Anaïs Bescondová

Anaïs Bescondová

Datum narození: 15. 5. 1987
Místo narození: Aunay-sur-Odon
Země: Francie
Lyže: Madshus
Debut ve SP: Oslo 2007
Nejlépe celkově ve SP: 7. (2017/18)
Nejlépe ve SP: 1. (Antholz 2014)
Web: anaisbescond.com
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Anaïs Bescondová po většinu kariéry zůstává trochu ve stínu slavnějších krajanek. Zároveň je ale nedílnou součástí francouzského týmu.

Pro kariéru Anaïs Bescondové bylo určující, že se její rodina přesunu z Normandie na opačný konec Francie do Morbieru. Odtud pochází slavný francouzský biatlonista Patrice Bailly-Salins, jehož triumf na Mistrovství světa v roce 1995 tehdy sedmiletou holčičku inspiroval.

Bescondová už dříve lyžovala, ale na biatlon se dala až v 15 letech. V Morbieru ji mimo jiné vedl slavný trenér Stéphane Bouthiaux.

V mládežnických kategoriích se potkávala s o rok starší Marií Dorinovou Habertovou. Spolu se v roce 2005 staly dorosteneckými mistryněmi světa. Bescondová pak přidala další čtyři medaile mezi juniorkami.

Ve 23 letech už byla pevnou součástí francouzského áčka. Na Mistrovství světa v roce 2011 pomohla štafetě ke stříbru. Štafetové úspěchy od té doby sbírá pravidelně.

Sama se na stupně vítězů a rovnou na nejvyšší stupínek postavila ve sprintu v Antholzi 2014. Následně při své premiéře pod pěti kruhy skončila v Soči dvakrát pátá.

Na Mistrovství světa v Oslu 2016 sekundovala při spanilé jízdě Dorinové Habertové. Ve vytrvalostním závodě dojela druhá za svou kolegyní, ve smíšené štafetě spolu slavily zlato a ve štafetě stříbro.

Cenné kovy si odvážena i z her v Pchjongčchangu. Opět zvítězila se smíšenou štafetou a byla bronzová ve stíhačce a ve štafetě.

Díky rychlému běhu se Anaïs Bescondová dlouhodobě drží mezi elitou. Dvakrát byla na konci Světového poháru mezi nejlepší desítkou. Vypadá to, že francouzské štafety se bez ní ještě nějakou dobu neobejdou.

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021