Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Itálie

Týmy před sezónou 2015/2016: Itálie

Itálie

Itálie

Italská reprezentace prožívá úspěšné období. Věkově velmi vyvážené týmy zaručují dobré vyhlídky do budoucnosti, hlavně italské biatlonistky už se však nyní starají o to, že je velmi zářivá i přítomnost.

O týmu

S loňskou sezónou musejí být u Italů spokojení. Na jejím konci došlo k velmi příjemnému bilancování. Dvě bronzové medaile z Mistrovství světa v Kontiolahti, jednu získala v hromadném startu Karin Oberhoferová a druhou ženská štafeta. Dvě biatlonistky v celkovém hodnocení Světového poháru v elitní desítce, Wiererová 7. a Oberhoferová 10. A pak osm medailí ze závodů Světového poháru. Faktem je, že všechny tyhle úspěchy zařídily ženy. Ty také poskládaly velmi úspěšnou štafetu, jejíž výsledky zahrnuje následující graf.

Itálie graf

Během pauzy mezi sezónami se členové italské reprezentaci rozhodně nenudili. Příprava kromě domácím středisek zavítala do Rakouska, do Obertilliachu a na ledovec do Ramsau. Nechyběla Francie a o finiš na sněhu se postaral norský Sjusjøen. Hodně prostoru dostalo kolo, ve Francii třeba pomohly k navýšení fyzického fondu náročné horské výjezdy po stopách hvězd Tour de France.

Dostatečné poměření s konkurencí zajistilo hned několik závodů. Na italské biatlonisty čekal domácí šampionát ve Forni Avoltri, ale třeba i kvalitně obsazené německé mistrovství. Dorothea Wiererová se dokonce vydala na slavný norský Blinkfestivalen.

Off to Norway󾓭🇴󾟕󾓵

Posted by Dorothea Wierer on 9. listopad 2015

Složení reprezentace

I v nadcházející sezóně povede italský tým sehrané a hlavně úspěšné trio Oberegger, Zingerle a Favre. Všechny tři určitě těší, jaké věkové průměry mají výběry mužů i žen – u obou je to pod 25 let.

A tým mužů pro Světový pohár

Lukas Hofer, Dominik Windisch

A tým mužů

Thomas Bormolini, Maicol Demetz, Pietro Dutto, Giuseppe Montello

A tým žen pro Světový pohár

Nicole Gontierová, Karin Oberhoferová, Dorothea Wiererová, Federica Sanfilippová, Lisa Vittozziová

Realizační tým

hlavní trenér: Patrick Oberegger, trenér mužů Andreas Zingerle, trenér žen Patrick Favre

Koho sledovat

Lukas Hofer – Minulou sezónu ho trápila střelba, kvůli ní skonči v hodnocení Světového poháru nejníže za posledních pět let. V létě ovšem udělal změny a terče mu začaly zase padat. Na domácím šampionát se dle svých slov cítil unavený, získal pouze jeden bronz. To na německém mistrovství už byly pocity lepší, ve štafetě patřil k nejlepší a v hromadném startu pátou příčkou držel krok se Schemppem a spol.

Nicole Gontierová – Po loňském životním ročníku, kdy získala díky třetí příčce v Oberhofu premiérové pódium, se od ní čekají znovu výborné výkony. Léto ovšem naznačilo, že to nemusí být tak jednoduché. Po běžecké stránce si vedla v přípravných závodech dobře, ale její úspěšnost střelby se někdy blížila hrůzné hranici 50 %.

Karin Oberhoferová – Zima se jí nadmíru vydařila, získala dva bronzy na Mistrovství světa a v celkovém pořadí Světového poháru stanula na 10. příčce. Pauza mezi sezónami z jejího pohledu ovšem nebyla úplně ideální, příliš se jí nedařilo na italském ani německém šampionátu. Momentálně jí trápí hlavně střelba.

Lisa Vittozziová – Je jí teprve 20 a už se napevno zabydlela v italské reprezentaci. Na posledním Mistrovství světa juniorů se blýskla třemi výsledky do 8. místa, v dorosteneckém věku se dokonce stala dvojnásobnou mistryní světa. A to hlavní – byla členkou bronzové štafety na Mistrovství světa v Kontiolahti.

Dorothea Wiererová – Hvězda Dorothey Wiererové neustále stoupá a ani léto nenaznačilo, že by se tento progres měl zastavit. Sedmá žena hodnocení SP 2014/2015 zcela rozdrtila své soupeřky na italském šampionátu, převyšovala je jak v běhu, tak ve střelbě. Perfektně jí vyšel i norský Blinkfestivalen, kde vyhrála specifickou soutěž o nejlepší střelkyni, dojela druhá v masáku a jako třetí nejlepší biatlonistka vystoupala 7 kilometrů dlouhé stoupání.

Itálie H2H

Prognóza

Od italských žen se logicky čeká o dost víc než od mužů. Ve štafetě byly Italky nesmírně silné už v minulé sezóně, tím přibyly i cenné zkušennosti. Výhodou je, že na čtvrtou pozici má Itálie vedle stabilního tria Wiererová, Oberhoferová a Gontierová dvě rovnocenné alternativy – Sanfilippovou a Vittozziovou. Tahle parta by se mohla dočkat spousty medailí.

U mužů jsou Lukas Hofer a Dominik Windisch přeci jen trochu víc osamocení, proto budou brát s radostí každý výsledek v TOP10. Zajímavější to určitě bude u smíšené štafety. Ta má kapacity na to, aby se pohybovala minimálně kolem 8. místa, klidně však i výše.

Strmý výkonnostní postup Wiererové by letos mohl vyvrcholit v boj o TOP3 v celkovém hodnocení Světového poháru. Karin Oberhoferou budeme zcela jistě také vídat nahoře, ne tak vyrovnané střelecké výkony jí však do první desítky hodnocení SP spíš nepustí. Na pravidelné slušné bodové přísuny mají i další tři členky áčka.

Individuální úspěchy u mužů asi čekat nemůžeme, ale minimálně Lukas Hofer by měl výrazně vylepšit loňské 38. místo v hodnocení SP. Má určitě na první dvacítku.

Použité zdroje: fisi.org, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *