Oberhof je český. Alespoň by se tak obrazně dal nazvat po tom, co převedli během 6 závodů Světového poháru čeští biatlonisté v čele s Gabrielou Koukalovou. Ve skvělém tažení pokračoval Martin Fourcade, ale už nebylo tak suverénní jako na konci roku 2016.
Jak to všechno probíhalo?
Od prvního do posledního závodu to v Oberhofu bylo galapředstavení českého biatlonu. Úvodní akt měl na svědomí Michal Šlesingr, který z větrného sprintu ulovil svou první medaili v této sezóně. Nestačil pouze na Juliana Eberharda. Rakouský rychlík se tentokrát trefil a získal druhou výhru ve své kariéře.
Velkým milníkem byly z českého pohledu první body Adama Václavíka v kariéře. A ne ledajaké body. Talentovaný borec si vyjel 17. příčku.
Šlesingra hned další den trumfla suverénní výhrou ve sprintu Gabriela Koukalová. Nadějné pozice využila i ve stíhacím závodě, kde ji zdolala jen Marie Dorinová Habertová. Ve stíhačce mužů už se vrátil na vítěznou vlnu Martin Fourcade. Šlesingr opět uspěl, skončil 7.
Mimochodem, český biatlon měl v každém závodě zastoupení v elitní desítce. V hromadném startu mužů se o to postaral 9. příčkou Michal Krčmář. Sledovanější ale byla fantastická bitva o zlato, v níž Němci Simon Schempp a Erik Lesser porazili Martina Fourcada. Schempp svému krajanovi dost možná pomohl tím, že Francouze trochu zbrzdil. „Oh, wie ist das schön (Oh, jak je to krásné),“ zpívaly zaplněné tribuny.
Krásné bylo i vyvrcholení Světového poháru v Oberhofu. Zvlášť pro české fanoušky. Gabriela Koukalová ovládla hromadný start před domácí hvězdou Laurou Dahlmeierovou, která se vracela po absenci v úvodních dvou závodech. A třetí místo si vystřílela Eva Puskarčíková. Teprve podruhé v historii se postavily na stupně vítězů v jednom závodě dvě Češky.
LIVE #biathlon moment: https://t.co/etzcAX5WcR #OBE17 pic.twitter.com/NXtrQlfp1c
— IBU World Cup (@IBU_WC) 8. ledna 2017
Vítězové
Martin Fourcade – Znovu získal nejvíc bodů ze všech, ale poprvé si letos z nějakého střediska odváží jen jedno vítězství. Není neporazitelný.
Erik Lesser – Jako by na něj vůbec nedoléhal tlak zaplněných tribun. Ve sprintu i ve stíhacím závodě dojel pátý a zlatým hřebem bylo nedělní stříbro.
Simon Schempp – První vítězství v sezóně a zrovna na domácí půdě. Společně s Lesserem porazil supermana, jak psala německé média.
Gabriela Koukalová – Ve hře bylo 180 bodů, ona jich posbírala 174. Podle svých slov prožila jedny z nejlepších chvil své kariéry a získala žlutý trikot znovu do svého vlastnictví.
Marie Dorinová Habertová – Během Vánoc ji skolila nemoc, ale moc se na ní nepodepsala. Po třetím místě ve sprintu vyhrála stíhací závod a připsala si tak druhou výhru v sezóně.
Kaisa Mäkäräinenová – Nejrychlejší běžkyně seriálu má za sebou nejlepší díl Světového poháru v této sezóně. Skončila druhá a třetí, jen ta výhra stále uniká.
Poražení
Anton Šipulin – Dost možná se na jeho horších výkonech projevuje aktuální dopingová kauza. V Oberhofu každopádně nebyl ve své kůži a už čtyřikrát v řadě se nedostal do TOP10.
Quentin Fillon Maillet – V Novém Městě na Moravě se dvakrát vešel do elitní desítky a dokonce bral bronz, tady pro něj byla maximem 25. příčka. Hromadný start ani nedojel.
Justine Braisazová – Mladičká Fracouzka ztratila lehkost z úvodu sezóny. Místo bojů o medaile získala ve sprintu jen dva body, do stíhačky nenastoupila a svou bilanci příliš nenapravila ani 19. místem v hromadném startu.
Darja Domračevová – Jasně, vrací se po porodu a po dvouleté pauze. Přesto si ona sama a hlavně Bělorusové představovali o něco lepší návrat než 37. a 34. místem. Chyběla jak běžecká, tak střelecká pohoda.
Zajímavý okamžik
V Novém Městě na Moravě se o gesto fair play postarala Gabriela Koukalová, když v cílové rovince pustila před sebe Miriam Gössnerovou, která kvůli ní v posledním kopci upadla. O podobný počin se v Oberhofu postarala Rakušanka Lisa Hauserová. Vanesse Hinzové přišlápla hůlku, a tak jí podala tu svou.
Tento příběh bohužel neměl tak dobrý konec. Hauserová krátce nato upadla ve sjezdu a poškodila si zbraň. Následně ze závodu odstoupila. Úsměv jí však z tváře nezmizel.
LIVE #biathlon moment: https://t.co/etzcAX5WcR #OBE17 pic.twitter.com/UGWSBNGaNg
— IBU World Cup (@IBU_WC) 8. ledna 2017
Bojovník
Když vjíždíte do stíhacího závodu se startovním číslem 57 a ztrátou dvě a půl minuty, tak asi nemyslíte na umístění v elitní desítce. Ukrajinec Artěm Pryma to ale dokázal. Během celého závodu udělal jen dvě chyby a dojel 9., kousek za 7. Šlesingrem.
Svým posunem o 48 míst dorovnal Darju Domračevovou, která na Mistrovství světa v Pchjongčchangu roce 2009 poskočila z 53. příčky na 5. Rekordmanem pravděpodobně zůstává Julian Robert, který v roce 2005 v Östersundu vyšplhal z 60. na 10. pozici.
Smolař
Běžecky jsou to od Kaisy Mäkäräinenové koncerty, na střelnici to ale neladí. Finka i proto stále čeká na úvodní vítězství v letošní sezóně. Blízko tomu byla ve sprintu, vestoje si mohla dovolit i jednu chybu. Jenže ony přišly dvě.
V závodě s hromadným startem udělala Mäkäräinenová hned čtyři nepřesnosti na úvodní ležce, ale s fantastickým během se před poslední střelbou zařadila zpět do boje o bronz. Bohužel opět dvakrát chybovala.
Statistické okénko
Němečtí biatlonisté konečně uspěli doma v Oberhofu. Arnd Peiffer nejprve protrhl pětileté čekání na pódium a Simon Schempp pak navázal na triumf Andrease Birnbachera z roku 2012.
Ve všech třech závodech v Oberhofu skončil Emil Hegle Svendsen v elitní desítce, celkově protáhl svou sérii výsledků do 10. místa v této sezóně na 6.
Michal Šlesingr ukázal, že se mu v Oberhofu daří. Už tu byl 9x v elitní desítce a dvakrát na pódium.
Gabriela Koukalová už nyní vyrovnala svůj maximální počet výher v jedné sezóně. Čtyři vítězství posbírala v ročnících 2012/2013 a 2015/2016.
Se dvěma zlaty a jedním stříbrem se Koukalová stala nejúspěšnější Češkou v Oberhofu. Veronika Vítková má na svém kontě jedno zlato a dvě stříbra.
Po čtyřech letech vystoupala v Oberhofu na stupně vítězů Němka. Povedlo se to v hromadném startu druhé Lauře Dahlmeierové.
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)