Home > Téma > Ty nejlepší příběhy, které můžou napsat Zimní olympijské hry 2018

Ty nejlepší příběhy, které můžou napsat Zimní olympijské hry 2018

Zimní olympijské hry vytváří ve sportovním světě ty největší příběhy. Jinak tomu není ani u biatlonu. Úspěch na olympiádě je totiž pro většinu biatlonistů a biatlonistek tou nejvyšší metou.

Martin Fourcade má na svém kontě nekonečnou řadu úspěchů, ale pod pěti kruhy se dočkal „jen“ dvou zlatých medailí. Co by za to dala Kaisa Mäkäräinenová, která má poslední šanci získat aspoň jeden cenný kov. Český biatlon zase touží po prvním zlatě.

Jaké příběhy mohou napsat hry v Pchjongčchangu?

Pojistí si Martin Fourcade nesmrtelnost?

Už šestkrát zvedl Martin Fourcade nad svou hlavu velký křišťálový glóbus. Stejně jako Ole Einar Bjørndalen. Desetkrát se radoval na mistrovství světa z individuálního zlata. Na Nora už ztrácí jen jeden mistrovský titul.

Ale pod pěti kruhy zvítězil Fourcade zatím jen dvakrát a zaostává tak za pěti individuálními zlaty Bjørndalena. V Soči si zažil zklamání, když dojel šestý v úvodním sprintu, ale ve stíhačce už nenašel přemožitele, stejně jako ve vytrvalostním závodě. Smůlu měl v hromadném startu, fotofiniš přiřkl zlato Svendsenovi.

Pokud má Martin Fourcade ještě nějaké nesplněné cíle, tak se vážou především k pěti kruhům.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Zbranek)

Loučení Kaisy

Jisté je, že Kaisu Mäkäräinenovou čekají poslední olympijské hry. Velmi pravděpodobné ale je i to, že po sezóně ukončí kariéru.

Kariéru, během níž získala dva velké křišťálové glóby a 22krát vyhrála závod Světového poháru. Ale ani jednou na olympiádě nevybojovala cenný kov. Nejblíž byla před čtyřmi lety v Soči, když skončila v hromadném startu šestá.

Kdyby se Mäkäräinenové povedlo dokonce zvítězit, tak rozšíří pětičlenný klub biatlonistek, které vyhrály Světový pohár, mistrovství světa i olympiádu. A také by se v 35 letech stala nejstarší olympijskou vítězkou v biatlonu.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Zbranek)

Domračevová může překonat manžela

Zimním olympijským hrám v Soči vládla Darja Domračevová. V úvodním sprintu byla devátá, ale pak postupně vyhrála stíhací závod, vytrvalostní závod i hromadný start. Nyní díky tomu může překonat hned několik milníků.

Zatím nikomu se nepovedlo vyhrál pod pěti kruhy všechny čtyři individuální disciplíny. Ani Olemu Einaru Bjørndalenovi, kterému unikl triumf v hromadném startu. A už to asi nenapraví…

Vedle toho se Běloruska může stát první biatlonistkou, která bude mít v držení čtyři olympijská zlata. Momentálně je na čele historické tabulky spolu s Němkou Kati Wilhelmovou.

Darja DomračevováFoto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)

Obhajující Kuzminová

To bylo slávy, když se Anastasia Kuzminová ve sprintu ve Vancouveru radovala z historicky prvního olympijského zlata pro Slovensko a zároveň z teprve druhého cenného kovu. O čtyři roky později vítězství ve sprintu obhájila. A teď si jako první v historii může připsat zlatý hattrick.

Jako by ruská rodačka měla zvláštní dar načasovat formu přesně na olympijský rok. Při předešlých dvou účastech předváděla životní výkony a její čtyři výhry v aktuálním ročníku dávají tušit, že by to v Pchjongčchangu mohlo být podobné.

Bøovi vyhlíží premiérové medaile

Kolik mají Johannes Thingnes a Tarjei Bøovi dohromady individuálních medailí z olympijských her? Nula. U Johannese je to pochopitelné, v Soči zažíval jako 20letý ostrovou premiéru a rozhodně nezklamal. Byl osmý v hromadném startu.

To Tarjei už měl v roce 2014 na svém kontě řadu úspěchů, ale nedokázal překonat 21. místo. To je jeho maximum z Vancouveru. Tam byl mimochodem součástí zlaté norské štafety. Teď si ale spolu s bratrem bude brousit zuby i na individuální medaili.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Zbranek)

Laura před branou do elitního klubu

Je jí teprve 24 let, ale už může vstoupit mezi ty největší legendy svého sportu. Laura Dahlmeierová stihla během své krátké kariéry ovládnout Světový pohár a stát se pětkrát mistryní světa v individuálních závodech.

V Soči jako 20letá spíš sbírala zkušenosti, teď už bude patřit k největším favoritkám. Pokud by v Pchjongčchangu zvítězila, tak by se připojila ke krajankám Magdaleně Neunerové, Andree Henkelové a Kati Wilhelmové. Ty mají stejně jako Darja Domračevová a Tora Bergerové ve své sbírce jak velký křišťálový glóbus, tak individuální zlata z obou velkých akcí.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)

Čtyři Rusové proti všem

Nikdy v historii neodjeli ruští biatlonisté z olympijských her bez medaile. Krom úvodních olympijských závodů v 1960 se navíc vždy radovala alespoň z jednoho zlata. Teď bude ale jejich pozice výrazně horší.

Rusko pyká za dopingové hříchy z posledních her v Soči, a to dost tvrdě. Pozvánku do Pchjongčchangu dostalo jen kvarteto Taťjána Akimovová, Anton Babikov, Matvej Jelisejev a Uľjana Kajševová.

O motivaci budou mít maximálně postaráno, ale forma hovoří proti nim. Babikov se v aktuální sezóně dvakrát vešel do elitní desítky, Akimovová jen jednou a Jelisejev vůbec. Kajševová startovala převážně v IBU Cupu.

Taťjána AkimovováFoto: Taťjána Akimovová (Autor: Petr Zbranek)

Čekání na premiérové zlato

Co spojuje Českou republiku, Finsko, Itálii a Rakousko? Ani jedna z těchto zemí ještě nezískala pod pěti kruhy biatlonové zlato.

Na minulé olympiádě v Soči se Jaroslav Soukup stal vůbec prvním českým medailistou, teď se čeká na premiérového olympijského vítěze. Nedočkali se ani Rakušané i přes mimořádnou generaci Christophem Sumannem počínaje a Dominikem Landertingerem konče.

Za Finsko sbírali medaile výhradně muži, naposledy tu bronzovou před 20 lety Ville Räikkönen. Itálie se díky bronzové smíšené štafetě v Soči dočkala svého čtvrtého cenného kovu, ale zlato se jí také vyhýbá.

Moravec touží po prvním velkém zlatu, Vítková po medaili

Právě Ondřej Moravec je jedním z největších adeptů na to, aby ukončil české čekání na olympijské zlato. Zároveň by tím získal své první velké individuální vítězství. Málem se dočkal na loňském Mistrovství světa, ale opět z toho bylo jen stříbro, stejně jako na ZOH v Soči a na MS v Kontiolahti.

V aktuální sezóně byla třikrát třetí Veronika Vítková. Může tak s nadějí vyhlížet svou první individuální medaili z velké akce. Nejblíž k ní měla před dvěma lety na Mistrovství světa v Oslu. To skončila čtvrtá ve vytrvalostním závodě.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Jiří Zaňát)

One thought on “Ty nejlepší příběhy, které můžou napsat Zimní olympijské hry 2018

  1. What is the show? Olympic game promotes technic and cultute. Where is the real live of north corean people?? The most stupid games I ever know. Not OG but politic games. I never agrer with such game!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *