Home > Závody > IC Raubiči: Zlatou tečku za sezónou udělali Schererová a Bakken, dvě Češky na bodech

IC Raubiči: Zlatou tečku za sezónou udělali Schererová a Bakken, dvě Češky na bodech

Sezónu IBU Cupu 2019/20 zakončily v běloruském Raubiči hromadné závody 60, ve kterých na nejvyšší stupínek dosáhla Němka Stefanie Schererová a potřetí v řadě Sivert Bakken. Až poslední závod rozhodl o celkových vítězích, kteří jsou nově ze Švédska a Německa. Obě Češky na startu braly body za umístění ve čtvrté desítce.

Schererová orámovala sezónu výhrami

Suverénní výkon na trati i na střelnici podala Němka Stefanie Schererová, kterou v tažení za zlatem nezbrzdilo žádné trestné kolo. Před stříbrnou Ruskou Viktorií Slivkovou (0+0+1+0) měla v cíli k dobru téměř půlminutu.

O bronz si to rozdaly v cílové rovince tři ženy. Tou nejšťastnější byla Caroline Colombová, která o desetinu sekundy porazila další Francouzku, juniorku Gilonne Guigonnatovou. Pátá skončila o stejný rozdíl Němka Maren Hammerschmidtová. Německo-francouzsko-ruské širší pódium uzavřela na střelnici bezchybná Polina Ševninová.

Obě Češky na startu v posledním závodě sezóny bodovaly. Anna Tkadlecová musela kroužit třikrát a skončila 32., Natálie Jurčová zakončila biatlonová klání dvěma omyly na střelnici (1+1+0+2) a brala jeden bod za 40. místo. V celkovém hodnocení jim patří jako nejlepším Češkám 48., resp. 51. pozice.

IBU Cup ovládla Švédka Högbergová

Po Německu a Rusku putuje trofej pro vítězku IBU Cupu do Švédska. Nedávná evropská šampiónka Elisabeth Högbergová dosáhla ve 33 letech na jeden z největších úspěchů v kariéře. V hromadném závodě byla ze všech nejrychlejší, po pěti omylech na střelnici skončila 11.

Foto: Elisabeth Högbergová (Autor: Igor Stančík)

Výsledky hromadného startu 60 žen
Analýza závodu
Pořadí IBU Cupu žen

Zlatý hattrick Bakkena

Jediný omyl na poslední stojce a třetí běžecký čas dovedl k třetímu zlatu na závěrečné sezónní zastávce Nora Siverta Bakkena. Svého reprezentačního kolegu Larse Birkelanda (0+1+1+0) porazil o 20 sekund.

Bronz získal Vasilij Tomšin se dvěma trestnými koly, další Rus Kirill Strelcov skončil se stejným zápisem čtvrtý. Čtyřikrát a pětkrát chybující Norové Endre Strømsheim a Sindre Pettersen norskou nadvládu v závodě potvrdili pátým a šestým místem.

Bod rozhodl o celkovém triumfu Fratzschera

Do posledních metrů bojovali o celkové vítězství Nor Endre Strømsheim a Němec Lucas Fratzscher. Před hromadným startem je dělilo 13 bodů. Dlouho se v závodě pohybovali nedaleko sebe, dvě německé chyby na poslední střelnici je ale oddělily. Přesto konečné 13. místo stačilo o jediný bod loni druhému Fratzscherovi k zisku poháru. Do Německa míří po pěti letech.

Češi na startu chyběli, celkově nejlepší Žemlička

České sezónní účinkování v nižším poháru dopadlo nejlépe pro 21. Milana Žemličku, který poslední zastávku promarodil. Juniorský mistr Evropy z NMNM poměrně pravidelně bodoval, nejlépe skončil na úvod sezóny desátý ve sprintu.

Na nejlepší české umístění v rámci IBU cupu dosáhl na mistrovství Evropy stříbrný Adam Václavík, stříbrný byl také Vítězslav Hornig v lednovém sprintu v Osrblí.

Výsledky hromadného startu 60 mužů
Analýza závodu
Pořadí IBU Cupu mužů

Hlavní foto: Stefanie Schererová (Autor: Igor Stančík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *