Eva Puskarčíková

Datum narození: 3. 1. 1991
Místo narození: Jilemnice
Země: Česká republika
Lyže: Salomon
Debut ve SP: Oberhof 2012
Nejlépe celkově ve SP: 13. (2016/17)
Nejlépe ve SP: 3. (2×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Říká se jí sluníčko. Eva Puskarčíková zásobuje český tým dobrou náladou a také spolehlivými výkony ve štafetách.

Ve svém rodném Harrachově měla Puskarčíková blízko k zimním sportům. V pěti letech začala s během na lyžích, ve dvanácti se přesunula k biatlonu. K běhu se ještě vrátila během prvního ročníku na sportovním gymnáziu, ale pak se jí zastesklo po střelbě.

Biatlonu se věnovala i její o čtyři roky mladší sestra Anna, ta ovšem závodila nejvýše na úrovni IBU Cupu.

Eva Puskarčíková vždycky sázela především na střelbu. Na Mistrovství Evropy juniorů v Osrblí 2012 se prostřílela ve vytrvalostním závodě k šesté příčce. O necelý rok později už byla devátá mezi dospělými v IBU Cupu.

V sezóně 2013/14 ji trenér Jindřich Šikola povýšil do Světového poháru a hned v prvním individuálním závodě získala body za 38. místo. Své bodové konto průběžně rozšiřovala a dočkala se letenky do Soči. Tam pomohla štafetě ke čtvrtému místu. Po diskvalifikaci Rusek jí možná poštou přijde bronz.

Pevnou součástí štafety byla Puskarčíková i v sezóně 2014/15, kdy Češky vybojovaly malý křišťálový glóbus. Celkově má na svém kontě čtyři štafetové triumfy.

Největších individuálních úspěchů se dočkala v sezóně 2016/17. Nejprve si dojela pro bronz ve stíhačce v Pokljuce a stejný cenný kov získala i v Oberhofu. V cíli památného hromadného startu ji objímala zlatá Gabriela Koukalová.

V dalších letech kariéra Puskarčíkové i kvůli zdravotním problémům stagnovala. Nakopl ji až příchod norského kouče Egila Gjellanda. Pod jeho vedením se biatlonistka s dobře rozpoznatelným běžeckém stylem dočkala nejlepšího individuálního výsledku na vrcholné akci – 10. místa ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Antholzi 2020.

Především ale na tomto šampionátu pomohla smíšené štafetě k bronzu. Úspěch byl o to radostnější, že ho mohla sdílet se svou velkou kamarádkou a spolubydlící Markétou Davidovou.

V lednu roku 2021 jí bylo 30 let, což z vystudované učitelky dělá nejzkušenější českou biatlonistku.

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021