Home > Novinky > Český tým zahájil přípravu se 14 muži a 9 ženami

Český tým zahájil přípravu se 14 muži a 9 ženami

Ondřej Rybář

Široký tým, společné tréninky a zatím bez rozdělení na úrovně A a B. Tak v tuto chvíli vypadá české reprezentace, která pod vedením šéftrenéra Ondřeje Rybáře vstupuje do olympijské sezóny.

Návrat k centralizované přípravě

Loňská příprava měla hlavní bod ve zrychlení střelby. Na to se chtějí Češi zaměřit i letos, ale konkrétnější zatím Ondřej Rybář nebyl. Jasné je zatím to, že se česká reprezentace vrací k modelu centralizované přípravy v domácích podmínkách.

„Přestože organizačně to pro nás bude mnohem náročnější, vždyť jenom sportovců je třiadvacet, cítíme, že společná příprava nám více svědčí a lépe také sdílíme informace,“ vysvětlil Rybář tento krok pro oficiální web Českého biatlonu.

Celý tým se tak bude připravovat spolu převážně v Jablonci nad Nisou, v Letohradě a v Novém Městě na Moravě. Volbou jsou i Hnanice u Znojma, domov prezidenta ČSB Jiřího Hamzy.

Nyní už mají reprezentanti za sebou první soustředění, které se konalo minulý týden v německém Altenbergu, blízko českých hranic. Hlavním programem byla střelba, ale prostor dostal i golf, jak ukazuje povedené video Michala Šlesingra.

Na vybrané biatlonisty a biatlonistky dále čeká v srpnu již tradiční soustředění ve francouzském pohoří Jura. Jistotu účasti mají v tuto chvíli Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Michal Krčmář.

Na podzim pak dojde k rozdělení týmu na A a B.

Čtyři nováčci a trojí loučení

Široká reprezentace v tuto chvíli čítá hned 14 mužů a 9 žen. Ženská část mohla být ještě početnější, ale tři biatlonistky ukončily kariéru. Už dříve proběhlo loučení s Jitkou Landovou, nyní se přidávají další dvě jména. V příští sezóně už na tratích neuvidíme Kristýnu Černou a Simonu Maříkovou.

Loučení v českém týmu

 

Kristýna Černá (24 let)

Patřila k velkým nadějím českého biatlonu. V roce 2012 zazářila na Mistrovství světa juniorů v Kontiolahti, kde si ve vytrvalostním závodě došla pro 6. příčku. Ve Světovém poháru absolvovala v roce 2013 tři starty, z toho dva štafetové. Spolu s Vítkovou, Koukalovou a Zvařičovou se v Ruhpoldingu radovala z tehdy šokujícího třetího místa. Pak už startovala převážně v IBU Cupu, kde skončila nejlépe 10.

Simona Maříková (21 let)

Její kariéra je spojená s řadou zdravotních problémů, ale také s nesporným talentem. Úspěchy slavila zejména v uplynulém ročníku. Na Mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě brala 5. příčku ve vytrvalostním závodě a ve sprintu a ve stíhačce byla shodně 6. Toto umístění zopakovala i ve sprintu na Mistrovství světa juniorů v Osrblie.

Kristýna ČernáFoto: Kristýna Černá (Autor: Jiří Zaňát)

Veselejší kapitolou je rozšíření českého týmu o čtyři nováčky. Z juniorské kategorie povýšili mezi dospělé Anna Tkadlecová, Milan Žemlička, Ondřej Šantora a Jakub Procházka.

Nováčci v českém týmu

 

Anna Tkadlecová

Pravidelně obrážela vrcholné mládežnické podniky. Nejvíc se jí povedlo asi Mistrovství světa juniorů v Minsku 2015, kde vybojovala mezi dorostenkami 19. místo ve stíhačce. V IBU Junior Cupu se dostala nejlépe na 5. příčku.

Milan Žemlička

Mezi muže přechází jako úřadující juniorský mistr Evropy z Nového Města. Skvěle mu vyšlo i Mistrovství světa juniorů v Osrblie, kde pomohl štafetě ke 4. pozici a sám pak byl 5., 6. a 9. Před rokem v Cheile Gradistei zase přispěl juniorské štafetě ke světovému bronzu.

Ondřej Šantora

V prestižním IBU Junior Cupu dosáhl v sezóně 2015/2016 na vítězství. Uplynulá sezóna mu zase přinesla stříbro ze stíhačky na MEJ v Novém Městě, kde nestačil jen na Žemličku. Spolu s ním byl pak členem čtvrté štafety na MSJ v Osrblie.

Jakub Procházka

Doplňuje silnou generaci loňských juniorů. Také byl členem čtvrté štafety v Osrblie a rovněž uspěl na MEJ v Novém Městě. Ve sprintu dojel 9. a ve stíhačce dokonce 6. Podobně jako jeho krajané na Vysočině oslnil výborným během.

Milan ŽemličkaFoto: Milan Žemlička (Autor: Jiří Zaňát)

Kromě čtyř nováčků čítá česká reprezentace i Jana Buriana a Ondřeje Hoška, kteří přestoupili mezi muže v loňském roce. V juniorském výběru Jindřicha Šikoly nadále zůstává talentovaná Markéta Davidová. Je však pravděpodobné, že znovu dostane šanci i mezi dospělými.

Jinak zůstává reprezentace neměnná včetně realizačního týmu. Ondřej Rybář tak stále má jako šéftrenér pod svými křídly trenéra mužů Michaela Málka a trenéra žen Zdeňka Vítka.

Složení české reprezentace pro sezónu 2017/2018

 

Muži: Jan Burian, Ondřej Hošek, Michal Krčmář, Lukáš Kristejn, Matěj Krupčík, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jakub Procházka, Jaroslav Soukup, Ondřej Šantora, Michal Šlesingr, Adam Václavík, Tomáš Vojík, Milan Žemlička

Ženy: Lucie Charvátová, Ludmila Horká, Jessica Jislová, Lea Johanidesová, Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Anna Tkadlecová, Veronika Vítková, Veronika Zvařičová

Šéftrenér: Ondřej Rybář

Trenéři mužů: Michael Málek (A), Aleš Ligaun (A), Marek Lejsek (B), Tomáš Kašpar (B)

Trenéři žen: Zdeněk Vítek (A), Jiří Holubec (A), Marián Málek (B)

Zdroj: biatlon.cz
Hlavní foto: Ondřej Rybář (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *