Home > Novinky > WADA: Rusové v Soči kryli doping svých sportovců. Zapojení měli být i biatlonisté

WADA: Rusové v Soči kryli doping svých sportovců. Zapojení měli být i biatlonisté

dopingový skandál

dopingový skandál

Ruský sport čelí dalšímu skandálnímu obvinění. Tamní ministerstvo sportu mělo systematicky krýt doping svých reprezentantů na hrách v Soči. Takové zjištění přinesla Světová antidopingová agentura WADA.

Dopující medailisté

Rusové měli v Soči zfalšovat minimálně 312 výsledků testů tak, že ty pozitivní vyměňovali za čisté. Klíčovým je v celé kauze svědectví bývalého ředitele moskevské laboratoře Grigorije Rodčenkova.

Celkem by se mělo jednat o více než 20 sportovců, kteří byli zapojeni do státem podporovaného dopingového programu. Z toho 15 z nich v Soči získalo medaili.  Rusko přitom na domácí Olympiádě získalo 33 cenných kovů a vyhrálo hodnocení národů.

Čtyři biatlonové medaile v Soči

O 4 medaile se pak postarali biatlonisté. Zlato vybojovali ve štafetě ruští muži (Volkov, Ustjugov, Malyško, Šipulin), stříbro ruské ženy (Romanovová, Zajcevová, Šumilovová, Viluchinová) a Olga Viluchinová ve sprintu a bronz Jevgenij Garaničev ve vytrvalostním závodě.

Součástí ruské reprezentace byl mimo jiné i Alexander Loginov, který si momentálně odpykává dvouletý trest za užití hormonu EPO. A například Jevgenij Ustjugov po hrách v Soči velmi překvapivě ukončil kariéru, i když mu bylo pouze 28 let a jezdil na vysoké úrovni.

10 dopujících biatlonistů

WADA konkrétně mluví o desítce biatlonistů, u nichž bylo zjištěno užití dopingu. Zde se však nejedná jen o účastníky her v Soči, ale o dopingové vzorky odebrané v rozmezí let 2011 až 2015. Za tu dobu bylo například přistiženo 139 atletů, 117 vzpěračů či 13 lyžařů.

Nepříjemné chvilky však můžou potkat i ty biatlonisty (a další sportovce), kteří nedopovali. Jako se v poslední době mluví o vyloučení Ruska z LOH v Riu, tak se ozývají hlasy volající po podobném potrestání i pro ZOH v Pchjongčchangu.

Zdroj: wada-ama.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *