Home > Preview > Týmy před sezónou 2016/2017 – 2. část

Týmy před sezónou 2016/2017 – 2. část

Julian Eberhard

Pokračujeme v představování týmů před sezónou 2016/2017. Tentokrát dojde již na ty lepší země v čele s Rakouskem či Běloruskem.

Bělorusko

Před minulou sezónou se nad běloruskou reprezentací vznášel velký otazník. Jak si povede bez své hlavní hvězdy Darji Domračevové? Nyní můžeme říct, že důstojně. Konkrétně mezi ženami předváděla znovu stabilní výkony Naděžda Skardinová. Stala se i mistryní Evropy. Pozitivní bylo, že bodovalo celkem 6 žen.

U mužů se našla dokonce osmička, co se ve Světovém poháru prosadila na body. Pravda, většinou se jednalo opravdu o pár bodíků. Ale prosadili se i mladí Raman Jatjotnau či Maxim Varabej, což dává naděje do budoucna. Mužem číslo jedna byl zkušený Vladimir Čepelin, dvakrát 13. na Mistrovství světa v Oslu.

Očekávanou zprávou byl pro Bělorusko avizovaný návrat Darji Domračevové. Ta se zatím připravuje individuálně, ale už brzy by se měla připojit k týmu a v lednu nastoupit do Světového poháru. Mimochodem, její manžel Ole Einar Bjørndalen se s blížícím se porodem připravoval v Minsku, kde také absolvoval národní šampionát. A skončil dvakrát druhý, když si velmi cenné skalpy připsali Sergej Bočarnikov a Jurij Ljadov.

Léto přineslo i trochu průvan v realizačním týmu. Od týmu po vzájemných neshodách odešel kouč žen Vladimir Korolkevič a nahradil ho jeho ruský krajan Valerij Polchovskij. Ten však nedávno z osobních důvodů rezignoval, a tak jeho pozici musel narychlo převzít Jurij Albers. Bělorusové mají také nového šéfa servisu. Z Česka k nim přešel Danielo Müller.

Pravděpodobné sestavy pro SP

Muži: Sergej Bočarnikov (28 let), Vladimir Čepelin (28 let), Raman Jaljotnau (23 let), Jurij Ljadov (28 let)

Ženy: Darja Domračevová (30 let), Kristina Ilčenková (23 let), Darja Jurkevičová (28 let), Nastassia Kinnunenová (31 let), Naděžda Skardinová (31 let)

Věděli jste?
Darja Domračevová ve své poslední sezóně vyhrála hned 9 závodů z 24. V rovné polovině závodů pak vystoupala na stupně vítězů.

Prognóza:

Po vzoru Marie Dorinové Habertové se může Darja Domračevová z mateřské vrátit ještě silnější, naskočit do rozjeté sezóny a pak opanovat Mistrovství světa. Jisté také je, že pomůže zařadit běloruskou štafetu zpět k těm nejlepším. Nabitá konkurence mezi muži by zase měla vést k dalšímu zlepšení a ataku elitní desítky v jednotlivých závodech.

Darja Domračevová

Foto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)

Kanada

Loňská sezóna přinesla Kanadě jeden z největších úspěchů v historii. Štafeta mužů vybojovala na Mistrovství světa v Oslu překvapivý bronz. Na druhou stranu, individuální výkony už tak slavné nebyly. Lídr týmu Nathan Smith kvůli zdravotním problémům ani nedokončil sezónu a celkově stanul až na 28. příčce.

Přesto se Smith jednou dostal ve Světovém poháru na pódium. To když byl hned na úvod sezóny spolu s Rosannou Crawfordovou druhý ve smíšených dvojicích. Právě Crawfordová táhla tým žen, ale ani jednou nepronikla v individuálních závodech do TOP10.

Příprava kanadské reprezentace na novou sezónu byla na evropské poměry velmi nezvyklá. Biatlonisté například zamířili na tři týdny na Nový Zéland. Jinak mohli využít skvělých klimatických podmínek doma v Kanadě, převážně v Canmore.

Svými výkony před startem sezóny zaujala především Crawfordová, když jasně dominovala nad svými krajankami i nad Američankami. Faktem je, že v Kanadě v současné době není tak velká základna. Nepomohl tomu ani odchod tria Scott Perras, Zina Kocherová a Audrey Vaillancourtová.

Pravděpodobné sestavy pro SP

Muži: Macx Davies (23 let), Scott Gow (26 let), Christian Gow (23 let), Brendan Green (30 let), Nathan Smith (30 let)

Ženy: Sarah Beaudryová (22 let), Rosanna Crawfordová (28 let), Julia Ransomová (23 let), Megan Tandyová (28 let)

Věděli jste?
Rosanna Crawfordová už sice několik let vládne kanadským biatlonistkám, ale stále „prohrává“ se svou sestrou Chandrou. Bývalá běžkyně na lyžích se v roce 2006 stala olympijskou vítězkou ve sprintu.

Prognóza:

Kanada disponuje čtyřmi muži, kteří dokáží podávat stabilní výsledky. Proto se budou ve štafetách pohybovat nahoře. Mezi jednotlivci má největší šance Rosanna Crawfordová, která by s dobrým během mohla atakovat i premiérové pódium.

Švédsko

Možná až nad očekávání dobrá byla pro švédský biatlon minulá sezóna. S příchodem legendárního kouče Wolfganga Pichlera se začala dařit generační proměna, která byla nutná po odchodu Ferryho, Bergmanna, Ekholmové či Olofssonové-Zidekové.

Lídr posledních let Fredrik Lindström sice trochu ustoupil ze slávy a celkově byl ve Světovém poháru až 29., ale pravidelné body vedle něj začali sbírat dobře běžecky vybavení Jesper Nelin a Torstein Stenersen. To však bylo nic proti ženám. Mona Brorssonová šokovala 6. příčkou ve sprintu na Mistrovství světa a Hana Öbergová se stala dvojnásobnou juniorskou mistryní světa. Švédkám se navíc podařilo rozšířit kvótu pro Světový pohár ze čtyř na pět.

Kouč Pichler již otevřeně vyhlašuje útok na dílčí medailové úspěchy. V přípravě tomu podřídil vše, svým svěřencům měl zvýšit dávky o 10 až 15 %. Pokud bychom hledali tým s největší zátěží, pak možná vyhraje Švédsko.

Náročného kouče jistě potěšily poslední testovací závody, které se jely právě v Östersundu. Jeho svěřenci uspěli v porovnání se svými slovinskými konkurenty. Nelin se Stenersenem přesvědčivě zdolali Faka, Öbergová zase Gregorinovou.

Pravděpodobné sestavy pro SP

Muži: Fredrik Lindström (27 let), Jesper Nelin (24 let), Sebastian Samuelsson (19 let), Torstein Stenersen (28 let)

Ženy: Mona Brorssonová (26 let), Anna Magnussonová (21 let), Emma Nilssonová (23 let), Hanna Öbergová (21 let), Linn Perssonová (22 let)

Věděli jste?
Někdejší biatlonová velmoc zůstala ve dvou předešlých ročnících bez medaile. Tu poslední získal v březnu roku 2014 Björn Ferry. Ve stíhacím závodě v Oslu dojel druhý.

Prognóza:

Zkušený kouč Pichler už několikrát ukázal, že umí ze svých svěřenců vyždímat maximum. Bude tak pokračovat obroda švédského biatlonu. Vyrovnaný a neustále se zlepšující tým se zřejmě nejvíce ukáže ve štafetách. Do širší světové špičky se může zařadit debutující Hanna Öbergová, která má na svých 21 let fantastický běh.

Polsko

Polsko má za sebou takovou tradiční sezónu. U mužů není moc co hodnotit. Po odchodu Tomasze Sikory Poláci ve Světovém poháru jen paběrkují a na body se většinou dívají ze slušné dálky. Pozitivní tak je alespoň omlazení kádru nadějnými mladíky Rafałem Penarem a Mateuszem Janikem.

Polky, to je úplně jiná písnička. Krystyna Guziková má za sebou možná životní ročník, který zakončila na celkové 10. pozici. Navíc se jí povedlo i Mistrovství světa. Sama byla 7. ve vytrvalostním závodě a pomohla štafetě ke 4. místu. Těsně pod pódiem zůstal polský kvartet i ve dvou dalších závodech. Stabilními výkony se na tom podílely zejména Magdalena Gwizdońová a Monika Hojniszová.

Optimismus Polákům trochu přetrhala příprava na novou sezónu. Guziková musela na operaci s ramenem, po které se dle svých slov znovu musela učit střílet. Svůj střelecký um už ale oprašovala v Rakousku. Odtrhla se totiž od polské reprezentace a stala se členkou skupiny Alfreda Edera, kde trénuje po boku jeho syna Simona či Lisy Hauserové.

Nejspíš v celé sezóně bude Polsku chybět Weronika Nowakowská, narodila se jí dvojčata. Ostatní členové týmu určitě vyhlíží lednové Mistrovství Evropy, které se uskuteční ve středisku Duszniki-Zdrój.

Pravděpodobné sestavy pro SP

Muži: Grzegorz Guzik (25 let), Rafał Penar (21 let), Mateusz Janik (21 let)

Ženy: Krystyna Guziková (34 let),Magdalena Gwizdońová (37 let), Monika Hojniszová (25 let), Kinga Mitorajová (21 let), Kamila Żuková (19 let)

Věděli jste?
Současný kouč Poláků Tomasz Sikora se může chlubit titulem mistra světa. Získal ho ve vytrvalostním závodě v Antholzi v roce 1995. Tedy v době, kdy ještě nebyli na světě dva ze tří jeho mužských svěřenců.

Prognóza:

Trénink po boku Simona Edera může pomoct Krystyně Guzikové k udržení si pozice mezi 10 nejlepšími biatlonistkami světa. Podle solidních výsledků z léta by se mělo dařit i Monice Hojniszové, která třeba dá vzpomenout na bronz z Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.

Krystyna Guziková

Foto: Krystyna Guziková (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

USA

Americký biatlon se dočkal v uplynulé sezóně jednoho přepisu dějin. Muži se totiž v Poháru národů vyšvihli na 6. místo. Zasloužili se o to hlavně zkušení Tim Burke a Lowell Bailey, oba členové TOP20 Světového poháru. Spoustu bodů však získal i Sean Doherty, úřadující juniorský mistr světa a obrovská naděje amerického biatlonu.

Ještě výše než duo B+B vystoupala ve Světovém poháru Susan Dunkleeová. V životní sezóně byla celkově 14. a získala stříbro doma v Presque Isle. Body pravidelně sbírala i Hannah Dreissigackerová, která se však po sezóně rozloučila s kariérou. A nebyla sama.

USA už nebude reprezentovat ani Annelies Cooková, což trenérům hodně zúžilo možnost volby při nominacích. Ve Světovém poháru se tak fakticky představí všichni, co můžou. Muži tak zřejmě v úvodu nevyužijí všech pět míst, neboť Doherty je ve fázi rekonvalescence.

Příprava Američanů probíhala hlavně na severoamerickém kontinentu, což umožnilo například už v květnu trénink na sněhu. Mezi početnou skupinu novopečených otců se v létě zařadil Lowell Bailey. Narodila se mu dcera Ophelia.

Pravděpodobné sestavy pro SP

Muži: Lowell Bailey (35 let), Tim Burke (34 let), Russell Currier (29 let), Sean Doherty (21 let), Leif Nordgren (27 let)

Ženy: Susan Dunkleeová (30 let), Clare Eganová (29 let), Maddie Phaneufová (21 let), Joanne Reidová (24 let)

Věděli jste?
Tim Burke a Lowell Bailey nastoupí bok po boku do 14. sezóny. Z toho již 6 let před sebe nepustili v celkovém hodnocení žádného ze svých krajanů.

Prognóza:

U Burkeho a Baileyho vzhledem k věku už nelze čekat překonávání maxim. Zato Doherty bude při povedené střelbě moci útočit na elitní desítku. Tam by se měla pohyboval i rychlá Susan Dunkleeová.

Rakousko

Úsměv na tváři musí mít rakouští trenéři při vzpomínce na loňský ročník. Simon Eder se konečně dočkal velké individuální medaile, když bral v Oslu bronz z vytrvalostního závodu. Těsně před ním tam navíc skončil Dominik Landertinger, takže měli Rakušané co oslavovat. Radovat se mohli i z Ederova celkového pátého místa či premiérové výhry Juliana Eberharda.

V kategorii žen to táhla prakticky jen Lisa Hauserová, která dvakrát proklouzla do elitní desítky. Největší úspěch si však připsala po boku Edera. Vybojovali druhé místo ve smíšených dvojicích v Canmore.

Do přípravy na novou sezónu už nevkročil Friedrich Pinter, naopak se po zranění vrátila Katharina Innerhoferová. Výhřez meziobratlové ploténky na nějakou dobu zastavil Dominika Landertingera, ale ten úvod sezóny stihne. Stejně jako Simon Eder, jenž zase bojoval se zuby.

Velmi zajímavě se během léta prezentoval Julian Eberhard. Stal se mistrem Rakouska, udržel vynikající běh a zapracoval na střelbě. Dvěma výhrami v kontrolních závodech pak překvapil mladý Felix Leitner, jenž si tak vysloužil premiérovou nominaci pro Světový pohár. Rakušané budou mít na domácím Mistrovství světa v Hochfilzenu z čeho brát.

Pravděpodobné sestavy pro SP

Muži: Julian Eberhard (30 let), Simon Eder (33 let), Sven Grossegger (29 let), Dominik Landertinger (28 let), Felix Leitner (19 let), Daniel Mesotitsch (40 let)

Ženy: Lisa Hauserová (22 let), Katharina Innerhoferová (25 let), Christina Riederová (22 let), Julia Schwaigerová (19 let)

Věděli jste?
Rychlejší než Julian Eberhard byl v minulé sezóně jen Martin Fourcade. I díky tomu se na prahu třicítky dočkal vůbec první výhry v kariéře. V předcházejících sezónách se přitom vešel jen dvakrát do TOP10.

Prognóza:

Vše nasvědčuje tomu, že by Rakušané mohli v Hochfilzenu excelovat. Eder s Landertingerem jsou jistotou posledních let a Eberhard díky svému běhu může prakticky v každém závodě sahat po medaili. Po ní se začne natahovat i přesná a rychlá střelkyně Hauserová.

Hlavní foto: Julian Eberhard (© Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

2 thoughts on “Týmy před sezónou 2016/2017 – 2. část

  1. Tento způsob magazínu se mi zdá poněkud nešťastným. Ale na rozdíl od postav Rozmarného léta Vladislava Vančury si já snad zvyknu. Jenom prosím pozor na pravopisné chyby; zejména pak rozlišujte rody, ano? (viz články z posledních dnů!)

    1. Dobrý den,
      díky za zpětnou vazbu. Na případné chyby si samozřejmě dáváme pozor, ale je možné, že někdy něco přehlédneme. Kontrola bude příště důkladnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *