Home > Téma > Top události z Ruhpoldingu: Skvělý start českých mužů a finiš Vítkové

Top události z Ruhpoldingu: Skvělý start českých mužů a finiš Vítkové

Ondřej Moravec

Dvě medaile, pět výsledků v elitní desítce a celkem povedené štafety. Česká reprezentace se v Ruhpoldingu předvedla ve výborném světle a dala zapomenout na špatný první trimestr. Závody v německém středisku musely fanoušky bavit i díky těsným finišům a pokračování honu na Martina Fourcada.

Remíza gigantů

Běžeckým králem jsem tu já, jako by v Ruhpoldingu chtěl říct Martin Fourcade. Ve vytrvalostním závodě byla jeho řeč velmi rázná, na 20 kilometrech nahnal na Johannese Thingnese Bøho minutu. Oba přičítali jednu trestnou minutu, a tak bylo o vítězi jasno.

Jenže Bø zase v hromadném startu ukázal, kdo je rychlejším střelcem. Nejen že byl rychlejší, ale o jednu ránu také přesnější a díky tomu zvítězil o 4,5 sekundy. Vyhrál tak pošesté v sezóně, Fourcade má jen pět triumfů. A přesto v celkovém hodnocení vede o 44 bodů.

Zajímavá je ještě jedna statistika. Francouz v Ruhpoldingu překonal vlastní rekord v počtu pódií za sebou. Jeho série je momentálně na čísle 15. Špatně si v tomto ohledu nevede ani Nor, už devětkrát v řadě nechyběl na stupních vítězů.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Uvadající Nasťa a rostoucí Kaisa

Únava může dostihnout i tu nejlepší biatlonistku. V Oberhofu Anastasia Kuzminová zapsala dvě výhry a vypadalo to, že by si ještě před olympiádou mohla vytvořit v čele Světového poháru pěkný náskok.

Ve vytrvalostním závodě udělala tři chyby a skončila devátá. To jí ještě zachraňoval druhý nejrychlejší běh. Jenže v hromadném startu už jí nešly ani nohy a s šesti trestnými koly dojela až 23.

Toho naplno využila Kaisa Mäkäräinenová. Ve vytrvalostním závodě zastřílela nad očekávání dobře, za jedna, což stačilo na druhé místo. V neděli pak po roce opět vystoupala na nejvyšší stupínek, když v napínavém finiši udolala Lauru Dahlmeierovou.

Byla to právě Slovenka, kdo Finku v Annecy zbavil žlutého trikotu. Nyní se situace opakuje, Mäkäräinenová bude v Antholzi hájit náskok 19 bodů. Už na třetí místo se posunula Dorothea Wiererová, která díky čisté střelbě ovládla patnáctku.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Zbranek)

Ve třech se to lépe táhne

Když v krizi, tak všichni. Když z krize, tak všichni, jako by si řekli čeští biatlonisté. Ve vytrvalostním závodě definitivně potvrdili, že jsou na vrchol sezóny připraveni velmi dobře. Ve třech se vešli do elitní desítky.

Klíčem byla výborná střelba, Ondřej Moravec díky ní na 20 kilometrech nestačil pouze na suverénního Fourcada. Michal Krčmář byl pátý a Michal Šlesingr osmý. Hlavně posledně jmenovaný možná překvapil i sám sebe.

Michal ŠlesingrFoto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Zbranek)

Šlesingr musel kvůli bolavému kolenu vynechat Oberhof a před Ruhpoldingem říkal, že nemá žádná očekávání. Jenže nakonec získal z českých biatlonistů nejvíc bodů, když zopakoval osmé místo i v hromadném startu. A to měl ve finiši na dosah dokonce pátou příčku.

Šlesingr s Moravcem excelovali i ve štafetě, která si dojela pro osmé místo, nejlepší výsledek v sezóně. Na prvním úseku trenéři zkoušeli Ondřeje Hoška, který vyloženě nezklamal a dost možná si řekl o olympijskou nominaci. Teď je otázkou, jak si povedou jeho konkurenti v Antholzi.

Češi v Ruhpoldingu
Max L S Body
Michal Šlesingr 8. (VZ a HS) 100 % 95 % 68 b
Michal Krčmář 5. (VZ) 95 % 90 % 66 b
Ondřej Moravec 2. (VZ) 85 % 100 % 60 b
Ondřej Hošek 67. (VZ) 90 % 90 % 0 b
Adam Václavík 71. (VZ) 90 % 70 % 0 b

Jasná česká jednička

Gabriela Koukalová definitivně potvrdila, že vynechává olympijskou sezónu. Veronika Vítková zase potvrdila, že je neohroženou českou jedničkou. Ve vytrvalostním závodě ji mrzely dvě chyby na ležkách, ale 12. místo bylo fajn.

Ve štafetě vyhrála závěrečný úsek a katapultovala české kvarteto na pěknou šestou příčku. To nejlepší si ovšem stále schovávala. V hromadném startu držela krok s těmi nejlepšími a po skvěle zvládnuté čtvrté střelbě se dostala na druhé místo.

Těsně za zády měla silné duo Mäkäräinenová a Dahlmeierová, které bylo podle očekávání o trochu lepší. Vítková se ovšem nevzdala a na cílové pásce překonala unavenou Kanaďanku Crawfordovou, která přitom odjížděla do posledního kola s náskokem 16 sekund.

Česká biatlonistka zapsala jedenácté pódium v kariéře. Kuriózní je, že se hned sedmkrát prosadila na německé půdě. Čtyřikrát v Oberhofu a nyní potřetí v Ruhpoldingu.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)

A co další Češky? Eva Puskarčíková předvedla svůj standard ve štafetě, k tomu přidala 23. ve vytrvalostním závodě. Na hromadný start už jí nezbyly síly, byla na chvostu. Markéta Davidová také ve štafetě nezklamala, opět se vyhnula trestnému kolu, ale tentokrát byla pomalejší. Podobně jako Jessica Jislová.

Asi nejspokojenější z Ruhpoldingu odjížděla Veronika Zvařičová. Ve vytrvalostním závodě přičítala jen jednu trestnou minutu a brala 32. místo. Po pěti letech a potřetí v kariéře se tak dočkala bodů.

Češky v Ruhpoldingu
Max L S Body
Nej. výsledek L S Body
Veronika Vítková 3. (HS) 85 % 95 % 77 b
Eva Puskarčíková 23. (VZ) 85 % 80 % 20 b
Veronika Zvařičová 32. (VZ) 100 % 90 % 9 b
Lea Johanidesová 66. (VZ) 90 % 90 % 0 b
Jessica Jislová 68. (VZ) 90 % 70 % 0 b
Lucie Charvátová 84. (VZ) 70 % 70 % 0 b

Povstání javorového listu

Z minima maximum. Tak se dá popsat to, co v Ruhpoldingu předvedla Rosanna Crawfordová. Kanadský biatlon disponuje titěrným rozpočtem, ale ani to Crawfordové nezabránilo v tom, aby skončila nejprve třetí ve vytrvalostním závodě a pak čtvrtá v hromadném startu.

Kanaďanka trefila všech 40 terčů a ani jí nevadilo, že v závěrečném kole masáku ztratila nadějné vedení. Naopak, rozdávala úsměvy na všechny strany. Aby ne, když po dlouhé výsledkové krizi zaznamenala dva nejlepší výsledky v kariéře.

Rosanna CrawfordováFoto: Rosanna Crawfordová (Autor: Petr Zbranek)

Hlavní foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *