Arnd Peiffer

Datum narození: 18. 3. 1987
Místo narození: Wolfenbüttel
Země: Německo
Lyže: Salomon
Debut ve SP: Oberhof 2009
Nejlépe celkově ve SP: 4. (4×)
Nejlépe ve SP: 1. (11×)
Web: www.arndpeiffer.de
Sociální sítě: Facebook

Příběh

Arnda Peiffera charakterizuje klid a rozvaha. I proto je německý biatlonista tak úspěšný na velkých akcích.

S biatlonem začal Peiffer už v devíti letech v domovském Clausthal-Zellerfeld. Později se přesunul do Oberhofu za lepšími tréninkovými podmínkami, ale pořád hájí barvy WSV Clausthal-Zellerfeld. V dolnosaském městě dokonce obdržel čestné občanství.

Na mezinárodní scéně debutoval v sezóně 2007/08, ve svých 20 letech. Z prvních čtyř závodů v juniorském IBU Cupu dva vyhrál, a to proti němu stáli Martin Fourcade či Simon Schempp.

Ještě úchvatnější byl Peifferův debut ve Světovém poháru v roce 2009. Ve štafetě v Oberhofu vyhrál třetí úsek a pomohl Němcům ke stříbru. V následném sprintu dojel sedmý a pak v Ruhpoldingu opět druhý se štafetou. Na konci sezóny v Chanty-Mansijsku poprvé vystoupal na nejvyšší stupínek.

Od té doby Němec posbíral celkem deset výher mezi elitou, z toho tři na velkých akcích. Sibiřské středisko musí mít rád, protože se tam v roce 2011 stal mistrem světa ve sprintu.

Stejnou disciplínu ovládl i na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018. Tehdy o pouhé 4,4 sekundy zdolal Michala Krčmáře.

Třetí velké zlato získal Peiffer ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Antholzi 2020. Vedle toho se stal třikrát mistrem světa ve štafetách.

Arnd Peiffer zároveň patřil k nejvyrovnanějším biatlonistům. Čtyřikrát skončil v celkovém hodnocení Světového poháru čtvrtý. I ve svých 33 letech byl pro německý biatlon nepostradatelný a na Mistrovství světa v Pokljuce se postaral o jedinou mužskou medaili pro Německo, ve vytrvalostním závodě bral stříbro. Další cenné kovy už ale nepřidá, ještě před koncem sezóny 2020/21 totiž překvapivě ukončil kariéru.

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021