Home > Novinky > IBU stáhla vyšetřování 22 Rusů. Lekce Čechům a Fourcadovi, píší v Rusku

IBU stáhla vyšetřování 22 Rusů. Lekce Čechům a Fourcadovi, píší v Rusku

Logo IBU

Další schůze výkonného výboru IBU kvůli dopingové kauze v Rusko měla uklidnit situaci, ale spíše ji ještě vyostřila. Martina Fourcada nová rozhodnutí tak dopálila, že dokonce předčasně opustil tiskovou konferenci v Antholzi, kde se právě funkcionáři vyjadřovali k závěrům ze sobotního jednání. I ze strachu z možného protestu IBU dnes dopoledne narychlo svolala mimořádný kongres.

O čem tedy výkonný výbor IBU rozhodl?

  • IBU zastavila pro nedostatek důkazů stíhání u 22 z 29 ruských biatlonistů.
  • IBU bude zkoumat vzorky všech ruských biatlonistů na všech mezinárodních závodech.
  • IBU formálně zahájila vyšetřování proti Ruské biatlonové unii (RBU) a vyzvala ji, aby se vyjádřila k tomu, jakou roli hrála v údajném státem řízeném dopingu.
  • IBU ocenila petici biatlonistů za zpřísnění trestů za doping. Návrhy nyní míří k právnímu výboru, který je zpracuje pro příští kongres.
  • Další výkonný výbor se sejde 9. února, aby přijal nová rozhodnutí ještě před startem Mistrovství světa. Mluvit se má i o možném odebrání pořadatelství MS 2021 v Ťumeni.

 

„Chceme čisté Mistrovství světa.“

Výsledky sobotního zasedání se nesetkaly u řady osobností s pochopením. Kromě Fourcada byl rozezlen třeba Ole Einar Bjørndalen: „Rozhodně nebudeme čekat rok a půl na kongres, který by mohl něco udělat. Chceme čisté Mistrovství světa. IBU na to musí zareagovat. Nemůžeme zkrátka tak dlouho čekat. Světový šampionát tu máme za tři týdny. Pokud tedy chceme čistý sport,“ řekl pro norskou televizi NRK.

Biatlonisty naštvala především odezva na petici Michala Šlesingra, Martina Fourcada a Lowella Baileyho. V ní požadovali mimo jiné delší tresty pro dopingové hříšníky (až 8 let), vyšší pokuty pro jejich federace (až milion Euro) a snížení startovních kvót. Pod návrh na zpřísnění trestů se podepsalo 157 biatlonistů a 56 koučů z 26 zemí.

Prezident IBU Anders Besseberg sice petici ocenil, ale moc její signatáře nepotěšil. „Chápu, že jsou sportovci netrpěliví. Ale musíme jednat v souladu s pravidly, která tu dnes jsou. Nemůžeme každý den přijmout nová pravidla.“

Mimořádný kongres

Do často zmiňovaného řádného kongresu IBU, který se má konat v létě roku 2018 v Poreči, ale nechce čekat prezident České biatlonové unie Jiří Hamza. „Pokud se nenajde nějaké řešení, budeme požadovat svolání mimořádného kongresu, protože pan Besseberg se stále odvolává na kongres IBU,“ nastínil pro ČTK možný plán.

A co je k jeho realizaci, tedy svolání mimořádného kongresu nutné? Souhlas nadpoloviční většiny výkonného výboru či 10 % členských zemí. Minimálně s druhou variantou by problém být nemusel.

Dnes dopoledne se ukázalo, že už ani to nebude potřeba. IBU zareagovala na bouřlivé reakce biatlonistů a funkcionářů a svolala mimořádný kongres ještě před Mistrovstvím světa v Hochfilzenu.

Kdo naopak závěry ze sobotního jednání v Antholzi kvitoval, jsou Rusové. Server championat.com rozhodnutí výkonného výboru IBU označil za lekci provokatérům, mezi které zařadil Američany, Čechy a Martina Fourcada. Ten podle ruského webu předvedl na tiskové konferenci hysterickou reakci. IBU tak podle Rusů ukázala, že Američani, Češi ani Fourcade nemůžou Rusko lynčovat.

Zdroje: IBU, iDNES.cz, ČTK, NRK, championat.ru
Foto: Logo IBU (© biathlonworld.com)

2 thoughts on “IBU stáhla vyšetřování 22 Rusů. Lekce Čechům a Fourcadovi, píší v Rusku

  1. Dlouhodobé chování IBU je zcela nepochopitelné….skoro to vypadá, že pan Anderse Besseberg sleduje nějaký vlastní prospěch. Třeba finanční? Aby to nedopadlo jako s vedením Evropského fotbalu, kde si někteří už neškrtnou, mají z ostudy kabát a ještě soudy. MOžná by neškodilo, kdyby se začali prošetřovat mimo dopingové skandály i příjmy vrcholných představitelů IBU. Něco shnilého ve státě Dánském nebo Švédském nebo Norském…asi je to Nor, když mu utíkali donášet….Kde jsou v této věci Norové: Bjondarlen, Bo, Svensen a pod…..vždycky jsem jim fandila, ale kdo chce přivírat oči tak nese svou vlastní vinu anebo má co tajit….že by byl někdo astmatik?

  2. IBU je alibistická, ale ještě více mě točí přístup Rusáků, a to ke všemu..
    miliussport.blogspot.cz/2017/01/chce-se-mi-zvracet.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *