Home > Závody > IC Martell: Zlato ze sprintu berou Kajševová a Strømsheim, Krupčík 11.

IC Martell: Zlato ze sprintu berou Kajševová a Strømsheim, Krupčík 11.

Druholigový IBU Cup pokračue v jihotyrolském Martellu, který převzal hostitelství od německého Arberu. Vysoko položené italské středisko využila část biatlonistů k testu před mistrovstvím světa, které začne v nedalekém Antholzi příští týden. Na startu byli i ti, kteří se nevešli do nominací svých reprezentací. Vítězství si ve sprintu připsala Ruska Uľjana Kajševová, mezi muži vystoupal na nejvyšší stupínek Nor Endre Strømsheim. Tomáš Krupčík skončil těsně za elitní desítkou, na kariérní maximum dosáhla juniorka Karolína Dusilová.

Dominance ruských žen

Ženský sprint se odehrál ve slunečných kulisách a s klidnou střelnicí. Čistě střílejících biatlonistek bylo 14, o výsledku se rozhodovalo na vysoko položené trati. Franziska Hildebrandová, která po devíti letech vypadla z německé nominace, se s nulovým zápisem vyhřívala v cíli na prvním místě až do dojezdu taktéž bezchybné  Uľjany Kajševové. Ruska se zkušenostmi ze Světového poháru po druhé střelbě ztrácela 23 sekund, nejrychlejším během posledního kola si přijela pro zlato s náskokem deseti sekund. Bez chyb na střelnici absolvovala sprint i loňská celková vítězka IBU Cupu Viktoria Slivková,v cíli bronzová.  

I čtvrtá a pátá žena v cíli závodí za Rusko – Jekatěrina Glazyrinová a Anna Nikulinová nesestřelily shodně jeden terč. Rozšířené pódium uzavřela druhá reprezentantka německého týmu bez nominace na šampionát Maren Hammerschmidtová (0+0). Také ona ztratila v posledním kole, ze střelnice odjížděla jako třetí.

Za zmínku stojí i výkon italské dlouholeté reprezentantky Nicole Gontierové, která po čtyřech omylech skončila 11., 40 sekund za bezchybnou Ruskou na bronzovém stupínku.

Jedinou bodující Češkou juniorka Dusilová

Výborný debut mezi dospělými zažila devatenáctiletá Karolína Dusilová. Po vyčištěné ležce byla devatenáctá, po stojce dokonce devátá. V posledním okruhu na lyžích ztratila a v cíli jí patřilo konečné 21. místo. Ani mezi juniory nezajela nikdy lépe, jako jediná z Češek bodovala.

Karolína Dusilová
Foto: Karolína Dusilová (Autor: Jiří Zaňát)

Anna Tkadlecová po stojce musela na dvě trestná kola, v kombinaci s průměrným během to stačilo na 44. místo. Ludmila Horká (12. čas běhu) s pěti omyly (1+4) skončila 62.

Výsledky sprintu žen
Analýza závodu

I přes omyl těsně vítězí Nor, za ním sedm bezchybných střelců

Také mezi muži střílelo přesně 14 biatlonistů. Cesta k pódiovým umístěním tak vedla přes bezchybnou střelbu – s jedinou výjimkou. Zlatý stupínek obsadil i přes omyl na stojce vedoucí muž IBU Cupu Nor Endre Strømsheim, který s nejrychlejším závěrečným během o necelou sekundu porazil čistého Francouze Martina Perrillata Bottoneta, druhého nejrychlejšího muže závodu a třetího muže poháru. Bronzový skončil Němec Lucas Fratzscher, druhý v hodnocení IBU Cupu.

Norové Sivert Bakken a Sindre Fjorde se na střelnici také nemýlili, seřadili se těsně pod stupni vítězů. Po stojce druhý Fin Tero Seppälä v závěrečném okruhu o pódium přišel, i tak si ale doběhl pro nejlepší výsledek v kariéře – šesté místo.

Dva Češi na bodech, Krupčík 11.

Poprvé v kariéře se na start sprintu mezi dospělé postavili dva čeští junioři a nevedli si špatně, i když skončili na nebodovaných pozicích. Jediný bezchybný Čech Jakub Kocián, kterého vyřadila nemoc z obhajoby dorosteneckého bronzu na juniorském šampionátu, skončil 44. Jiří Mánek absolvoval teprve druhý mezinárodní biatlonový závod, na ležce chyboval dvakrát, v cíli mu patřilo 77. místo. Za sebou nechal třetinu startovního pole.

Výsledkově se lépe vedlo těm zkušenějším z českého týmu. Jediná minela na první zastávce a 18. běh znamenaly 11. místo pro Tomáše Krupčíka. Do elitní desítky mu chyběly čtyři desetiny sekundy. Dobře rozjetý závod si vestoje pokazil Milan Žemlička, když musel dvakrát kroužit. Rychlé poslední kolo (13. čas) mu přineslo slušné body za 28. místo. Ondřej Hošek na ležce mířil mimo terč třikrát, vestoje již nechyboval a skončil 51.

Výsledky sprintu mužů
Analýza závodu

V neděli je v Martellu na programu hromadný start pro 60 závodníků.

Hlavní foto: Endre Strømsheim (Autor: Igor Stančík)

5 thoughts on “IC Martell: Zlato ze sprintu berou Kajševová a Strømsheim, Krupčík 11.

  1. Škoda té Krupčíkovy minely. Sedmé místo bylo na dosah. Měl by zůstat v rezervě pro MS.
    Výkon Dusilové je velmi příjemným překvapením. Velká gratulace!!
    Stále však nechápu, proč IBU Cup jezdí jenom 3 ženy (a zcela vyjímečně 4), když ČR může nasadit 5 závodnic. Tam by se to mělo juniorkami hemžit. A nasadit třeba i dorostenky; vždyť do Nation Cupu (od kterého se odvíjí kvota pro příští rok), bodují 3 lepší – a už se stalo ne jednou, že někdo na místě nemohl nastoupit a potřebné body byly v ….pryč. Argument, že mladice neudělají výsledek, neberu. Dusilová je dokladem, že ho udělat mohou. Je to ovšem bez záruky. Potřebují získat zkušenosti. A musejí vědět, že i když by byly třeba předposlední, nikdo jim hlavy neutrhne.

    1. Tak proč nejela např. Macková? Ví se to? Nemoc? A proč Jurčová radši trénuje? Připravuje se už na Mistrovství Evropy?? Pro ni není závod nejlepším tréninkem?

  2. Ještě malou poznámku k výkonu Dusilové: byla nejenom nejpřesnější, ale zároveň taky druhou nejrychlejší střelkyní,,, Skvělé.

    1. Někteří závodníci tvrdí, že pro ně je nejlepším tréninkem závod. Ale nemusí to platit o všech, samozřejmě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *