Česká republika

Název federace: Český svaz biatlonu
Prezident: Jiří Hamza
Kombinéza: Atex
Nejlépe v Poháru národů M: 5.
Nejlépe v Poháru národů Ž: 2.
Web: www.biatlon.cz

Profil

Biatlon se stal v Česku fenoménem až v posledních letech, kořeny tohoto sportu jsou ale mnohem hlubší.

Zdeněk Kašper je právem označován za jednoho z otců moderního biatlonu. V sedmdesátých letech prosadil přechod na malorážky a v osmdesátých letech zase bojoval o to, aby závodily také ženy.

I s jeho přispěním tak mohla Jiřina Pelcová v sezóně 1989/90 oslavit celkový triumf ve Světovém poháru. Na další velký křišťálový glóbus čekal český biatlon 26 let, nad svou hlavu ho zvedla Gabriela Koukalová.

Česko má pět zlatých medailí z mistrovství světa, což znamená desáté místo v tabulce zemí. První zlato získala v roce 1993 štafeta žen. Následovaly mistrovské tituly Kateřiny Holubcové Jakešové (2003) a Romana Dostála (2005) ve vytrvalostních závodech.

Další cenné kovy přinesl biatlonový boom, který odstartoval zhruba s rokem 2012. V Kontiolahti 2015 byla zlatá smíšená štafeta a o dva roky později v Hochfilzenu se stala Gabriela Koukalová mistryní světa ve sprintu.

Na olympijskou medaili čekal český biatlon až do roku 2014. V Soči jich přišlo hned pět a pod třemi byl podepsán Ondřej Moravec. Další dvě medaile získali Michal Krčmář a Veronika Vítková v Pchjongčchangu 2018.

V sezóně 2011/12 hostilo Nové Město na Moravě poprvé Světový pohár a hned se zařadilo mezi střediska s nejvyššími diváckými návštěvami.

Závodníci

Trenéři

Trenér mužů: Ondřej Rybář
Asistent trenéra mužů: Aleš Ligaun
Trenér žen: Egil Gjelland
Asistent trenéra žen: Jiří Holubec
Trenér týmu pro IBU Cup: Zdeněk Vítek

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 26. 12. 2020