Home > Téma > Top události z Osla: Fourcade a Kuzminová se přiblížili glóbu. Pochvala pro Vítkovou a Václavíka

Anastasia Kuzminová

O pár bodíků blíž je dalšímu velkému křišťálovému glóbu Martin Fourcade. To Anastasia Kuzminová utekla Kaisa Mäkäräinenové mnohem víc. V Oslu se opět dařilo Veronice Vítkové a znamenitý výkon předvedl i Adam Václavík, když v závěrečné štafetě zařídil Česku pět kvót pro příští ročník.

Fourcade na zemi a nahoře

Martin Fourcade v Oslu spadl až na zem. Doslova. Pád v prvním kole sprintu ho stál zřejmě vítězství, dojel třetí sedm sekund za vítězem. Ve stíhačce už ale zvítězil a celkově na předposledním podniku Světového poháru najel na Johannese Bøho dalších 6 bodů. Jeho náskok v čele nyní po odpočtu dvou nejhorších výsledků činí 51 bodů.

Převrat u žen

Před Oslem měla Kaisa Mäkäräinenová na Anastasiu Kuzminovou náskok 16 bodů (opět bráno po odpočtu dvou nejhorších výsledků), nyní o 52 bodů zaostává. Slovenka totiž v Norsku řádila. I s jednou chybou ovládla sprint a ve stíhačce se musela sklonit jen před Darjou Domračevovou. Také Běloruska má ještě co říct, na Kuzminovou ztrácí 86 bodů.

Řada loučení

Závody v Oslu byly poslední hned pro několik biatlonistů a biatlonistek. Po štafetě mužů si spolu připili šampaňským Jaroslav Soukup, Lowell Bailey a Tim Burke. Sprint, resp. stíhací závod byl zase tečkou za kariérami Veroniky Zvařičové a Marie Dorinové Habertové.

Jardo… DÍKY!!! Jsi borec!!! #PosledniZavod #JardaSeLouci #Diky

Příspěvek sdílený Michal Krčmář (@mkrcmar23),

Král Henrik u krále Haralda

Na Holmenkollenu je dobrou tradicí, že vítěz smí poctít svou návštěvou královskou lóži. A tak si po sprintu mužů potřásli rukou král Harald a král Henrik. Ve 31 letech se Henrik L’Abée-Lund dočkal premiérového triumfu ve Světovém poháru, dosud byl nejlépe třetí a to v letech 2013 a 2014.

Rozdaly se štafetové glóby

V Oslu se jely poslední štafety, které jen potvrdily, komu právem patří malé křišťálové glóby. Na Holmenkollenu sice vyhrály Francouzky, ale ani tak nemohly smazat náskok tentokrát druhých Němek. Laura Dahlmeierová a spol. zakončily sezónu s bilancí dvou výher a dvou druhých míst.

Mezi muži se postarali o symbolickou tečku domácí Norové. Vyhráli už třetí štafetu této sezóny, jen v Oberhofu nestačili na Švédy a Italy. A pokaždé u toho byl Lars Birkeland, nikdo jiný nenasbíral čtyři starty.

Lars BirkelandFoto: Lars Birkeland (Autor: Jiří Zaňát)

Asijský týden

Asijské země prožily úspěšný biatlonový týden. Začala ho Japonka Fujuko Tačizakiová, která si nejprve vyjela pátým místem ve sprintu své maximum a následně ho ve stíhačce ještě o příčku vylepšila.

Navázala na ni Ruska v korejských službách Anna Frolinová, která se po osmi letech dostala na malé pódium. Ve stíhacím závodě brala šestou příčku. Druhý nejlepší výsledek v kariéře pak zapsala její kolegyně, 26. Jekatěrina Avvakumovová.

A ještě jeden asijský úspěch. Teprve 21letý Kazach Roman Jeremin ukázal své výjimečné běžecké vlohy a se dvěma chybami skončil ve sprintu na životní 22. příčce.

Zachránce Václavík

Čeští reprezentanti měli bojovat o pět kvót pro příští sezóny, ale do Osla odjeli bez Michala Šlesingra a také bez výraznější formy. Ondřej Moravec ve sprintu jako nejlepší z našich i přes čisté konto nevyšplhal výš než na 29. místo. Ve stíhačce toto umístění jen zopakoval.

Poslední možný způsob, jak udržet desáté místo v poháru národů, bylo porazit Ukrajince ve štafetě o dvě příčky. Finišman Adam Václavík předvedl pátý nejlepší výkon na svém úseku a v dramatickém finiši o desáté místo zdolal italského juniora. Až za nimi dojel Ukrajinec.