Home > Preview > Začíná hon na Martina Fourcada. Zapojí se do něj i Moravec?

Začíná hon na Martina Fourcada. Zapojí se do něj i Moravec?

Martin Fourcade

Martin Fourcade

Foto: Martin Fourcade (Autor: Martin Kaděrka)

Už čtyři sezóny vládne světovému biatlonu. Letošní ročník bude však pro Martina Fourcada mimořádně obtížný. Do boje o velký křišťálový glóbus by mohlo promluvit hned několik závodníků, třeba i Ondřej Moravec.

M. Fourcade vs Šipulin

Čtyřikrát v řadě ovládnout Světový pohár, to se zatím kromě Martina Fourcada žádnému muži nepovedlo. Natáhnout tuto sérii na číslovku pět však bude pro Francouze velmi obtížné. V létě se mu vedlo, na domácí půdě deklasoval konkurenci, velmi slušně proháněl i běžce specialisty. Nelze říct, že je slabší než minulý rok. Spíše se zlepšují jeho soupeři.

Jen o 64 bodů za M. Fourcadem v minulé sezóně zaostal Anton Šipulin. Rus před sezónou směle rozhlašuje, že je připraven na to, aby vyhrál Světový pohár. Jako první ruský biatlonista po 20 letech. V tradičně nabité konkurenci vyhrál Šipulin oba domácí testy, leč se v běhu nezdál tak extrémně silný jako loni.

Největší favorit Tarjei Bø?

Norové mobilizují síly před domácím Mistrovstvím světa. A daří se jim to. Tarjei Bø se dost možná nachází v životní formě. Na trati doslova létá, na střelnici to taky není úplná katastrofa. Podle některých, třeba podle bratra Johannese, je právě on největším favoritem letošní sezóny.

Samotný Johannes Bø byl loni díky páté příčce v hodnocení SP nejlepším Norem. Se starším bratrem ho spojuje rychlost, ale aby se mu v novém ročníku vyrovnal, musel by ustálit svou stojku. Hodně proměnných je také u dalších norských biatlonistů. Emil Hegle Svendsen a Ole Einar Bjørndalen se možná po sezóně rozloučí s kariérou. A co je lepší než skončit na samotném vrcholu?

Schempp v čele dravých Němců

Navázat na své úspěšné krajany z minulosti chtějí Němci. Simon Schempp udivoval svým umem svět již v minulé sezóně. V té letošní by mohl být ještě lepší. Naznačují to jeho dvě výhry v silně obsazených testovacích závodech ve Sjusjøenu.

Schempp se navíc může opřít o své krajany. Mezi elitu totiž musíme řadit i Arnda Peiffera, Erika Lessera, Benedikta Dolla, Daniela Böhma a Andrease Birnbachera. Z nich se v létě hodně dobře prezentovali Peiffer a Doll.

České duo

Už se pomalu stává tradicí, že se nahoře pohybují i Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. Minulá sezóna vyšla výborně oběma, když se vešli ve Světovém poháru do elitní desítky. Nedalo se určit, kdo je česká jednička, oba se výborně doplňovali.

Tak tomu bylo i v létě, kdy se ukazovali v hodně slušné formě. Vrcholem byly nedávné testovací závody v Idre, kde Moravec dokonce porážel Slovince Faka.

Fak a Rusové

Vysokými ambicemi se netají Jakov Fak. V loňské životní sezóně obsadil ve Světovém poháru třetí příčku, teď se chce ještě posunout. Bude zajímavé sledovat, jak mu bude klapat obnovená spolupráce s českým koučem Tomášem Kosem.

Trenéři budou hrát velkou roli i u Rusů. Pod Němcem Riccem Großem budou chtít uspět Jevgenij Garaničev či Dmitrij Malyško. Naproti tomu stojí se Šipulinem trénující Alexej Volkov. Vynikající střelec převáděl v létě výborné výkony a otevřeně říká, že chce malý křišťálový glóbus ve vytrvalostních závodech.

Francouzi a rakouský návrat

Ve stínu Martina Fourcada stojí další Francouzi. Věčně druhý Simon Fourcade bude chtít konečně prolomit svou smůlu a něco vyhrát. Na svou první výhru číhají i Quentin Fillon Maillet a Jean-Guillaume Béatrix.

Po sezóně plné zdravotních obtíží čekejme návrat Dominika Landertingera do té nejužší světové špičky. Sekundovat by mu měl jeho rakouský krajan Simon Eder.

Je možné, že se dočkáme na čele výsledkových listin i jiného, překvapivého jména. Na to už najdeme odpověď brzy, Světový pohár startuje už zítra!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *