde se Krčmář posunul o jednu pozici a Šlesingr bral bod. A vyvrcholení přinesla štafeta. Osmnáctí Češi byli posledním nestaženým týmem. Hůře postavená byla česká štafeta naposledy v roce 1998…

Po pěti individuálních závodech této sezóny nemají Češi ani jeden výsledek v TOP20. Zaostávají v běhu, v rychlosti i v přesnosti střelby. Klíčová bude sice až olympiáda, ale současné výkony na psychické pohodě moc nepřidají.

Češi v Hochfilzenu
Max L S Body
Michal Krčmář 25. (SZ) 100 % 80 % 31 b
Ondřej Moravec 34. (SP) 87 % 67 % 7 b
Michal Šlesingr 40. (SZ) 80 % 80 % 1 b
Adam Václavík 47. (SZ) 80 % 60 % 0 b
Tomáš Krupčík 70. (SP) 100 % 80 % 0 b

…a naděje českých žen

Zatímco u mužů se zatím těžko hledají pozitiva, tak u žen by se nějaká našla. Tím největším je Veronika Vítková. Zatím se dobře chopila úlohy nové české jedničky a ani jednou nevypadla z elitní dvacítky. Oproti minulé sezóně je mnohem vyrovnanější na střelnici. Střílí buď výborně, nebo velmi dobře. V Hochfilzenu to byla druhá varianta, která přinesla 19. a 11. místo.

Druhým pozitivem jsou výkony Markéty Davidové. Ve sprintu potěšila 17. běžeckým časem a jen o kousek jí unikly body. Pak sice sedmkrát kroužila ve stíhačce, ale ve štafetě potřebovala jen jeden náhradní náboj a třetím časem na svém úseku pomohla k dobré šesté příčce.

Ve štafetě potěšila spolehlivým výkonem na úvodním úseku i Eva Puskarčíková. Po nezdaru ze sprintu to byla dobrá psychická vzpruha. Zdeněk Vítek má pro další závody na čem stavět.

Češky v Hochfilzenu
Max L S Body
Veronika Vítková 11. (SZ) 80 % 93 % 52 b
Markéta Davidová 41. (SP) 60 % 73 % 0 b
Jessica Jislová 61. (SP) 80 % 100 % 0 b
Eva Puskarčíková 62. (SP) 80 % 60 % 0 b
Lucie Charvátová 69. (SP) 80 % 40 % 0 b
Veronika Zvařičová 84. (SP) 100 % 80 % 0 b

Nenápadní hrdinové

V Hochfilzenu nebyla nouze o příjemná překvapení. Mezi muži můžeme vypíchnout dvě jména. Philipp Nawrath si devátým místem ve sprintu řekl o místo v německé nominaci pro Pchjongčchang. Mladičký Fin Tero Seppälä zase šokoval 24. příčkou a hlavně běžeckými časy na úrovni nejlepších českých reprezentantů.

Ve sprintu žen se ukázaly dvě biatlonistky z nastupující generace. Norka Ingrid Tandrevoldová brala pátou příčku, Ruska Světlana Mironovová devátou. Ve stíhačce zaujala posunem z 35. na životní 9. místo Běloruska Iryna Kryuková.

Ingrid TandrevoldováFoto: Ingrid Tandrevoldová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Bláznivé závody

Když přijde sněžení a přidá se k tomu vítr, tak máte jednu jistotu: Uvidíte hodně chyb na střelnici. Na vlastní kůži to pocítili biatlonisté ve stíhačce. Pět závodníků včetně Adama Václavíka nasbíralo celkem sedm trestných kol. Chybovala i větší jména. Trojky na jedné z položek zaznamenali Martin Fourcade, Simon Schempp či Ondřej Moravec. Arnd Peiffer měl dokonce i jednu čtyřku.

I ve štafetách to nejhorší slízli muži. Poláci a Slováci stihli za tři úseky nasekat devět trestných kol, pak byli staženi. Rekordmanem byl Tomáš Hasilla, který z 16 pokusů trefil jen dva terče. Češi zase spolu s Kanaďany a Slovinci nasbírali nejvíc dobíjení.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *