Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Kanada

Týmy před sezónou 2015/2016: Kanada

Kanada

Kanadský biatlon na tom snad nikdy nebyl lépe než teď. Po boku medailisty z Mistrovství světa Nathana Smitha vyrůstají další naděje, tým je vyvážený. Všechny reprezentanty navíc čeká po 6 letech Světový pohár na domácí půdě.

O týmu

Poté, co Nathan Smith vybojoval na Mistrovství světa v Kontiolahti historicky první medaili pro Kanadu, se Javorové listy nacházejí v euforii. Tu může umocnit i zastávka Světového poháru v Canmore a případný úspěch na domácí půdě.

Ve středisku, kde se odehrávaly Zimní olympijské hry 1988, mají Kanaďané navíc pořádně natrénováno. Jejich předsezónní příprava se totiž odehrávala hlavně tam. Biatlonisté mohli využít téměř všeho, na co by si mohli vzpomenout od ledovců po vyasfaltované tratě. O až pohádkových přírodních krásách, které musely přidat hlavně po psychické stránce, nemluvě.

Really nice to be back on snow! But wishing that the snow guns were already out, we’ve had below zero temps every night for over a week! #letitsnow even if it’s fake snow! Salomon Nordic Oakley

Posted by Rosanna Crawford on 28. říjen 2015

Ze zámořských destinacích využili Kanaďané i americké Park City. Samozřejmě v přípravě nechyběla ani Evropa, někteří biatlonisté zamířili například do Norska, kde se úspěšně účastnili přestižního Blinkfestivalu.

Na aktuální pozitivní vývoj kanadského biatlonu je třeba nahlížet s velkým respektem už jen proto, že v Severní Americe je to trochu horší s financováním. Potvrzují to i slova hlavního kouče Matthiase Ahrense. „Našim cílem je Mistrovství světa, protože naše financování je závislé na tom, jak se nám tam bude dařit. Chceme zlepšit štafety a zabudovat do nich mladé závodníky s výhledem na Mistrovství světa 2016 a Zimní olympijské hry 2018.“

Při představování kanadského týmu nesmíme zapomenout právě na trenéra. Bývalý německý biatlonista Ahrens se chystá na svou čtvrtou sezónu v pozici hlavního kouče a možná že on je tím nejdůležitějším faktorem kanadského úspěchu. Od svého příchodu v roce doslova přepisuje dějiny, ať už to byly premiérové výhry v závodech Světového poháru nebo cenný kov ze světového šampionátu. Názornou ilustrací je pak výkonnostní progres Nathana Smitha.

Kanada graf

Složení reprezentace

Kanadské áčko obsahuje čtyři tradiční opory, pozornost si ovšem zaslouží i béčko. Většina jeho členů totiž velmi úspěšně prochází či prošla juniorskými a dorosteneckými kategoriemi. Se světovými medailemi se to povedlo Beaudryové, Ransomové, Vaillancourtové a S. Gowovi.

A tým

Nathan Smith, Brendan Green, Rosanna Crawfordová, Megan Tandyová

B tým

Sarah Beaudryová, Macx Davies, Christian Gow, Scott Gow, Emma Lunderová, Scott Perras, Julia Ransomová, Audrey Vaillancourtová

Realizační tým

hlavní trenér: Matthias Ahrens, trenér Roddy Ward

Koho sledovat

Nathan Smith – Léto ukázalo, že jeho výkonností růst nemusí být u konce. Stříbrný medailista z Kontiolahti si dojel na výborně obsazeném Blinkfestivalu v hromadném startu pro 7. místo. Na společném šampionátu s Američany pak získal nejprve stříbro ve sprintu a pak zlato ve stíhačce.

Brendan Green – Čtyři sekundy ho v Antholzi dělily od premiérového pódia ve Světovém poháru, loňskou sezónu i proto mohl označit jako životní. Jeho letní výkony naznačily, že by mohlo být ještě lépe. Výborný střelec oslnil na Blinkfestivalu vynikajícícím fyzickým fondem, když dojel v náročném výjezdu do kopce na čtvrtém místě mezi biatlonistky a 16. celkově. Nechal za sebou řadu špičkových běžců-specialistů.

Rosanna Crawfordová – I jí se dařilo na Blinkfestivalu. V hromadném startu dojela na dobré čtvrté příčce, v supersprintu slavila dokonce vítězství. Konkurence byla přitom velmi dobrá, Crawfordová mimo jiné nechala za svými zády Kaisu Mäkäräinenovou.

Megan Tandyová – Loňská sezóna pro ni byla díky 37. pozici v celkovém hodnocení Světového poháru jasně nejlepší v kariéře. Přes léto Tandyová trénovala hodně individuálně, například v německém Klingenthalu s Němci a Ukrajinci či u nás na Karlovarsku. Podobně jako její kolegové i ona zaznamenala solidní výsledky na Blinkfestivalu.

Kanada H2H

Prognóza

Kanadu čeká další úspěšná sezóna. Úspěch může přijít prakticky v každé disciplíně. Štafeta žen skončila v minulém ročníku v posledních třech závodech vždy do 10. místa, stejná hranice bude úspěšně atakována i nyní. Ještě lépe si vedlo kvarteto mužů, které se jednou vyhouplo až na 5. příčku. Je v silách Kanaďanů posunout si toto maximum ještě výš. Překvapivě nejhorší výsledky přicházely ve smíšené štafetě, ale to se musí prolomit. Čtveřice Tandyová, Crawfordová, Green a Smith může být černým koněm sezóny.

Je to odvážné tvrzení, ale Nathan Smith i díky své stabilní výkonnosti svěřuje k tomu, aby se minimálně přiblížil elitní desítce celkového hodnocení Světového poháru. Do užší světové špičky bude beze sporu patřit i Crawfordová, jež se dočká ve SP premiérových stupňů vítězů. Proklouznutí do první desítky v dílčích závodech je jistě v silách Greena a Tandyové, ostatní budou sbírat občas nějaké body a hlavně cenné zkušenosti.

Použité zdroje: biathloncanada.ca, biathlonworld.com, fasterskier.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *