Home > Téma > Cílová rovinka: Světový pohár v Östersundu 2015

Cílová rovinka: Světový pohár v Östersundu 2015

Cílová rovinka

Cílová rovinka

Byl to povedený start sezóny. Většina závodníků již ze švédského Östersundu zamířila do rakouského Hochfilzenu, ale my ještě chvilku zůstaneme na severu. Podíváme se na shrnutí první štace Světového poháru.

Hvězdy

Martin Fourcade

Před sezónou vyhlašovalo mnoho závodníků atak na Martina Fourcada. A odpověď Francouze? V Östersundu sice odstartoval volněji, 21. příčkou ve vytrvalostním závodě, ale pak přišla suverénní výhra ve sprintu a následné kontrolování pozice ve stíhačce. Fourcade je opět ve žlutém.

Cocorico à ÖstersundQuelle démonstration de la part de Martin Fourcade qui remporte la poursuite 12,5 km au lendemain de sa victoire sur le sprint ! C’était à vivre il y a quelques instants sur L’ÉQUIPE 21 !#biathlon21

Zveřejnil(a) L’ÉQUIPE 21 dne 6. prosinec 2015

Gabriela Soukalová

Hon za neobsazeným trůnem biatlonové královny začala nejlépe Gabriela Soukalová. Ve vytrvalostním závodě se ještě poslední ranou připravila o vítězství, ve sprintu už se však dočkala. Právem je majitelkou žlutého trikotu, když ho drží s náskokem pěti bodů.

Zveřejnil(a) Český biatlon dne 5. prosinec 2015

Ole Einar Bjørndalen

Nikdy nepodceňujte Bjørndalena. Ani když mu je už téměř 42 let a má před sebou poslední sezónu. Výhra legendárního Nora ve vytrvalostním závodě měla číslovku 94 (ne původně uvedených 95). A nebyla to žádná náhoda, přišlo totiž i třetí místo ve sprintu.

Dorothea Wiererová

To, jakým způsobem Wiererová čistila terče, vyvolávalo obdiv. Na jednu položku potřebovala v průměru jen 26,4 sekundy. Odměnou jí byla ve vytrvalostním závodě první výhra v kariéře a také obléknutí žlutého trikotu. O ten ji sice připravila Soukalová, ale i tak se italská kráska drží na vynikající druhé pozici.

Grazie a tutti 😍

Fotka zveřejněná uživatelem DORO (@dorothea_wierer),

Quentin Fillon Maillet

Veškerou pozornost na sebe upoutal Martin Fourcade, ale tak trochu v jeho stínu vynikal i jeho mladší krajan. Ze tří startů vytěžil Fillon Maillet jedno třetí a dvě čtvrtá místa. Vyrovnané a hlavně kvalitní výsledky ho vystřelily na třetí příčku celkového hodnocení.

Překvapení

Federica Sanfilippová

Maximum Italky Sanfilippové ve SP před Östersundem: 11. místo. Po: 2. místo. Těžko říct, kde se to v ní vzalo, každopádně ve sprintu podala vynikající výkon. Nejenže čistě zastřílela, ale zaznamenala také šestý nejlepší běžecký čas.

Výkony domácích

Loni krom Fredrika Lindströma Švédové spíš paběrkovali. Před touto sezónou se k nim vrátil uznávaný kouč Wolfgang Pichler a vše je jinak. V závodě dvojic dojeli Perssonová s Arwidsonem na výborné čtvrté příčce a snad ještě cennější je pátá pozice smíšené štafety. Z individuálních výsledků zaujalo 16. místo debutanta Nelina ve sprintu.

Gigantický posun veteránky

V pátek oslavila 37. narozeniny a v neděli ve stíhačce předjížděla jednu biatlonistku za druhou. Odstartovala jako poslední, dojela na 19. místě. Skvělá oslava pro Rumunku Evu Tofalviovou.

Body Kazachů

Na občasné bodové zisky reprezentantů Kazachstánu jsme zvyklí, ale čtyři bodující na jedné štaci? V Östersundu díky Savickému, Braunovi, Višnevskajové a Usanovové realita. Posledně jmenovaná v individuálu dokonce skončila na 15. místě.

Zklamání

Anton Šipulin

Hýřil sebevědomím, když prohlašoval, že chce velký křišťálový glóbus. Po prvních závodech má Anton Šipulin o čem přemýšlet. Pokaždé sice skončil na bodech, ale pohyboval se v patrech, na která není zvyklý. Maximum, 15. pozici, si zajel ve stíhačce.

Jakov Fak

Podobný případ jako Šipulin s tím rozdílem, že Jakov Fak odjíždí z Östersundu dokonce bez bodu! Důvod je jasný – Slovince nasbíral ve třech individuálních závodech neuvěřitelných 21 chyb. Frustrace musela být o to větší, že si Fak odpálil naděje na slušný výsledek vždy již na první položce.

Ruské ženy

Už v minulé sezóny byly výkony ruských biatlonistek velmi rozpačité, ale pro vystoupení v Östersundu nelze než použít slovo fiasko. Nejlépe 25. místo Olgy Podčufarovové je pro zemi, která do biatlonu pumpuje obrovské peníze, naprostou katastrofou.

Čeští muži

Mezi zklamání musíme zařadit i české muže, tedy hlavně duo Moravec/Šlesingr. Umístění kolem 20. místa nelze brát jako propadák, ale přeci jen jsme čekali asi o něco víc. Hlavně po běžecké stránce.

Co se také stalo?

Smolař Simon Fourcade

V úvodním závodě sezóny, ve smíšených dvojicích, to vypadalo na jasný triumf Francie. Duo Marie Dorinová-Habertová a Simon Fourcade však srazila čtyřminutová penalizace. Fourcade si při své stojce nevšiml, že mu zbývá ještě jeden nesestřelený terč a odjel.

Severní vítr byl krutý

Písnička Jaroslava Uhlíře skvěle vystihuje sobotní sprint mužů. Vítr si dělal, co chtěl, a povolil jedinou bezchybnou střelbu (10. Kanaďanu Daviesovi). Vždyť i vítězný Martin Fourcade mířil dvakrát mimo.

Nemocí k úspěchu?

Pokud vás krátce před startem sezóny zasáhne nemoc, je to pech. A nebo také výhra, jako tomu bylo v podání Dorothey Wiererové. Zdravotní trable postihly i Ukrajinku Olenu Pidhrušnou. A výsledek? Dvě třetí místa. Takhle nakazit by se rádi nechali i další.

Výborný start našich sousedů

Slováci lámali v Östersundu rekordy. Vůbec poprvé se totiž na jedné štaci Světového poháru podařilo bodovat hned šestici slovenským reprezentantů. Bodová konta ve Švédsku krom tradičních opor Kazára a Gerekové založili Otčenáš, Hasilla, P. Fialková a Poliaková.

Sběrač pětek

Když jsme u kultovních českých písniček, tak pro počínání Leife Nordgrena ve vytrvalostním závodě se hodí „Né pětku né“. Američan dvakrát minul všech pět terčů, což se jen tak nevidí. Celkově se jeho výčet chyb zastavil na čísle 13.

Poprvé bez Darji

Jak na tom bude Bělorusko bez Darji Domračeové? Závody v Östersundu napověděly, že by to nemuselo být zlé. V kategorii žen bodovala kompletní běloruská šestice, oslnila hlavně ve vytrvalostním závodě i přes pád 6. Naděžda Skardinová. S body ze Švédska odcestovali i tři muži. A smíšená štafeta? Obsadila kvalitní 7. příčku.

Výrok týdne

„Má motivace je úplně stejná jako v době, kdy jsem vyhrál svůj první závod Světového poháru.“ – Ole Einar Bjørndalen po výhře ve vytrvalostním závodu

Výsledky Světového poháru v Östersundu
Datum Čas Disciplína Výsledky
Neděle 29. 11. 13:45 Smíšená štafeta dvojic Výsledky
Neděle 29. 11. 15:30 Smíšená štafeta Výsledky
Středa 2. 12. 17:15 Vytrvalostní závod mužů Výsledky
Čtvrtek 3. 12. 17:15 Vytrvalostní závod žen Výsledky
Sobota 5. 12. 12:30 Sprint mužů Výsledky
Sobota 5. 12. 15:30 Sprint žen Výsledky
Neděle 6. 12. 11:00 Stíhací závod mužů Výsledky
Neděle 6. 12. 13:30 Stíhací závod žen Výsledky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *