Každý si pamatuje, jak zvedali Johannes Thingnes Bø a Dorothea Wiererová nad hlavu velký křišťálový glóbus. Nebo jak Markéta Davidová vyhrála svůj první závod Světového poháru. Pak tu je ale celá řada věcí, které se v minulé sezóně udály, ale už jste na ně možná zapomněli.
1) Začalo to výhrou Fourcada
Byla to sezóna norského vikinga, ale vzpomeňte na její začátek: Martin Fourcade nejprve v Pokljuce pomohl k vítězství francouzské smíšené štafetě a pak sám ovládl první individuální závod sezóny. Vypadalo to, že vykročil za osmým velkým křišťálovým glóbem v řadě…
2) Pokljuka v mlze
Biatlonisté a fanoušci se těšili na první individuální závod sezóny ve sluncem zalité Pokljuce, ale neviděli nic. Doslova. Vytrvalostní závod mužů musel být o den posunut kvůli mlze, kterou v tomto středisku nikdo nečekal.
3) Džimová ve žlutém
O žlutý trikot se během celé sezóny praly Italky, ale na samém začátku ho oblékla jiná žena. Ukrajinka Julija Džimová ovládla úvodní závod sezóny v Pokljuce. A pak už se jen jednou vešla do elitní desítky a dokonce uvažovala o konci kariéry.
4) Kühnův rychlý nástup a pád
Nové německé jméno mezi elitou? Tradičně rychlý běžec Johannes Kühn zvládl odstřílet úvodní vytrvalostní závod sezóny za nula a obsadil životní druhé místo. Jenže ve zbytku zimy se vešel už jen dvakrát do první dvacítky a vytratil se z očí fanoušků.
5) Belgická vlajka mezi elitou
Víte, že jsme v uplynulé sezóně viděli mezi 10 nejlepšími i Belgičana? Tedy spíše Francouze s belgickým občanstvím. Florent Claude ve stíhačce v Hochfilzenu neminul ani jeden terč a radoval se ze životní 10. příčky. A pak pomohl štafetě ke 13. pozici.
6) Ten druhý norský Johannes
Psalo se a mluvilo hlavně o Johannesovi Bøovi, ale větší pozornost by si zasloužil i jeho jmenovec. Johannes Dale zažil ve 21 letech snový debut mezi dospělými. Vyhrál dva závody IBU Cupu a následně skončil při premiéře ve Světovém poháru v Novém Městě 15.
7) Osmý div světa v Oberhofu
Nejdivnější věc, která se stala v minulé sezóně? V Oberhofu bylo hezky. Obvyklou mlhu a srážky všeho typu vystřídalo slunce. Německé středisko ale stejně nezískalo moc plusových bodů, jelikož se dost padalo v ostrých zatáčkách. Což nebyl úplně případ Dorothey Wiererové a Anaïs Bescondové.
It’s a drinking break gone wrong — @BescondAnais and Dorothea Wierer collide #OBE19 😲😲😲
— IBU World Cup (@IBU_WC) January 12, 2019
Watch today’s women’s 10 km pursuit live on https://t.co/bk5aBBso9Q pic.twitter.com/7Do9LffIlP
8) Schempp zmizel
Přiznejte se, zaregistrovali jste, že Simon Schempp po Oberhofu ukončil sezónu? Absolvoval jen 9 závodů, dvakrát se vešel do desítky, ale také dvakrát skončil mimo body. Kde jsou ty časy, kdy se Němec chtěl ucházet o velký křišťálový glóbus…
9) Střelecký koncert českých mužů
Sprint mužů v Ruhpoldingu mohl být památným závodem českého biatlonu. Kdyby měli Češi lepší běžeckou formu a lyže. Trio Krčmář, Moravec a Štvrtecký neminulo jediný terč, nejlepším výsledkem ale bylo až 25. místo prvně jmenovaného.
10) Václavík na pódiu
Adamu Václavíkovi se minulá sezóně vůbec nepovedla, ale jeden světlý bod bychom našli. Na IBU Cupu v Polsku zastřílel ve sprintu čistě a v těžké rusko-norsko-německé konkurenci obsadil třetí místo.
11) Střelkyně Davidová
Co se vám vybaví při vzpomínce na životní sezónu Markéty Davidové? Skvělý běh? Určitě. Skvělá střelba? To asi ne. Ale pozor, na přelomu ledna a února Davidová excelovala i na střeleckých stavech. Ze 14 položek v Antholzi a Canmore jich 11 zvládla odstřílet čistě.
12) Vyhrála i Eckhoffová
Oslavovaly se životní výkony Marte Olsbuové Røiselandové a Ingrid Tandrevoldové, Tiril Eckhoffová zůstávala v jejich stínu. Skoro by se zapomnělo na to, že i ona vyhrála jeden závod Světového poháru. Triumfem v Canmore vůbec poprvé v sezóně nakoukla do elitní desítky.
13) Wiererová v nesnázích
I Dorothea Wiererová si ve své grandiózní sezóně vybrala slabší chvilku. V zámoří stanula dvakrát na hraně druhé a třetí desítky a po 16 závodech přepustila žlutý trikot krajance Lise Vittozziové. Na Mistrovství světa v Östersundu tak odjela z pozice biatlonistky číslo jedna Vittozziová.
14) Maximum české štafety
Tahle věc zapadla v tom, že se uplynulá sezóna z českého pohledu hodnotila jako neúspěšná. Ale čtvrté místo mužské štafety na MS bylo nejlepším výsledkem v historii českého biatlonu.
15) Mona málem královnou
Mistryně světa Mona Brorssonová? Moc k tomu nechybělo. Stačí se vrátit před poslední střelbu stíhacího závodu, na kterou Švédka přijížděla s náskokem 26 sekund na Denise Herrmannovou. Jenže udělala čtyři chyby a skončila sedmá.
16) Smolař Krupčík
Pokud by se volil smolař sezóny, byl by Tomáš Krupčík minimálně mezi nominovanými. Český reprezentant se třikrát kvalifikoval do hromadného startu, ale zúčastnil se ho jen jednou. Poprvé mu daly stopku žaludeční potíže, podruhé mrazy.
17) Lindströmův odchod v tichosti
Vybavíte si poslední závod Fredrika Lindströma? Nemusíte trápit svou paměť, byl to sprint na Holmenkollenu, ve kterém obsadil 68. místo. Dlouholetá švédská jednička skončila i vinou vleklých zdravotních problémů v tichosti.
18) Nejpřesnější Vítková
Z minulé sezóny nám zůstane v paměti spíš obraz vyčerpané Veroniky Vítkové, která na tratích nepůsobila tak živě jako dříve. Nemohla tak zužitkovat životní střeleckou úspěšnost 89,3 %. Za každý trefený terč slíbila 500 korun na dobrou věc, takže nakonec pomohla IKEMu a janovským lyžařům částkou 190 000 korun.
Hlavní foto: Pódium vytrvalostního závodu mužů (Autor: Petr Slavík)