Home > Závody > ZOH Pchjongčchang: Vítková slaví bronz! Sprintu vládla Dahlmeierová

ZOH Pchjongčchang: Vítková slaví bronz! Sprintu vládla Dahlmeierová

Veronika Vítková

O snový úvod Zimních olympijských her v Pchjongčchangu se postarala Veronika Vítková. Ve sprintu nestačila jen na Němku Lauru Dahlmeierovou a těsně na Norku Marte Olsbuovou. Česká biatlonistka slaví první individuální medaili z velké akce. Senzačně zajela i 15. Markéta Davidová.

Úvodní medaile pro Dahlmeierovou, Olsbuovou a Vítkovou

Veronika Vítková začala svou cestu za medailí zvolna. Ale co bylo klíčové, ležku odstřílela čistě. Ve druhém kole zvyšovala své tempo. Rychle si počínala i na stojce, kde jí nespadl jen druhý terč.

Po odjezdu ze střelnice se Vítková dostala do vedení. Jenže Marte Olsbuová byla za jejími zády o pouhou desetinu sekundy. To se v závěru obrátilo a Norka vybojovala druhé místo o 1,6 sekundy. Češka to po dojezdu doprovodila nespokojeným gestem.

Obě biatlonistky záhy pokořila Laura Dahlmeierová, která jako jedna z mála odstřílela čistě. Němka zároveň letěla po trati a do cíle dorazila o 24 sekund dřív než Olsbuová. Získala tak svou první olympijskou medaili a rovnou tu nejcennější. Premiérově byla na stupních vítězů i Olsbuová.

Laura Dahlmeierová
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)

Vítková až do dnešního dne čekala na individuální medaili z velké akce. Jejím olympijským maximem bylo šesté místo z vytrvalostního závodu v Soči, na Mistrovství světa v Oslu byla ve stejné disciplíně čtvrtá.

Nyní už jí cenný kov neunikl. Jako by 29letá biatlonistka přitahovala třetí místa, v aktuálním ročníku Světového poháru tuto pozici obsadila už třikrát, z toho dvakrát ve sprintu.

Krach favoritek

Anastasia Kuzminová měla v dnešním sprintu zaútočit na zlatý hattrick. Na trati to vycházelo dobře, nikdo nebyl rychlejší. Jenže na střelnici udělala Slovenka tři chyby a skončila až 13. Na třech trestných okruzích ztroskotaly i šance 25. Kaisy Mäkäräinenové.

Naopak jiná zkušená biatlonistka se prosadila možná až nad očekávání. Marie Dorinová Habertová získala na svých posledních hrách čtvrté místo, na Vítkovou ztratila sedm sekund.

Životní výsledek na velké akce zajela pátá Němka Vanessa Hinzová. Skvěle se olympijský debut povedl i šesté Lise Vittozziové, byť po ležce dokonce držela druhou příčku za krajankou Dorotheou Wiererovou. Jenže Italky vestoje chybovaly, 18. Wiererová dokonce dvakrát.

Nejsvětlejší okamžiky kariéry zažily sedmá Hanna Öbergová a osmá Irene Cadurischová. Jak 22letá Švédka, tak 26letá Švýcarka přitom byly na návštěvě trestného kola.

Úspěch českých debutantek

Svůj olympijský debut zvládly na výbornou Markéta Davidová i Jessica Jislová.

Jednadvacetiletá Davidová se do sprintu pustila po hlavě, v prvním kole měla sedmý běžecký čas. I po jedné chybě tak držela 22. místo. Stojku ovšem zvládla čistě a zařadila se na 10. místo. V závěrečném kole už jí trochu docházely síly, ale stejně to stačilo na skvělé 15. místo. Výš zatím nebyla ani ve Světovém poháru.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

To Jislová neběžela tak rychle, ale střílela slušně. Okopírovala svou o dva roky mladší krajanku, navštívila jedno trestné kolo po ležce a stačilo to na velmi dobrou 23. příčku.

Nespokojenost bude panovat u Evy Puskarčíkové. Dvě chyby vleže a jedna vestoje, na to není zvyklá. Běžecky to také nebylo optimální a výsledkem je 43. příčka. Šance na nápravu přijde už v pondělí, kdy se jede stíhací závod.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
3. Veronika Vítková 0+1 58,9 13. +40,3 9.
15. Markéta Davidová 1+0 1:10,1 38. +59,9 20.
23. Jessica Jislová 1+0 1:05,7 25. +1:28,2 39.
43. Eva Puskarčíková 2+1 1:14,4 51. +1:24,2 36.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)

One thought on “ZOH Pchjongčchang: Vítková slaví bronz! Sprintu vládla Dahlmeierová

  1. Holky – skvělý začátek!!

    Jen maličké upřesnění: na prvním mezičase byla Markéta Davidová úplně nejrychlejší…!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *