Česká republika

Název federace: Český svaz biatlonu
Prezident: Jiří Hamza
Kombinéza: Atex
Nejlépe v Poháru národů M: 5.
Nejlépe v Poháru národů Ž: 2.
Web: www.biatlon.cz

Profil

Biatlon se stal v Česku fenoménem až v posledních letech, kořeny tohoto sportu jsou ale mnohem hlubší.

Zdeněk Kašper je právem označován za jednoho z otců moderního biatlonu. V sedmdesátých letech prosadil přechod na malorážky a v osmdesátých letech zase bojoval o to, aby závodily také ženy.

I s jeho přispěním tak mohla Jiřina Pelcová v sezóně 1989/90 oslavit celkový triumf ve Světovém poháru. Na další velký křišťálový glóbus čekal český biatlon 26 let, nad svou hlavu ho zvedla Gabriela Koukalová.

Česko má šest zlatých medailí z mistrovství světa, což znamená desáté místo v tabulce zemí. První zlato získala v roce 1993 štafeta žen. Následovaly mistrovské tituly Kateřiny Holubcové Jakešové (2003) a Romana Dostála (2005) ve vytrvalostních závodech.

Další cenné kovy přinesl biatlonový boom, který odstartoval zhruba s rokem 2012. V Kontiolahti 2015 byla zlatá smíšená štafeta a o dva roky později v Hochfilzenu se stala Gabriela Koukalová mistryní světa ve sprintu. Zatím poslední zlato zařídila Markéta Davidová ve vytrvalostním závodě na Pokljuce 2021.

Na olympijskou medaili čekal český biatlon až do roku 2014. V Soči jich přišlo hned pět a pod třemi byl podepsán Ondřej Moravec. Další dvě medaile získali Michal Krčmář a Veronika Vítková v Pchjongčchangu 2018.

V sezóně 2011/12 hostilo Nové Město na Moravě poprvé Světový pohár a hned se zařadilo mezi střediska s nejvyššími diváckými návštěvami.

Závodníci

Trenéři

Trenér mužů: Ondřej Rybář
Asistent trenéra mužů: Aleš Ligaun
Trenér žen: Egil Gjelland
Asistent trenéra žen: Jiří Holubec
Asistentka trenéra žen: Kamila Jiroutek Rajdlová

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021