Home > Doporučujeme > Benedikt Doll: Z biatlonových tratí rovnou za kuchyňskou plotnu

Benedikt Doll: Z biatlonových tratí rovnou za kuchyňskou plotnu

Benedikt Doll

Devětadvacetiletý Benedikt Doll se k biatlonu dostal už v sedmi letech ve své domovině v německém Schwarzwaldu. Po úspěších v dorosteneckých a juniorských kategoriích se od roku 2011 začal objevovat v IBU Cupu a už následující rok pronikl do kolotoče Světového poháru. Od té doby je nepostradatelným členem německého týmu a na stupně vítězů se v jednotlivých závodech postavil čtyřiadvacetkrát, z toho šestkrát individuálně. Avšak nedivte se, kdybyste ho někdy místo biatlonové kombinézy a malorážky zastihli s kuchyňskou zástěrou a vařečkou.

Rychlý běh, nevyrovnaná střelba

Jeden z nejhezčích momentů v biatlonu zažil Benni na začátku své kariéry na Mistrovství světa juniorů a dorostenců v roce 2008 v německém Ruhpoldingu. Tehdy v závodě dorostenecké štafety nepotřeboval ani jeden náboj navíc a německý tým si dojel pro nejcennější kov. Že se jeho výsledky odvíjí podle střelby, poznal i o devět let později, tentokrát už mezi biatlonovou elitou v rakouském Hochfilzenu.

Sobota 11. února 2017 je den, na který německý biatlonista jen těžko někdy zapomene. Na mistrovství světa právě probíhá sprint mužů a Benedikt se po čisté střelbě a skvělém běhu dostává do vedení. Ví, že mu závody jako je sprint svědčí, jelikož na trati utíká sám za sebe a jedině tak je schopen podat nejlepší výkon, ale už jenom samotná myšlenka, že by Johannes Thingnes Bø v posledním kole přišel o svůj desetisekundový náskok, mu připadá šílená. Zatímco se převléká a uklidňuje myšlenkou, že i stříbrná medaile se počítá, norský mladík na trati bojuje ze všech sil, nakonec ale na Němce nestačí. Benedikt Doll se ve svých čtyřiadvaceti letech stává mistrem světa.

Benedikt Doll
Benedikt Doll (Autor: Jiří Zaňát)

,,Když jedete na olympiádu a nevyhrajete medaili, je to jako byste tam nikdy nebyli.“

Benedikt Doll

Dalším velkým milníkem se stává nadcházející zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu. Co se týká olympijských her, má v tom rodák z Titisee-Neustadtu jasno – raději se nezúčastnit než se vrátit bez medaile. A tak se z těch v roce 2018 vrátil pro jistotu s medailemi dvěma. Prvním bronz trochu překvapivě vybojoval ve stíhačce, o jedenáct dní později přidal další třetí místo s mužskou štafetou. 

Benni má za sebou spoustu skvělých závodů a zásluhou rychlého běhu často bojuje o nejvyšší příčky. Avšak jeho výkony na střelnici jsou velmi nestabilní, kde ho trápí především položka vestoje, při níž dosahuje pouze 70% úspěšnosti. Sám si je toho vědom a získat sebevědomí a vyrovnanost při střelbě je jedním z jeho největších cílů v biatlonové kariéře. Vždyť sklopit všechny terče na střelnici se mu podařilo až v sedmnácti letech.

Benedikt Doll a Martin Fourcade
Benedikt Doll a Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

,,Biatlon je zábava a tvoří nedílnou součást mého života. Pro mě je důležitější být součástí celé biatlonové rodiny než se pouze soustředit na výsledky.“

Benedikt Doll

U plotny s Charlym a Bennim

Benedikt od mládí obdivoval Ole Einara Bjørndalena a učil se po boku německých velikánů jako je Erik Lesser, nikdy však biatlonu nepropadl naplno. Tento sport sice tvoří neodmyslitelnou součást jeho života, velkou roli u nějak však hraje i kreativita a produktivita. Zajímá se o ekonomii, marketing, rád fotí, točí, tvoří na počítači a také vaří. Myšlenka, že by se tímhle směrem ubíral i v budoucnosti mu vůbec není cizí.

O tom, že se zdravý životní styl skládá nejenom z pohybu, ale také kvalitní vyvážené stravy, je německý biatlonista pevně přesvědčen. Sport v jeho případě zastává biatlon, o druhé zmíněné se stará spolu se svým otcem Charlym, který se živí jako šéfkuchař. Není tak ani divu, že vášeň k jídlu vzbudil i ve svém synovi. Oba si potrpí na sezónní regionální suroviny, čerstvé ingredience a správný způsob přípravy. A jelikož se vyžívají v objevování nových kombinací, založili si blog Dolls Küche, kde sdílí své recepty, a také stejnojmenný kanál na YouTube, který má aktuálně 314 sledujících. Tohle jim však úplně nestačilo, a tak na konci roku 2018 spatřila světlo světa jejich společná kuchařka – Doll’s Schwarzwaldlust, která je plná nejenom neodolatelných receptů, ale také tipů pro sportovce.

Až se tedy jednou Benedikt Doll rozhodne ukončit kariéru, nezbyde fanouškům nic jiného, než si při přestávkách mezi jednotlivými biatlonovými závody alespoň chystat pokrmy podle jeho receptů. Tak si připravte kuchyňskou zástěru a vařečku, kulinářský zážitek začíná za tři, dva, jedna…

Hlavní foto: Benedikt Doll (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *