Dorothea Wiererová

Datum narození: 3. 4. 1990
Místo narození: Bruneck
Země: Itálie
Lyže: Rossignol
Debut ve SP: Oberhof 2009
Nejlépe celkově ve SP: 1. (2×)
Nejlépe ve SP: 1. (12×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Hvězda lyžařské stopy i sociálních sítí. Jaký je dle současné biatlonové královny Dorothey Wiererové recept na úspěch? Nebrat sport až příliš vážně a umět si užít života.

Wiererová začala se sportem již v šesti letech, když vstoupila do oddílu alpského lyžování. Vidina kariéry hvězdné sjezdařky však ztroskotala poměrně záhy, Italka totiž jen zřídka dokázala projet mezi brankami.

K biatlonu ji v deseti letech přivedli starší sourozenci. Byla to rozhodně trefa do černého.

Že z Wiererové vyroste závodnice světové špičky, naznačovaly už její výkony v mládežnických kategoriích. Mezi dorostenkami získala dvě zlata a mezi juniorkami dokonce tři, když vládla všechny individuální závody v Novém Městě na Moravě v roce 2011.

Zlomem v její kariéře byl zisk olympijského bronzu se smíšenou štafetou v Soči. To pro Wiererovou znamenalo obrovskou motivaci a chuť do tréninku. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Od roku 2015 je stálicí elitní desítky Světového poháru a svou pozici postupně ještě zlepšovala.

Další krok vpřed následoval po změně realizačního týmu v roce 2018. V období dvou let získala tři tituly mistryně světa, dvakrát ovládla Světový pohár a začala plnit novinové titulky i v biatlonem nepolíbené Itálii.

Cenné vteřiny na své soupeřky získává italská kráska především na střelnici, kde je pověstná svou rychlopalbou. V posledních letech také výrazně zrychlila na trati.

Jediné, co Wiererové ve své skvostné sbírce schází, je individuální olympijská medaile. A právě to je její jasný cíl pro olympiádu v Pekingu.

Text: Tereza Papoušková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021