Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Finsko

Týmy před sezónou 2017/2018: Finsko

Kaisa Mäkäräinenová

Dost možná to bude poslední sezóna Kaisy Mäkäräinenové. Přebere po ní štafetu Mari Laukkanenová? Minulý ročník ukázal, že by klidně mohla Finsko udržet v nejvyšších patrech.


Finsko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 20. místo
Pohár národů žen: 15. místo
Nejlepší muž: 74. Tuomas Grönman
Nejlepší žena: 3. Kaisa Mäkäräinenová


Finsko zažilo po všech směrech povedenou sezónu 2016/2017. Kaisa Mäkäräinenová byla třetí v celkovém hodnocení SP i v hromadném startu na MS. Dvakrát v sezóně vystoupala na nejvyšší stupínek, což se povedlo překvapivě i Mari Laukkanenové, která předtím nebyla ani jednou na pódiu.

Relativně úspěšně dopadla sezóna i pro muže. Tuomas Grönman na začátku sezóny exceloval 20. místem v Östersundu. Body získal i Olli Hiidensalo, což je posun oproti předešlému roku. To nebodoval nikdo.

Kouč Antti Leppävuori navíc může využít nadějné juniory. Tero Seppälä skončil na letošním MSJ osmý ve vytrvalostním závodě a dobré výkony v Osrblie předváděli i Tuukka Invenius a Jaakko Ranta. Ve štafetě jim to dokonce dalo na páté místo.

To by mohly být budoucí hvězdy Finska, které zřejmě po nadcházející sezóně přijde o Kaisu Mäkäräinenovou. Zanedlouho 35letá biatlonistka dělá maximum pro to, aby se rozloužila ziskem olympijské medaile. Ta jí zatím jako jediná chybí, maximem je zatím sedmé místo v Soči.

V přípravě trávila Mäkäräinenová hodně času po boku Švýcarek a zatrénovala si i s Němkami. Na Mari Laukkanenovou zase dohlížel rakouský odborník Alfred Eder.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Mari Laukkanenová 30 let 207 1. místo (2x)
Sanna Markkanenová 27 let 74 35. místo
Kaisa Mäkäräinenová 34 let 348 1. místo (21x)
Laura Toivanenová 29 let 36 49. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Tuomas Grönman 26 let 46 20. místo
Olli Hiidensalo 26 let 65 29. místo
Teemu Huhtala 22 let 8 95. místo
Mikko Loukkaanhuhta 22 let 8 85. místo
Sami Orpana 27 let 24 62. místo
Tero Seppälä 21 let 7 71. místo

Koho sledovat?

Mari Laukkanenová vždy platila za dobrou běžkyni, kterou limitovala střelba. Ta ji v uplynulé sezóně několikrát vyšla a byla z toho mimo jiné dvě vítězství a také čtvrté místo na Mistrovství světa. Rady zkušeného trenéra Edera by jí mohly pomoct zejména na střelnici, což se může promítnout v ještě vyrovnanější výsledky.

Mari LaukkanenováFoto: Mari Laukkanenová (Autor: Kimmo Pukkila, pod licencí BY-NC-SA)

Prognóza

Kaisa Mäkäräinenová to bude mít v nabité konkurenci těžké, olympijská medaile visí možná nejvýš za poslední léta. Mohlo by jí ale pomoct, že se díky Mari Laukkanenové trochu rozprostře tlak ve finském týmu. U mužů je jasně patrný progres, který by i díky nastupující mladé generaci měl vydržet.

Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Kimmo Pukkila, pod licencí BY-NC-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *