Olympijské tratě v Pchjongčchangu byly úspěšně otestovány. A také zažily několik významných momentů v kariéře Martina Fourcade. Ať už jeho zisk šestého velkého křišťálového glóbu, nebo vyrovnání jednoho rekordu. Ženám zase podle očekávání vládla Laura Dahlmeierová. Bez medaile nakonec neodjela ani česká reprezentace.
Jak to všechno probíhalo?
Korunovace Martina Fourcada
Korejská mise byla úspěšná. Martin Fourcade odletěl do Pchjongčchangu se dvěma úkoly: Získat velký křišťálový glóbus a dorovnat rekord Oleho Einara Bjørndalena v počtu výher v jedné sezóně. První cíl splnil hned v úvodním sprintu, i když byl vinou dvou chyb třetí.
Druhý cíl si pak schoval na stíhací závod, který suverénním způsobem ovládl. Byla to jeho 12. výhra v sezóně, čímž se dostal právě na úroveň norské legendy. Dočká se i překonání? Toť otázka. Kvůli očekávanému přírůstku do rodiny je ve hře zkrácení sezóny či vynechání některých závodů.
Fourcade se dočkal triumfu i se štafetou, kde mu jeho kolegové vyjeli velmi lukrativní náskok. Druzí skončili Rakušané, kterým se v Pchjongčchangu maximálně dařilo. Hlavně tedy Julianu Eberhardovi, který podruhé v sezóně a potřetí v kariéře ovládl sprint. V jiných disciplínách se mu vinou většího počtu střeleckých položek dosud nedařilo, ale i tady došlo k prolomení. Díky velkému náskoku uhájil ve stíhacím závodě bronz.
“#Hochfilzen2017 was such pressure for us, so when I came here I just thought what happens happens” #PYC17 sprint winner Eberhard 📷: Manzoni pic.twitter.com/DDttCSjIzX
— IBU World Cup (@IBU_WC) 3. března 2017
Spokojený může z Jižní Koree odlétat také Anton Šipulin. Ve stíhacím závodě udělal díky čisté střelbě fantastický progres z 23. příčky až ke stříbru. Štafetě pak pomohl ke čtvrtému místu, což stačilo na pojištění zisku malého křišťálového glóbu.
Dahlmeierová na vítězné vlně
Na Mistrovství světa v Hochfilzenu získala Laura Dahlmeierová v součtu se štafetami pět zlatých medailí a v podobném stylu pokračovala i v Pchjongčchangu. Vyhrála sprint i stíhací závod, čímž natáhla sérii výher v řadě na pět. Udělala tak důležitý krok směrem k zisku premiérového velkého křišťálového glóbu. V celkovém pořadí má na Gabrielu Koukalovou k dobru 112 bodů.
Just too good, @skiverband Laura Dahlmeier wins sprint and pursuit in #PYC17 on the Olympic track pic.twitter.com/VryNyRBBqm
— IBU World Cup (@IBU_WC) 4. března 2017
Suverénka posledních dnů si pak dopřála odpočinek a vynechala štafetu. Kdo by se však podíval na výsledky a ne už na složení týmu, tak by to nepoznal. Němky suverénním způsobem vyhrály i pátou z letošních štafet a získaly malý křišťálový glóbus.
V Pchjongčchangu se našla jediná biatlonistka, která dokázala s Dahlmeierovou držet krok. Alespoň tedy ve sprintu. Překvapivě to byla Tiril Eckhoffová. Norka díky dvěma čistým střelbám dokonce i vedla, ale v druhé polovině závodů už nestačila tempu Němky.
Z pomyslné velké čtyřky biatlonistek už v Pchjongčchangu uspěla jen Kaisa Mäkäräinenová, která druhým místem ve stíhačce ukázala, proč v této disciplíně drží červený trikot. Úspěšná mohla být i Marie Dorinová Habertová. Ve sprintu po dvou nulách útočila na medaili, pak se jí ale udělalo zle a závod nedokončila. To Gabriela Koukalová v individuálních závodech na cenné kovy neútočila. Potěšit ji ale mohl posun ve stíhačce z 21. na 8. místo.
Ta proradná aklimatizace
Světový pohár v Pchjongčchangu se nezapíše mezi ty z českého pohledu nejúspěšnější. Ale přece jen se povedlo získat jednu medaili a stále tak v letošní sezóně platí: Co štace, to medaile. Ale hezky popořádku.
Češi přiletěli do Pchjongčchangu poměrně pozdě. Na aklimatizaci měli pouhé dva dny. To se projevilo hlavně v úvodních sprintech. Gabriela Koukalová jela jeden z nejhorších závodů sezóny, udělala dvě chyby a skončila 21. Zastoupit ji musela Eva Puskarčíková, ale ani ona při bezchybné střelbě nebyla tak vysoko, jak by si přála. Skončila 16.
Mužům tak trochu překvapivě vládl Tomáš Krupčík. Znovu se tak ukázalo, že se z českého týmu možná vůbec nejlépe přizpůsobuje, ať už jde o nadmořskou výšku či jiné časové pásmo. Ve sprintu nemusel ani na jedno trestné kolo, za což byl odměněn životní 19. pozicí.
Ve stíhacích závodech se jako jediná z našich zlepšila Koukalová, na zmiňovanou 8. příčku. To byl také nejlepší individuální výsledek českých biatlonistů v Pchjongčchangu. Naštěstí tu ale byly ještě štafety.
Jessica Jislová, Lucie Charvátová a vlastně celý český tým by asijskou zastávku Světového poháru asi nehodnotil úplně dobře, kdyby nebylo závěrečné štafety. I přes slabší běh Jislové a trestné kolo Charvátové se Češky radovaly ze třetího místa. Puskarčíková nemusela ani jednou dobíjet a Koukalová nejlepším výkonem na závěrečném úseku vybojovala bronz. Mužům patřila po trestných kolech Krupčíka a Krčmáře 8. příčka.
Největší smolařkou byla Veronika Vítková. Sprint se jí nepovedl, obsadila až 53. místo. Podepsal se na tom i horší zdravotní stav, který jí následně nedovolil dokončit stíhačku a ani nastoupit do štafety. V Kontiolahti už se ale snad představí.
Zajímavý okamžik
Konečně se mu podařila střelba a vypadalo to, že česká štafeta bude po prvním úseku možná i na medailových pozicích. Plány Michala Šlesingra však zhatil nepříjemný pád v závěrečném okruhu. Zlomil obě hůlku a nabral ztrátu 30 sekund. V televizi to nebylo vidět, ale pří objíždění českého biatlonisty upadl ještě Rakušan Lorenz Wäger. Sám pak ale přiznal, že to byla především jeho chyba.
LIVE #biathlon moment:https://t.co/etzcAX5WcR #PYC17 pic.twitter.com/uphxgfydjF
— IBU World Cup (@IBU_WC) 5. března 2017
Statistické okénko
Martin Fourcade dosáhl kromě 12. výhry v této sezóně také na 18. pódium z 21 závodů.
Julian Eberhard se stal po Fourcadovi a Schemppovi třetím biatlonistou, který v letošní sezóně vyhrál více než jeden závod.
Lowell Bailey navázal na své výkony z Hochfilzenu. Už 6krát v řadě nechyběl v elitní desítce, z toho 5krát byl do 6. místa.
Tomáš Krupčík má skvělou úspěšnost. Letos dostal od trenérů ve Světovém poháru pětkrát šanci a čtyřikrát ji zužitkoval v body.
Lauře Dahlmeierové to střílí. V individuálních závodech drží sérii 13 čistých položek v řadě.
Anaïs Chevalierová se začíná zabydlovat na stupních vítězů. Na posledních třech štacích získala vždy jednu individuální medaili.
Gabriela Koukalová zažila z individuálního hlediska nejhorší štaci tohoto roku. V Pchjongčchangu byla 8., předtím skončila v Pokljuce 7.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)
A proč přiletěla česká reprezentace až dva dny před závody, když jiní tam byli dřív??
Pro Joe…odkaz
I dnes.sport…..3.3.2017…..odkazy se asi nesmí…:-(
On ten odkaz byl z nějakého důvodu ke kliknutí pod vaší přezdívkou.
http://sport.idnes.cz/po-sprintu-biatlonistek-v-koreji-dqz-/biatlon.aspx?c=A170302_212105_biatlon_tof
Zradááá 🙂 🙂 🙂