Home > Doporučujeme > 18 věcí, které se staly v sezóně 2018/19 a každý na ně už zapomněl

18 věcí, které se staly v sezóně 2018/19 a každý na ně už zapomněl

Každý si pamatuje, jak zvedali Johannes Thingnes Bø a Dorothea Wiererová nad hlavu velký křišťálový glóbus. Nebo jak Markéta Davidová vyhrála svůj první závod Světového poháru. Pak tu je ale celá řada věcí, které se v minulé sezóně udály, ale už jste na ně možná zapomněli.

1) Začalo to výhrou Fourcada

Byla to sezóna norského vikinga, ale vzpomeňte na její začátek: Martin Fourcade nejprve v Pokljuce pomohl k vítězství francouzské smíšené štafetě a pak sám ovládl první individuální závod sezóny. Vypadalo to, že vykročil za osmým velkým křišťálovým glóbem v řadě…

2) Pokljuka v mlze

Biatlonisté a fanoušci se těšili na první individuální závod sezóny ve sluncem zalité Pokljuce, ale neviděli nic. Doslova. Vytrvalostní závod mužů musel být o den posunut kvůli mlze, kterou v tomto středisku nikdo nečekal.

Mlha v Pokljuce
Foto: Mlha v Pokljuce (Autor: Petr Slavík)

3) Džimová ve žlutém

O žlutý trikot se během celé sezóny praly Italky, ale na samém začátku ho oblékla jiná žena. Ukrajinka Julija Džimová ovládla úvodní závod sezóny v Pokljuce. A pak už se jen jednou vešla do elitní desítky a dokonce uvažovala o konci kariéry.

Foto: Pódium vytrvalostního závodu žen v Pokljuce (Autor: Petr Slavík)

4) Kühnův rychlý nástup a pád

Nové německé jméno mezi elitou? Tradičně rychlý běžec Johannes Kühn zvládl odstřílet úvodní vytrvalostní závod sezóny za nula a obsadil životní druhé místo. Jenže ve zbytku zimy se vešel už jen dvakrát do první dvacítky a vytratil se z očí fanoušků.

5) Belgická vlajka mezi elitou

Víte, že jsme v uplynulé sezóně viděli mezi 10 nejlepšími i Belgičana? Tedy spíše Francouze s belgickým občanstvím. Florent Claude ve stíhačce v Hochfilzenu neminul ani jeden terč a radoval se ze životní 10. příčky. A pak pomohl štafetě ke 13. pozici.

6) Ten druhý norský Johannes

Psalo se a mluvilo hlavně o Johannesovi Bøovi, ale větší pozornost by si zasloužil i jeho jmenovec. Johannes Dale zažil ve 21 letech snový debut mezi dospělými. Vyhrál dva závody IBU Cupu a následně skončil při premiéře ve Světovém poháru v Novém Městě 15.

Johannes Dale
Foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)

7) Osmý div světa v Oberhofu

Nejdivnější věc, která se stala v minulé sezóně? V Oberhofu bylo hezky. Obvyklou mlhu a srážky všeho typu vystřídalo slunce. Německé středisko ale stejně nezískalo moc plusových bodů, jelikož se dost padalo v ostrých zatáčkách. Což nebyl úplně případ Dorothey Wiererové a Anaïs Bescondové.

8) Schempp zmizel

Přiznejte se, zaregistrovali jste, že Simon Schempp po Oberhofu ukončil sezónu? Absolvoval jen 9 závodů, dvakrát se vešel do desítky, ale také dvakrát skončil mimo body. Kde jsou ty časy, kdy se Němec chtěl ucházet o velký křišťálový glóbus…

9) Střelecký koncert českých mužů

Sprint mužů v Ruhpoldingu mohl být památným závodem českého biatlonu. Kdyby měli Češi lepší běžeckou formu a lyže. Trio Krčmář, Moravec a Štvrtecký neminulo jediný terč, nejlepším výsledkem ale bylo až 25. místo prvně jmenovaného.

Jakub Štvrtecký
Foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Jaroslav Svoboda)

10) Václavík na pódiu

Adamu Václavíkovi se minulá sezóně vůbec nepovedla, ale jeden světlý bod bychom našli. Na IBU Cupu v Polsku zastřílel ve sprintu čistě a v těžké rusko-norsko-německé konkurenci obsadil třetí místo.

11) Střelkyně Davidová

Co se vám vybaví při vzpomínce na životní sezónu Markéty Davidové? Skvělý běh? Určitě. Skvělá střelba? To asi ne. Ale pozor, na přelomu ledna a února Davidová excelovala i na střeleckých stavech. Ze 14 položek v Antholzi a Canmore jich 11 zvládla odstřílet čistě.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

12) Vyhrála i Eckhoffová

Oslavovaly se životní výkony Marte Olsbuové Røiselandové a Ingrid Tandrevoldové, Tiril Eckhoffová zůstávala v jejich stínu. Skoro by se zapomnělo na to, že i ona vyhrála jeden závod Světového poháru. Triumfem v Canmore vůbec poprvé v sezóně nakoukla do elitní desítky.

Pódium vytrvalostního závodu žen
Foto: Pódium vytrvalostního závodu žen (Autor: Petr Slavík)

13) Wiererová v nesnázích

I Dorothea Wiererová si ve své grandiózní sezóně vybrala slabší chvilku. V zámoří stanula dvakrát na hraně druhé a třetí desítky a po 16 závodech přepustila žlutý trikot krajance Lise Vittozziové. Na Mistrovství světa v Östersundu tak odjela z pozice biatlonistky číslo jedna Vittozziová.

Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová
Foto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

14) Maximum české štafety

Tahle věc zapadla v tom, že se uplynulá sezóna z českého pohledu hodnotila jako neúspěšná. Ale čtvrté místo mužské štafety na MS bylo nejlepším výsledkem v historii českého biatlonu.

Michal Krčmář
Foto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

15) Mona málem královnou

Mistryně světa Mona Brorssonová? Moc k tomu nechybělo. Stačí se vrátit před poslední střelbu stíhacího závodu, na kterou Švédka přijížděla s náskokem 26 sekund na Denise Herrmannovou. Jenže udělala čtyři chyby a skončila sedmá.

Mona Brorssonová
Foto: Mona Brorssonová (Autor: Petr Slavík)

16) Smolař Krupčík

Pokud by se volil smolař sezóny, byl by Tomáš Krupčík minimálně mezi nominovanými. Český reprezentant se třikrát kvalifikoval do hromadného startu, ale zúčastnil se ho jen jednou. Poprvé mu daly stopku žaludeční potíže, podruhé mrazy.

Tomáš Krupčík
Foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

17) Lindströmův odchod v tichosti

Vybavíte si poslední závod Fredrika Lindströma? Nemusíte trápit svou paměť, byl to sprint na Holmenkollenu, ve kterém obsadil 68. místo. Dlouholetá švédská jednička skončila i vinou vleklých zdravotních problémů v tichosti.

18) Nejpřesnější Vítková

Z minulé sezóny nám zůstane v paměti spíš obraz vyčerpané Veroniky Vítkové, která na tratích nepůsobila tak živě jako dříve. Nemohla tak zužitkovat životní střeleckou úspěšnost 89,3 %. Za každý trefený terč slíbila 500 korun na dobrou věc, takže nakonec pomohla IKEMu a janovským lyžařům částkou 190 000 korun.

Veronika Vítková
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Hlavní foto: Pódium vytrvalostního závodu mužů (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *