Sluncem zalitý a vysokou nadmořskou výškou zrádný Antholz. Italské středisko znovu nezklamalo a přineslo dvojnásobné pokoření Martina Fourcada a změnu držitelky žlutého trikotu. Co dalšího se během 6. dílu Světového poháru stalo?
Jak to všechno probíhalo
Laura zpět ve žlutém
Když se rozhodla vynechat dva závody v Oberhofu, tak věděla, že jí to bude stát žlutý trikot. Zároveň si ale Laura Dahlmeierová musela být vědoma toho, že ho při své současné formě může brzy získat zpět. A podařilo se jí to po vítězství ve vytrvalostním závodě v Antholzi.
V půlce závodu už měla sice dvě chyby, ale další dvě položky zvládla odstřílet za nula. A především excelovala v běhu. Druhé nejrychlejší Gabriele Koukalové nadělila půl minuty. Celkově jí pak porazila o mnohem víc. Šestkrát chybující Koukalová totiž dojela až 24.
Přesto si mohla česká biatlonistka hned při první příležitosti přivlastnit žlutý trikot. A ten se zdál skutečně blízko, když odjížděla v hromadném startu z poslední střelby na vedoucí pozici spolu s Nadine Horchlerovou. Třetí byla Dahlmeierová. Kdyby to takhle dopadlo i na konci, tak opět došlo k převlékání.
Jenže 30letá Nadine, která byla dosud spíše ve stínu své mladší sestry Karolin a byla ve Světovém poháru nejlíp dvakrát pátá (mimochodem také v Antholzi), našla v závěru více sil a přespurtovala Koukalovou, která odtáhla prakticky celý závěrečný okruh. Viditelně unavená Češka pak neodolala ani náporu ze strany Dahlmeierové.
Vedle Nadine Horchlerové se našla v Antholzi ještě jedna biatlonistka, která prožila zatím své nejkrásnější chvíle kariéry. Domácí Alexia Runggaldierová se ve svých 25 letech dočkala premiérového pódia, když obsadila ve vytrvalostním závodě třetí místo. A nebyla to náhoda. V hromadném startu totiž byla šestá.
Povstání proti Fourcadovi
Bilance Martina Fourcada před zastávkou v Antholzi byla naprosto dominantní: 13 závodů, 10 výher, 3 druhá místa a 1 osmé. Šestý díl Světového poháru se mu ale tolik nepovedl. Znovu se ukázalo, že Itálie Francouzovi prostě nesedí.
I když tu byl pokrok. Druhá příčka ve vytrvalostním závodě pro něj znamenala první pódium v Antholzi po pěti letech. Na Antona Šipulina ale v ten den neměl. A i tady jsme se znovu přesvědčili o tom, jak je vysoko položené středisko specifické.
Šipulin se od začátku roku spíše trápil, ani jednou nebyl na stupních vítězů. A ejhle, přišel Antholz, kde už v minulosti čtyřikrát triumfoval, a ono to opět šlo. Rus vyhrál nejen poprvé v sezóně, ale také prakticky po jednom celém roce. Naposledy zvítězil právě před rokem v Antholzi.
Pro muže, který už několik let v řadě vyhlašuje útok na velký křišťálový glóbus, to bylo velké povzbuzení. Stejně jako triumf v hromadném startu pro Johannese Bøho. V Oberhofu ho skolila nemoc, která se výrazně podepsala i na jeho výkonech v Ruhpoldingu.
Procitnutí přišlo až v Antholzi a jak Johannes poznamenal, tak v pravou chvíli směrem k blížícímu se Mistrovství světa. Trochu méně šťastná chvíle to byla pro Quentina Fillona Mailleta, který přijížděl v hromadném startu na stadion jako první a dělal si zálusk na premiérový triumf v kariéře. Na Norův nástup ale reagovat nemohl.
České zkoušení
Letošní Světový pohár v Antholzi byl pro českou reprezentaci hned z několika hledisek jakýmsi testem. Oproti minulým letem bydleli Češi kousek od stadionu, tedy ve vysoké nadmořské výšce. Pohnutkem k tomuto rozhodnutí byl určitě fakt, že i rakouský Hochfilzen patří k výše položeným střediskům. A taky to, že v Antholzi náš tým stráví finální dvoutýdenní soustředění před vrcholem sezóny.
Také proto bylo nejisté, jak se závodníci vypořádají s aklimatizací, která jim dělala problémy i v minulosti. U mužů se to moc nepovedlo. Přišlo trápení jak na trati, tak na střelnici. Spokojenost mohla zavládnout snad jen u Michala Krčmáře, 8. muže z vytrvalostního závodu.
Ženy si vedly o poznání líp. Gabriele Koukalové dobře sekundovala 13. a 11. Eva Puskarčíkové. Celkem spokojená mohla být po hromadném startu i 14. Veronika Vítková. Na body se zase poprvé od Östersundu dostala Lucie Charvátová.
Testem pak byly i štafety. A nutno podotknout, že výsledkově dopadly velmi špatně. Muži dojeli 13., když první úsek moc nevyšel Ondřeji Moravcovi a na tom druhém musel debutant Adam Václavík kroužit dvě trestná kola. Trenéři ho chtěli vidět v akci před MS. Měl to těžké a musel dotahovat, což se možná projevilo i na oné nešťastné střelbě vestoje.
Štafeta žen na tom byla ještě hůře. Při absenci Gabriely Koukalové dostaly úseky nové uspořádání. Začínala Lucie Charvátová, která se znovu nevyvarovala trestného kola. Solidním během ale ztrátu udržela pod jednou minutou a zřejmě si definitivně zajistila místo v kvartetu pro Hochfilzen.
Kamenem úrazu byl druhý úsek v podání Ley Johanidesové. Té se návrat do Světového poháru příliš nepovedl, když kromě pěti dobíjení velmi pomalu běžela a ztratila na čelo tři minuty. Eva Puskarčíková a Veronika Vítková už to nedotáhly výš než na 16. příčku, což je pravděpodobně vyrovnání nejhoršího výsledku české štafety žen v historii. Naposledy byly Češky 16. před 6 lety právě v Antholzi.
Zcela opačně na tom bylo ve štafetách Německo. Nejprve Simon Schempp skvělým finišem zařídil výhru mužům. A o triumfu Němek nemohlo být nejmenšího pochybu. Dahlmeierová a spol. tak vyhrály třetí letošní štafetu ze tří.
Zajímavý okamžik
Nejvyrovnanější finiš přinesla štafeta mužů. Na cílové rovince soupeři dva muži, kteří platí možná za ty nejlepší finišmany (samozřejmě až po Michalu Krčmářovi). Jediná desetina nakonec rozhodla o tom, že Simon Schempp vybojoval vítězství pro Německo a Emil Hegle Svendsen druhé místo pro Norsko.
Another great LIVE #biathlon moment: https://t.co/etzcAX5WcR #ANT17 pic.twitter.com/4llLgivgxU
— IBU World Cup (@IBU_WC) 21. ledna 2017
Statistické okénko
Poprvé v sezóně se musel Martin Fourcade na jedné štaci obejít bez jediné výhry. Páté místo z hromadného startu je pro něj zároveň druhým nejhorším výsledkem v sezóně.
Pátou výhrou v Antholzi dohnal Anton Šipulin Simona Schemppa. Víckrát už v italském středisku vyhráli jen Ole Einar Bjørndalen (15) a Raphaël Poirée (7).
Emil Hegle Svendsen opět potvrdil svou vyrovnanou formu. Potřetí v řadě skončil do 4. místa a podeváté do 7. místa.
Podesáté v kariéře a posedmé v sezóně se povedlo Michalu Krčmářovi skončit v elitní desítce. Zároveň si dal 8. příčkou ve vytrvalostní závodě předčasný dárek k dnešním 26. narozeninám.
Zásluhou Nadine Horchlerové a Laury Dahlmeierové se poprvé v sezóně se stalo, že na prvních dvou příčkách dojely biatlonistky z jedné země. V minulé sezóně se to povedlo dvakrát Němkám a jednou Francouzkám.
Lauře Dahlmeierové se čtvrtou výhrou v sezóně podařilo dohnat Gabrielu Koukalovou. V počtu druhých míst už ji dokonce předehnala (čtyři ku třem).
Pro Gabrielu Koukalovou bylo třetí místo v hromadném startu vůbec prvním pódiovým výsledkem v Antholzi. Navázala tak na 13 let starou druhou příčku Kateřiny Holubcové.
Italským biatlonistkám se povedlo poprvé v Antholzi vystoupat ve štafetě na stupně vítězů.
Foto: Laura Dahlmeierová (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)