Pokljuka patřila Martinu Fourcadovi a Lauře Dahlmeierové. Oba vyhráli všechny tři závody, čímž si upevnili už tak velmi slibné vedení ve Světovém poháru. Gabriela Koukalová tentokrát nezískala ani jednu medaili, ale dokonale ji zastoupila Eva Puskarčíková.
Jak to všechno probíhalo?
Po náročném a ne moc příjemném letu (zřejmě s fanoušky Schemppa, jak Francouz vtipně označil německou aerolinku) se Martin Fourcade necítil před pátečním sprintem vůbec dobře. A výsledek? Vyhrál. Faktem je, že začal volněji a až ve druhé fázi závodu zlomil Johannese Bøho. Ten naopak začal až moc svižně.
Sprint žen přinesl poměrně dramatický souboj o vítězství mezi Laurou Dahlmeierovou a Justine Braisazovou. Francouzka ho sice o tři a půl sekundy prohrála, ale i tak se radovala z premiérového pódia v kariéře.
Alespoň částečné drama přinesl stíhací závod mužů, ve kterém Martina Fourcada brzy dojel Anton Šipulin. Rozhodovala až poslední střelba, kde Šipulin chyboval a musel dokonce přenechat druhou pozici Emilu Heglemu Svendsenovi.
Další ženou, která se v Pokljuce dočkala prvního pódia, byla Eva Puskarčíková. Naprosto perfektně zastoupila Gabrielu Koukalovou, které se tato štace tolik nepovedla, a vybojovala třetí příčku ve stíhacím závodu. Na Lauru Dahlmeierovou však stejně jako ostatní opět neměla.
Puskarčíková zářila také ve štafetě, kde podobně jako Koukalová s Vítkovou vyhrála svůj úsek. Při střeleckém trápení Lucie Charvátové byly ale naše biatlonistky až čtvrté, zvítězily Němky. Mezi muži zase triumfovali Francouzi, a tak Laura Dahlmeierová a Martin Fourcade dovršili vítězný hattrick.
Vítězové
Martin Fourcade – Díky dvě výhrám v Pokljuce se jeho náskok v celkovém hodnocení vyšplhal už na 95 bodů. Není se čemu divit, když nejrychlejší běžec minul jen jediný ze 40 terčů a to ještě ve štafetě.
Anton Šipulin – Start do sezóny mu sice úplně 100% nevyšel, ale teď ukazuje, že by právě on mohl být největším vyzyvatelem Fourcada. Dvě třetí místa ze sprintu a stíhacího závodu doplnil druhou příčkou se štafetou.
Emil Hegle Svendsen – SuperSvendsen je zpět, psala norská média po jeho čtvrtém místě ve sprintu a druhém ve stíhačce. A opravdu, po sérií různých zranění a nemocí už zase budil respekt jak po střelecké, tak po běžecké stránce.
Michael Rösch – Dlouhých 8 let čekal na podobný úspěch. Němec v belgických barvách ve stíhacím závodě ani jednou nechyboval a v kombinaci se slušným během mu to dalo na 6. místo.
Laura Dahlmeierová – Jako by chtěla jít ve šlépějích Martin Fourcada. Zatím má v celkovém hodnocení jen o 11 bodů méně. Po dvou individuálních výhrách v Pokljuce už má na svém kontě 10 výher a to v pouhých 23 letech.
Eva Puskarčíková – Třikrát v řadě v elitní desítce, poprvé na stupních vítězů, 7. místo v celkovém hodnocení a ztráta pouhých 15 bodů na Gabrielu Koukalovou. Už není závodnicí, která umí jen dobře zastřílet.
Anastasija Kuzminová – Její debut po druhé mateřské přestávce mohl být medailový. Po dvou nulách ve sprintu už ale neměla dost sil a nakonec skončila šestá. I to je ovšem obdivuhodné.
Anastasija Merkušynová – Přijela, viděla a zvítězila. Tedy fakticky dovezla ukrajinskou štafetu na třetím místem. Teprve 21letá závodnice do Pokljuky přicestovala po dvou výhrách v IBU Cupu právě na štafetu, v níž předvedla dvě rychlé nuly a solidní běh.
Poražení
Jevgenij Garaničev – Jeho pozice v ruském týmu je menší a menší. Dokonce vypadl ze sestavy ruské štafety, když 36. místem ve sprintu a 26. v následné stíhačce nemohl konkurovat svým parťákům.
Julian Eberhard – V běžecké části prohání i Martina Fourcada a konec minulého ročníku naznačil, že by se mohlo blýskat i na střelecký progres. Se čtyřmi chybami ve sprintu a třemi ve stíhačce to ale nepotvrdil.
Dominik Landertinger – Takhle si rozhodně nepředstavoval vstup do sezóny, která vyvrcholí domácím Mistrovstvím světa. Pořád se nemůže zbavit chyb na střelnici, díky čemuž bral v Pokljuce jen 49. a 27. místo.
Fabien Claude – Měl být objevem letošní sezóny, ale po dvou dílech Světového poháru se poroučí do IBU Cupu. V Pokljuce byl až 55. ve sprintu a stíhací závod ani nedokončil.
Dorothea Wiererová – V Pokljuce se jí nedařilo zřejmě i pod vlivem zdravotních problémů. V neděli totiž už ani nenaskočila do štafety. Každopádně jako jedna z největších favoritek nemůže být spokojena s 19. a 21. místem.
Anaïs Bescondová – Do sezóny vstoupila druhou příčkou ve vytrvalostním závodě v Östersundu, od té doby se jí ale nedaří. Ve sprintu dojela 48., ve stíhačce brala jeden bod. Zklamáním byl hlavně její běh.
Lucie Charvátová – Už 79. místo ve sprintu při čtyřech chybám nevěstilo nic dobrého. Při štafetě přišel ještě větší střelecký výbuch. Vleže dokázala trefit jen tři terče a vzala českému týmu velkou šanci na vítězství.
Zajímavý okamžik
Mnozí varovali před náročními pasážemi trati v Pokljuce. Problémy působilo hlavně esíčko v druhé polovině okruhu. Jeho zrádnost poznali ve štafetě dost zblízka Fin Tuomas Gronman a Bělorus Sergej Bočarnikov.
Bojovník
Řekněme si upřímně. Kdo věřil, že Eva Puskarčíková v závěrečném kole stíhacího závodu vybojuje třetí místo? Spolu s ní odjížděla ze střelnice Marte Olsbuová, o 4 sekundy zpět Franziska Hildebrandová, o 6 Kaisa Mäkäräinenová. Usměvavá Češka zaběhla možná nejlepší okruh ve své kariéře.
Smolař
Přešlapy Gabriela Koukalové jsou už legendární, ale Švéd Jesper Nelin ji dokázal trumfnout. Do štafety vyrazil na neoznačených lyžích, za což podle pravidel následovala diskvalifikace. Švédové tak přišli o 12. místo a důležité body do Poháru národů.
Statistické okénko
Výhra ve sprintu byla pro Martina Fourcada jubilejní 50. ve Světovém poháru. Oficiálně se mu totiž nezapočítávají dva triumfy z Olympiády v Soči.
Fourcade zároveň poprvé v kariéře vyhrál v Pokljuce. Johannes Thingnes Bø se zase premiérově dostal na stupně vítězů.
Anton Šipulin potvrdil, že mu Pokljuka sedí. Už čtyři roky v řadě tu nechyběl na stupních vítězů, letos dokonce v ani jednom ze závodů.
Dvěma výsledky v TOP10 ukončil Michal Krčmář sérii 7 závodů v Pokljuce, ve kterých zaznamenal Ondřej Moravec nejlepší český výsledek.
Kaisa Mäkäräinenová vystoupala v Pokljuce na stupně vítězů již podesáté, čímž vyrovnala rekord Švédky Magdaleny Forsbergové.
Lauře Dahlmeierové se podařilo dosáhnout na třetí individuální výhru v Pokljuce, čímž vyrovnala zmiňovanou Finku. Víc výher mají jen Forsbergová a Baillyová.
Nikdy jindy se Gabriele Koukalové v Pokljuce nevedlo hůř než letos. Poprvé odjížděla ze Slovinska bez medaile a navíc si stanovila nový nejhorší výsledek v podobě 26. místa ve stíhacím závodě.
Foto: Eva Puskarčíková (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)
Nevím, kdo to psal, ale na rozdíl od něj jsem si všiml, že 3 naše ženy vyhrály každá svůj ÚSEK (a nikoliv ÚSPĚCH), což samo o sobě obrovský úspěch je! Příště si laskavě přečtěte, co pouštíte do oběhu!!! A ještě k tomu: Která žena byla nejlepší v samotné stíhačce? Spočítal to někdo?? Mám podezření, že to byla Eva Puskarčíková…!
Tak přece jen ne Eva P.: Hauser byla cca o 3 vteřiny lepší.